Wizyta przedstawicieli PAK w centrum naukowo-badawczym DLR w Neustrelitz i Berlinie

W dniach 23-24 maja 2018 r. polska delegacja odbyła wizytę w centrum naukowo-badawczym Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) w Neustrelitz i Berlinie. W delegacji pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Marka Moszyńskiego, Wiceprezesa PAK ds. Nauki oraz prof. dr. hab. inż. Bogdana Wiszniewskiego, Dyrektora Departamentu Badań i Rozwoju PAK, udział wzięli przedstawicieli Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Sprint SA oraz Polskiej Sieci Bolidowej.

Pierwszego dnia delegacja zwiedziła centrum odbioru obrazów satelitarnych w Neustrelitz. Pan Holger Maass, dyrektor centrum Deutsches Fernerkundungs-Datazentrum DRL, zaprezentował strukturę centrum i wybrane aspekty jego funkcjonowania. Po prezentacji odbyły się krótkie wizyty studyjne w czterech instytutach działających w ramach centrum. W drugiej części członkowie polskiej delegacji przedstawili następujące prezentacje: pan Michał Burka z firmy Sprint SA - osiągnięcia firmy Sprint SA w zakresie wdrażania systemów zintegrowanej informacji o bezpieczeństwie na Bałtyku w polskiej administracji morskiej, pan Piotr Stuzik – funkcjonowanie oddziału IMGW w Krakowie ze szczególnym uwzględnieniem produktów związanych z Bałtykiem. Na życzenie strony niemieckiej prezes Moszyński przekazał informacje na temat portalu SatBałtyk (http://www.satbaltyk.pl/) przygotowanego w ramach projektu realizowanego przez polskie podmioty naukowe koordynowane przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. Po prezentacjach odbyła się dyskusja na temat potencjalnych przedsięwzięć badawczych i innowacyjnych, które mogłyby być realizowane przez krajowe podmioty we współpracy z ośrodkiem w Neustrelitz.

Drugi dzień - to wizyta polskiej delegacji w centrum naukowo-badawczym DLR w Berlinie-Adlerhof. Przedmiotem rozmów była budowa sieci obserwacji meteoroidów. Pan Jurgen Oberst, kierownik Instytutu Badań Planetarnych, wspólnie z kolegami zaprezentował kierunki badań prowadzonych przez pracowników tego instytutu. Z kolei pan Mariusz Wiśniewski (Główny Metrolog GUM, Polska Sieć Bolidowa) przedstawił funkcjonowanie polskiej sieci obserwacji meteoroidów stworzonej w ramach projektu Polskiej Sieci Bolidowej realizowanego w kraju przez ostatnie 10 lat.

Na zakończenie wizyty strona niemiecka zaprezentowała stację obserwacji meteoroidów umieszczoną na dach budynku DLR.

Majowa wizyta polskiej delegacji w Niemczech było kolejnym z cyklu spotkań bilateralnych przedstawicieli PAK i DLR. W październiku 2016 roku w Gdańsku odbyło się spotkanie przedstawicieli polskiego i niemieckiego sektora kosmicznego. Jego organizatorem była PAK, a partnerem – DLR. W kwietniu 2017 r. w Polsce gościła naukowa delegacja DLR. Celem trzydniowej wizyty w Warszawie i Gdańsku było zaznajomienie się z potencjałem naukowym i osiągnięciami polskich jednostek naukowo-badawczych. W grudniu 2017 r. na zaproszenie prof. Hansjörga Dittusa, członka zarządu ds. Badań Kosmicznych i Technologii DLR, w siedzibie niemieckiej agencji w Oberfaffenhofen odbyły się warsztaty dla przedstawicieli polskich instytucji badawczych.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.