Astronomia oddzielną dziedziną – sukces środowiska naukowego wspieranego przez PAK

W czwartek 20 września Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie (w ramach Ustawy 2.0.) dotyczące klasyfikacji dyscyplin nauki i sztuki. Początkowy projekt przewidywał, że astronomia będzie włączona do ogólnej dyscypliny nauk fizycznych, jednak ostatecznie, dzięki staraniom środowiska naukowego oraz Polskiej Agencji Kosmicznej, astronomię uznano za osobną dyscyplinę. Chcielibyśmy wyrazić ogromną wdzięczność dla Pana Ministra za uwzględnienie naszych postulatów i rzetelne rozważenie rzeczowej argumentacji środowiska naukowego.

Na początku września Polska Agencja Kosmiczna wystosowała pismo poddające pod rozwagę plany nowej klasyfikacji szeroko uzasadniając potrzebę wyodrębnienia astronomii jako osobnej dziedziny nauki.

Astronomia jest niewątpliwie polską specjalizacją. Żadna inna dziedzina nauki polskiej nie odgrywa na arenie globalnej tak istotnej roli oraz nie jest kojarzona tak dobitnie z Polską. Argument ten można poprzeć przykładami wielkich historycznych postaci jak Mikołaj Kopernik i Jan Heweliusz, ale czasy obecne to także działalność wielu polskich astronomów światowego formatu. Przywołując tylko kilku – prof. Aleksander Wolszczan (odkrywca pierwszych planet pozasłonecznych, wymieniany często jako kandydat do Nagrody Nobla), prof. Andrzej Udalski (pionier w badaniach gwiazd zmiennych, nagrodzony medalem Karla Schwarzshildta na kongresie Międzynarodowej Unii Astronomicznej w 2018 r.), prof. Marek Abramowicz (badacz czarnych dziur). Astronomowie ci, jak i wielu innych, cieszą się niesłychaną estymą i poważaniem na całym świecie i słusznie traktowani są jako najważniejsi ambasadorzy polskiej nauki.

Polscy astronomowie dysponują własną infrastrukturą badawczą oraz dostępem do najnowszej infrastruktury światowej. Należy tutaj wymienić choćby nasze obserwatoria w Chile oraz członkostwo w organizacji ESO. Projekty polskiej astronomii są nie tylko związane z obserwatoriami naziemnymi ale również z astronomią orbitalną i pozaorbitalną, w szczególności zaś, z uczestnictwem w dużych naukowych programach i projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której Polska jest pełnoprawnych członkiem od 2012 roku.

W podobnym tonie na temat polskiej astronomii wypowiada się w felietonie dla tygodnika "Sieci" Marta Kaczyńska-Zielińska doceniając misję Polskiej Agencji Kosmicznej. Podkreśla, iż Międzynarodowe rankingi dowodzą, że krajowi astronomowie są szczególnie cenieni na arenie międzynarodowej (…) polscy studenci od kilku lat regularnie wygrywają konkursy na konstrukcję łazików marsjańskich (…) wielu młodych, zdolnych konstruktorów i specjalistów odnalazło odpowiednie wsparcie na uczelniach i w firmach poza granicami Polski. Brak systemowych rozwiązań wsparcia polskiej astronomii powodował ogromne straty. Do tej pory Traciła na tym nie tylko polska nauka, lecz także gospodarka – zaznaczyła. Dlatego w 2014 roku powołano Polską Agencję Kosmiczną, która miała być zwiastunem oficjalnych, polskich aspiracji w międzynarodowym wyścigu. Jako rodacy wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika powinniśmy być do tego szczególnie predystynowani – podsumowuje.

Potencjał aparaturowy polskiej astronomii budowany przez dziesiątki lat dzięki połączeniu z najlepszymi specjalistami, owocuje wieloma odkryciami naukowymi publikowanymi w najważniejszych periodykach, w tym w Nature. Polscy astronomowie oraz sprzęt którym dysponują, stawiają nas światowej awangardzie, dlatego wydzielenie astronomii jako osobnej dziedziny jest kluczowe dla rozwoju polskiej nauki i gospodarki.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.