Spotkanie branżowe na temat robotyki kosmicznej w PAK

PAK zorganizowała spotkanie branżowe poświęcone robotyce kosmicznej, ze szczególnym uwzględnieniem programu Komisji Europejskiej pod nazwą Strategiczny Klaster Badawczy PERASPERA. Spotkanie z udziałem kilkunastu przedsiębiorców i przedstawicieli jednostek naukowo-badawczych odbyło się w warszawskim biurze PAK w dniu 25 lipca 2018 r.

Spotkanie otworzył prezes PAK, dr hab. Grzegorz Brona, który podkreślił istotną rolę robotyki dla polskiego sektora kosmicznego i zwrócił uwagę na znaczący potencjał i osiągnięcia krajowych podmiotów w tej dziedzinie w ostatnich latach, będące efektem ich udziału w misjach ESA i innych agencji kosmicznych. Dr Brona zaznaczył, że jednym z priorytetów PAK jest przystąpienie w 2019 r., w charakterze pełnoprawnego członka, do europejskiego konsorcjum Strategicznego Klastra Badawczego (SRC) PERASPERA. W jego skład wchodzi obecnie ESA (koordynator) oraz pięć narodowych agencji kosmicznych z: Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Celem spotkania było omówienie możliwości udziału polskich podmiotów w konkursach KE dotyczących klastra PERASPERA w ramach programu Horyzont 2020 oraz Horyzont Europa, przedstawienie aktualnego stanu zaawansowania projektów polskich podmiotów związanych z robotyką kosmiczną realizowanych w ramach programów ESA i KE, a także zebranie rekomendacji przedstawicieli sektora dotyczących ścieżek rozwoju robotyki kosmicznej.

Dr Piotr Świerczyński z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE omówił inicjatywę KE w obszarze robotyki – Strategiczny Klaster Badawczy (SRC) PERASPERA, ze szczególnym uwzględnieniem dotychczasowych konkursów, zasad finansowania oraz zawartych kontraktów, w tym z polskimi podmiotami. Przedstawił też plany dotyczące kontynuacji tego programu UE w ramach programu Horyzont Europa. Zwrócił również uwagę na istotne zadania, które z upoważnienia KE realizuje europejskie konsorcjum PSA (Program Support Activities), na czele z ESA. Rolą konsorcjum jest m.in. przygotowanie europejskiej mapy drogowej w zakresie robotyki kosmicznej (Space Robotics), definiowanie zagadnień do konkursów na granty w tym obszarze organizowane w ramach programu UE HORYZONT 2020 i kolejnego programu ramowego UE - Horyzont Europa, jak również wsparcie dla KE.

W trakcie spotkania miało miejsce wystąpienie dr hab. inż. Karola Seweryna z Centrum Badań Kosmicznych PAN na temat obecnych i przyszłych wyzwań w europejskiej robotyce kosmicznej oraz zaangażowania polskich podmiotów w bieżące i przyszłe misje dotyczące robotyki. Reprezentant CBK PAN przedstawił też najważniejsze kierunki działania ESA w zakresie robotyki: eksplorację planetarną i systemy orbitalne. Jako istotny i przyszłościowy kierunek rozwoju światowej robotyki i eksploracji uznał ISRU (In Situ Resources Utilization– wykorzystanie kosmicznych zasobów w miejscu ich pozyskania). W ocenie dr. Seweryna będzie to jeden z wiodących kierunków w ciągu najbliższych 10 lat.

Przedstawiciel PIAP Space Mateusz Wolski omówił jedno z przedsięwzięć realizowanych w ramach grantu przyznanego w pierwszym konkursie finansowanym z programu Horyzont 2020 (OG 4) w ramach PERASPERA. Projekt I3DS (Integrated 3D Sensors suite– zintegrowany zestaw czujników 3D do serwisowania satelitów) dotyczy rozwoju serii sensorów i czujników, które mogą być wykorzystywane w ścieżce orbitalnej i planetarnej przyszłych misji kosmicznych.

W trakcie dyskusji uczestnicy wskazali korzyści płynące z udziału krajowych podmiotów w programie PERASPERA i w poszczególnych konkursach, jak np.: możliwość realizacji dodatkowych projektów w zakresie robotyki orbitalnej i planetarnej komplementarnych do ESA, udział w misji technologicznej, współpraca z dużymi integratorami systemowymi, możliwość przetestowania i doskonalenia opracowanych technologii w zakresie robotyki orbitalnej (np. serwisowanie satelitów) i planetarnej. Mówiono też o najważniejszych korzyściach wynikających z członkostwa PAK w konsorcjum PERASPERA, dzięki któremu Polska będzie mogła mieć wpływ na tematykę kolejnych konkursów organizowanych przez to konsorcjum, a krajowe podmioty uzyskają dostęp do informacji o projektach i działaniach planowanych w najbliższej przyszłości, co może się przyczynić do wzrostu ich konkurencyjności na rynku europejskim.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele instytutów badawczo-naukowych i uczelni zajmujących się tematyką robotyki, w tym: CBK PAN, PIAP Space, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Poznańskiej oraz przemysłu, m.in. firm: Astronika, Sener, Creotech Instruments, N7 Space, a także administracji publicznej: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE i Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Organizatorem wydarzenia był Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej.

Robotyka PER ASPERA PAK
Robotyka PER ASPERA PAK
link
Robotyka PER ASPERA PAK
Robotyka PER ASPERA PAK
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.