Wielki sukces „Kosmicznej Filharmonii”

Cykl 15 koncertów edukacyjnych przygotowanych przez Filharmonię Bałtycką w Gdańsku przy wsparciu merytorycznym PAK zgromadził prawie 10 tys. widzów – uczniów trójmiejskich szkół podstawowych.

W dniach 16-17 kwietnia 2018r. odbyły się cztery finałowe spektakle ostatniej odsłony spotkań w ramach „Kosmicznej Filharmonii” – przedsięwzięcia edukacyjnego realizowanego w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku pod patronatem i we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną. Projekt był skierowany do uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej, a poza treściami muzycznymi były w nim prezentowane multimedialne materiały i zasoby edukacyjne dotyczące astronomii, misji kosmicznych i technologii satelitarnych wykorzystywanych w codziennym życiu człowieka.

W warstwie fabularnej „Kosmiczna Filharmonia” to sceniczne przygody Jana Heweliusza – sławnego gdańszczanina i wielkiego astronoma. Jego perypetie związane są z autorskim odkryciem „Planety Muzyki”, na której dostrzegł największych kompozytorów kolejnych muzycznych epok. Mimo świetnej wiedzy astronomicznej, uczony niezbyt pewnie porusza się w tematyce muzycznej, co stanowi bazę prezentowanych w humorystycznym tonie największych dzieł muzyki klasycznej. Czasy właściwe Heweliuszowi płynnie przeplatały się ze współczesnością, a dawne instrumenty i idee konfrontowane były z nowoczesnym stanem wiedzy i techniki. Wraz z Heweliuszem uczyły się dzieci, które były zachęcane do interakcji i zabawy. W ramach całego cyklu „Kosmicznej Filharmonii” w sali głównej Filharmonii Bałtyckiej odbyło się w sumie 15 spotkań podzielonych na 4 odsłony.

Departament Edukacji PAK zaangażował się w organizację wydarzenia i przygotował treści merytoryczne, które znalazły się w kolejnych odcinkach serii. Poziom trudności przekazywanej wiedzy dostosowany był do wieku uczestników, a od stronny wizualnej oparty o materiały edukacyjne oferowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) czy Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Cztery odsłony cyklu, który rozpoczął się w październiku 2017 roku (kolejne spektakle miały miejsce w grudniu, a w 2018 roku w lutym i kwietniu), poświęcone były różnym zagadnieniom kosmiczno-muzycznym, zilustrowanym odpowiednimi przykładami muzyki poważnej i materiałami multimedialnymi. W czasie trwania przedstawienia wybrane instrumenty prezentowane były bliżej przez muzyków. Dzieci poznawały ich budowę, sposoby wydobywania dźwięku i możliwości brzmieniowe. Całość dopełniały elementy baletu, tańca towarzyskiego, a także edukacyjne gry i zabawy (min. model Układu Słonecznego, zasada działania napędu odrzutowego, budowa teleskopu), do których zapraszane były dzieci z widowni.

Następujące po sobie odcinki serii to:

  • Muzyczny Wszechświat (październik 2017)
  • Instrumenty Jana Heweliusza (grudzień 2017)
  • Międzyplanetarne loty (luty 2018)
  • Kosmoteka (kwiecień 2018)

Podczas kolejnych spektakli wyświetlono 18 filmów, animacji i pokazów slajdów o tematyce astronomicznej i astronautycznej: Skąd wzięły się gwiazdozbiory?, Pory roku, Zodiak, Cuda Układu Słonecznego, Słońce – nasza gwiazda dzienna, Współczesne instrumentarium astronoma, Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej, Podmiejski gigant Heweliusza, Selenografia, czyli opis Księżyca, Wielkie teleskopy współczesności i teleskopy kosmiczne, Jak działa rakieta?, Zdobycie Księżyca, Kosmiczna odyseja sond Voyager i Pioneer, Kierunek – Mars, Jak działa GPS?, Co zawdzięczamy sztucznym satelitom?, Kosmiczna muzyka. Zagrano w całości lub we fragmentach 56 kompozycji muzyki poważnej lub rozrywkowej, w tym dzieła Bacha, Haendla, Vivaldiego, Boccheriniego, Mozarta, Chopina, Beethovena, Debussy’ego, Czajkowskiego, Prokofiewa, Dvoraka, Bizeta, Faure’go, Griega, Straussa, Musorgskiego, Saint-Saensa, Rimski-Korsakowa i innych kompozytorów.

W przedstawieniach wzięło udział w sumie 9795 widzów, wśród których zalazły się również dzieci niepełnosprawne ruchowo i umysłowo, oraz zaproszeni goście. Każdy ze spektakli obejrzało średnio około 660 widzów.

„Kosmiczna Filharmonia” to pożyteczny i oryginalny sposób spędzenia czasu, edukacyjna wielowątkowość i wieloaspektowość, profesjonalizm wykonawców i kontakt ze sztuką z elementarnym wprowadzeniem do astronomii i zagadnień podboju kosmosu. To także interdyscyplinarne podejście do kształcenia i wychowywania najmłodszych, uwrażliwianie ich na piękno muzyki, śpiewu i tańca. Aura, jaką roztacza instytucja filharmonii i wypełniająca ją muzyka wykonywana na żywo, dla wielu może stać się impulsem do samorozwoju, indywidualnego kształcenia pozaszkolnego, rozwoju własnych pasji i zainteresowań, nie tylko w sferze kultury i sztuki, ale także w dziedzinie astronomii, astronautyki i technologii satelitarnych.

Zaangażowanie Departamentu Edukacji PAK w realizację projektu „Kosmiczna Filharmonia” wiąże się z realizacją ustawowych zadań PAK dotyczących prowadzenie działalności informacyjnej i promocyjnej w dziedzinie użytkowania przestrzeni kosmicznej oraz działań edukacyjnych związanych z badaniami i użytkowaniem przestrzeni kosmicznej.

Kosmiczna Filharmonia
Kosmiczna Filharmonia pod patronatem PAK
link
Kosmiczna Filharmonia
Kosmiczna Filharmonia pod patronatem PAK
link
Kosmiczna Filharmonia
Kosmiczna Filharmonia pod patronatem PAK
link
Kosmiczna Filharmonia
Kosmiczna Filharmonia pod patronatem PAK
link
Kosmiczna Filharmonia
Kosmiczna Filharmonia pod patronatem PAK
link
Kosmiczna Filharmonia
Kosmiczna Filharmonia pod patronatem PAK
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.