Najlepsi w Galileo Masters nagrodzeni

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się Gala Finałowa konkursu Galileo Masters – najważniejszego konkursu dla zainteresowanych technologiami satelitarnymi, działalnością w sektorze kosmicznym. Do wszystkich regionalnych edycji nadesłano łącznie 515 kompletnych wniosków. Z Polski napłynęły aż 64 zgłoszenia i tym samym nasz kraj zajął pierwsze miejsce pod tym względem.

POLSA Gdańsk

European Satellite Navigation Competition (ESNC), inaczej nazywany Galileo Masters, uznawany jest za najważniejszy konkurs dla zainteresowanych technologiami satelitarnymi, którzy myślą o karierze w sektorze kosmicznym, założeniu startupu lub dywersyfikacji dotychczasowych działań. Głównym zwycięzcą edycji polskiej został zespół stojący za projektem Pastguide, w którym rekonstruowane są miejsca historyczne przy wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości. Pastguide wizualizuje dawny wygląd miejsc historycznych, np. Rynku Głównego w Krakowie.

Drugie miejsce zajął pomysł na sprzęt dla spadochroniarzy i paralotniarzy oraz pilotów szybowców mający pomóc im uniknąć kolizji w powietrzu, a miejsce trzecie aplikacja ostrzegająca użytkowników przed niebezpiecznymi owadami w dużych skupiskach i chorobami przez nie przenoszonymi.

Uroczyste wręczenie nagród połączone było z debatą na temat rozwoju technologii kosmicznych oraz wykorzystania systemów satelitarnych w Polsce i na świecie. W panelu dyskusyjnym uczestniczyli: wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marek Moszyński, prezes Blue Dot Solutions dr Krzysztof Kanawka, a także przedstawiciele z chińskich i niemieckich instytucji związanych z nawigacją satelitarną. (...)

Żyjemy w świecie, w którym internet jest wszędzie: w telefonie, zegarku, samochodzie, biurze. Ogromna liczba urządzeń łączy się ze sobą. To wymusi nowe zastosowania dla danych pochodzących z kosmosu. Szacuje się, że w najbliższym czasie w Europie, powstanie ok. 100 tys. miejsc pracy związanych z sektorem kosmicznym – stwierdził dr Krzysztof Kanawka.

Dlatego też w GPNT zainicjowano powstanie tzw. „akceleratora kosmicznego”.

Ma on być miejscem do testowania pomysłów biznesowych. Chcemy przyciągać do nas talenty, a w przyszłości eksportować nasz pomysł do innych krajów. Najlepszym zespołom zaoferujemy opiekę, biura, warsztaty, wsparcie techniczne i biznesowe. Pierwszy nabór rozpocznie się w połowie 2016 roku. Zgłoszenia będziemy przyjmować na stronie internetowej www.space3.ac – powiedział Wojciech Drewczyński z funduszu Black Pearls VC.

Źródło: artykuł na Trójmiasto.pl „Najlepsi w Galileo Masters nagrodzeni”

Polska Agencja Kosmiczna była Partnerem konkursu.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.