PAK na seminarium Wrocławskiego Parku Technologicznego poświęconym międzynarodowym projektom kosmicznym

9 maja 2018 r. w siedzibie Wrocławskiego Parku Technologicznego odbyło się seminarium zatytułowane „Włączanie polskich przedsiębiorstw w międzynarodowe projekty sektora kosmicznego”. W wydarzeniu wzięło udział blisko 50 przedstawicieli 25 przedsiębiorstw. Polska Agencja Kosmiczna przekazała uczestnikom informacje na temat możliwości udziału w programie PLIIS ESA oraz współpracy z EUMETSAT.

Celem seminarium była prezentacja możliwości uczestnictwa w programach ESA oraz w inicjatywach Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT). Adresatami wydarzenia były podmioty przemysłowe posiadające potencjał do realizacji zleceń na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej i/lub jej podwykonawców oraz EUMETSAT.

W pierwszej części seminarium, Izabela Greszta z oddziału terenowego PAK w Rzeszowie szczegółowo omówiła zasady aplikowania do Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu (PLIIS) prowadzonego przez ESA, w tym ważniejsze założenia planowanego na 2018 r. nowego konkursu w ramach PLIIS, które zostaną oficjalnie przedstawione na spotkaniu informacyjnym dla przemysłu organizowanym w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie w dniu 15 maja 2018 r.
W dalszej części podsumowała korzyści, jakie niesie uczestnictwo w programie dla podmiotów przemysłowych.

Prezentacja Zbigniewa Burdzego z Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK poświęcona była możliwościom współpracy polskich podmiotów z EUMETSAT. Przekazane zostały najważniejsze informacje o Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych oraz możliwości udziału krajowych przedsiębiorstw w programach przez nią realizowanych, w tym zasady przetargowe i główne przesłanki oraz warunki udziału polskich podmiotów w przetargach EUMETSAT. Przedstawiono także działalność i formy wsparcia na rzecz firm oferowane przez funkcjonujący w PAK Krajowy Punkt Kontaktowy EUMETSAT dla przemysłu.

Podczas wydarzenia pracownicy PAK promowali publikację książkową Polskiej Agencji Kosmicznej pt.: „Polski sektor kosmiczny. Struktura podmiotowa - Możliwości rozwoju - Pozyskiwanie środków”, która omawia podstawowe zasady aplikowania do przedstawionych na seminarium programów, a jednocześnie stanowi kompendium wiedzy o krajowym sektorze kosmicznym.

W drugiej części seminarium przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu, Michał Chwieduk, omówił inicjatywy ARP podejmowane na rzecz sektora kosmicznego w Polsce, z naciskiem na temat inkubatora przedsiębiorczości ESA BIC w Polsce.

Polska Agencja Kosmiczna była partnerem seminarium zorganizowanego przez Wrocławski Park Technologiczny, a za koordynację współpracy odpowiadał oddział terenowy PAK w Rzeszowie.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.