PAK na konferencji „Działalność kosmiczna – prawo i administracja”

Podczas konferencji, która miała miejsce w Senacie 28 maja 2018 r., prezes PAK mówił o perspektywach rozwoju eksploracji i wykorzystania kosmosu oraz o korzyściach ze stosowania danych satelitarnych przez administrację.

Konferencja „Działalność kosmiczna – prawo i administracja” została zorganizowana przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej we współpracy z Polskim Centrum Prawa Kosmicznego im. Manfreda Lachsa. Jej tematem była działalność kosmicznej w kontekście funkcjonowania prawa międzynarodowego, unijnego i krajowego, a także administracji.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie marszałka Stanisława Karczewskiego, a swoje referaty zaprezentowali m.in. przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych PAN, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Gdańskiej.

Dr Brona w swoim wystąpieniu podkreślił, że kosmos będzie odgrywał coraz większą rolę w życiu ludzi. Do 2030 r. planowane jest wyniesienie kilku tysięcy nowych obiektów kosmicznych, obecnie jest ich około 1500. Oznacza to pozyskanie ogromnej liczby nowych danych do zagospodarowania i wykorzystania przez człowieka, również w obszarze zadań realizowanych przez administrację. Około 2040 r. planowane są pierwsze wydobycia w kosmosie, a około 2050 r. prawdopodobna jest ekspansja człowieka w kierunku Księżyca. Według prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej to, nad czym dzisiaj pracujemy, odciśnie ogromne piętno na najbliższych 50 latach.

Podczas konferencji przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Piotr Zientarski omówił działalność Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej, której członkowie - posłowie i senatorowie - podejmują działania wspierające polską eksplorację kosmosu.

*fot. K. Czerwińska Kancelaria Senatu

Więcej informacji o przebiegu konferencji dostępnych jest na stronie:
www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,10705,konferencja-dzialalnosc-kosmiczna-prawo-i-administracja.html

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.