Wystawa astronomiczna w ramach „Święta ulicy Północnej” w Gdańsku-Brzeźnie

W dniu 7 lipca 2018 r. w ramach wydarzenia organizowanego przez oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury – klub Projektornia, odbyła się wystawa zdjęć poświęconych astronomii pod tytułem „Niebo nad Trójmiastem”. Wystawę, przygotowaną przez Departament Edukacji PAK, zobaczyło 300 widzów.

Wernisaż wystawy otworzyła Ewelina Damps – kierownik klubu Projektornia GAK i Przemysław Rudź – Starszy Specjalista w Departamencie Edukacji PAK. Przedstawiciel PAK podczas swojego wystąpienia omówił główne cele i założenia funkcjonowania agencji.

- Plansze z wybranymi rodzajami ciał niebieskich, którą mają Państwo możliwość oglądać, są przykładem działań, które podejmujemy w ramach realizacji ustawowych zadań PAK dotyczących m.in. prowadzenia działalności informacyjnej, promocyjnej i edukacyjnej związanej z badaniami i użytkowaniem przestrzeni kosmicznej – powiedział Rudź.

Na wystawie zaprezentowano 10 plansz z fotografiami wybranych ciał niebieskich. Pokazane zdjęcia są efektem pracy kosmicznego teleskopu Hubble’a oraz obserwatoriów Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), którego Polska jest członkiem od 2014 roku. Materiały, przygotowane przez Departament Edukacji PAK, będą wykorzystywane przy okazji innych wydarzeń współorganizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną.

Departament Edukacji PAK realizuje szereg inicjatyw edukacyjnych mających na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w obszarze użytkowania przestrzeni kosmicznej. Przykładem takich działań jest projekt „Kosmiczna Filharmonia” realizowany z Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, który w ciągu 7 miesięcy zgromadził 10 tysięcy widzów, współpraca redakcyjna dotycząca przygotowywania artykułów dla magazynu „Urania – Postępy Astronomii”, podpisane porozumienia o współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym i z Europejskim Biurem Edukacji Kosmicznej (ESERO) czy współorganizacja Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej. Przedstawiciele departamentu biorą też udział – jako prelegenci – w wybranych wydarzeniach o tematyce astronomicznej, takich, jak : zloty astronomiczne na terenie całego kraju, konferencje czy prezentacje w szkołach i na uczelniach wyższych.

Dyplom Projektronia GAK

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.