Debata o sektorze kosmicznym podczas EFNI 2018

Jednym z tematów poruszonych podczas tegorocznej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei, która miała miejsce w Sopocie w dniach 26-28 września 2018 r., były wyzwania i szanse rozwojowe polskiego sektora kosmicznego w kontekście europejskiego rynku usług związanych z kosmosem. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej był jednym z panelistów podczas debaty pod hasłem „Kosmos 4.0 – jak wynieść biznes na orbitę?”, a PAK była partnerem merytorycznym tego panelu.

Podczas panelu „Kosmos 4.0 – jak wynieść biznes na orbitę?”, który odbył się w piątek, 28 września 2018 r., o tematyce kosmicznej debatowali: dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Tomasz Husak, dyrektor gabinetu europejskiej komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbiety Bieńkowskiej, Inna Uwarowa, koordynatorka projektu PW-Sat2, dr inż. Krzysztof Kanawka, prezes Blue Dot Solutions oraz Krzysztof Jędrzejak z Fundacji Exorion. Debatę prowadził Paweł Ziemnicki z portalu Space24.

Dyskusja rozpoczęła się od scharakteryzowania zjawiska demokratyzacji dostępu do przestrzeni kosmicznej w ramach trendu Space 4.0 i jej wpływu na gospodarkę oraz funkcjonowanie społeczeństw.

Paneliści rozmawiali na temat sposobów realizacji jednego z celów Polskiej Strategii Kosmicznej, jakim jest uzyskanie przez Polskę 3% udziału w europejskim przemyśle kosmicznym do roku 2030.

- Krajowy sektor kosmiczny, aby móc wypełnić cele Polskiej Strategii Kosmicznej, musi dostarczać rozwiązania również na rynek otwarty. Nie ten animowany przez ESA, Unię Europejską czy konkretny kraj, ale na rynek całkowicie komercyjny. Polski sektor kosmiczny, żeby dojść do zakładanego udziału 3% w rynku europejskim, musi działać synergicznie i holistycznie - powiedział dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Prezes PAK mówił w tym kontekście o Krajowym Programie Kosmicznym jako o zestawie finansowanych ze środków publicznych programów rozwojowych polskiego sektora kosmicznego. Wspomniał również m.in. o budowaniu kadr dla rosnącej krajowej branży kosmicznej, na przykład poprzez specjalne programy stażowe, o rozwoju polskich rakiet suborbitalnych oraz o dołączeniu Polski do europejskiego konsorcjum SST jako drodze do pozyskania dodatkowych środków na rozwój kompetencji rodzimego przemysłu kosmicznego.

W kontekście rynku światowego mówiono o roli prywatnych inwestorów finansujących rozwój przemysłu kosmicznego.
- Mamy wielu prywatnych graczy w sektorze kosmicznym. Pojawiło się w nim dużo kapitału prywatnego, amerykańskie fundusze venture capital inwestują w tej chwili miliardy dolarów w ten przemysł. A ambitne podmioty myślą o tym, żeby rozmieścić w przestrzeni kosmicznej nie jednego, nie dwa, ale kilka tysięcy satelitów - powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Istotnym wątkiem debaty była suwerenność Europy w eksploracji kosmosu.
- Przewodniczący Juncker bardzo mocno wskazał w swoim przemówieniu „State of The Union” na suwerenność europejską, która wynika bardzo mocno z polityki kosmicznej. (...) To jest ogromna szansa dla Polski – uczestniczyć w tej suwerenności europejskiej w kosmosie. Tylko w ten sposób Polska może mieć możliwość bycia krajem, który ma bardzo solidną politykę kosmiczną - powiedział Tomasz Husak, dyrektor gabinetu komisarz Elżbiety Bieńkowskiej.

Podkreślono również znaczenie wykorzystania danych satelitarnych z europejskiego programu Copernicus dla rozwoju różnych obszarów europejskiej gospodarki.

Na zakończenie dyskusji prelegenci odpowiadali na pytania zgromadzonych słuchaczy.

Tegoroczna, 8. edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie odbywała się pod hasłem „Nowy globalny porządek czy nowy globalny bałagan? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność". W ponad 60 wydarzeniach: sesjach plenarnych, panelach, nocnych rozmowach i spotkaniach otwartych z mieszkańcami Sopotu, wzięło udział prawie 1400 gości, w tym blisko 200 panelistów.
W gronie międzynarodowych prelegentów EFNI 2018 znaleźli się m.in.: prof. Dani Rodrik, wybitny ekonomista z Harvard University, Pat Cox, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, były premier Polski oraz przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim, Jyrki Katainen, były premier Finlandii, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Ivanna Klympush-Tsintsadze, wicepremier Ukrainy, Enrico Letta, były premier Włoch, Herman Van Rompuy, były premier Belgii, Maroš Šefčovič, komisarz ds. unii energetycznej oraz Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług. Polską administrację reprezentowali: Teresa Czerwińska, minister finansów, Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Karol Okoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska oraz Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych w tej części kontynentu konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Przedstawiciele biznesu, liderzy i decydenci oraz autorytety ze świata kultury i nauki podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań i rozmów debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji polskiej i europejskiej.
Konferencja organizowana jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot.

Polska Agencja Kosmiczna po raz pierwszy była partnerem merytorycznym panelu tematycznego podczas Europejskiego Forum Nowych Idei.

Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest na stronie:
www.efni.pl

EFNI Foto8
Debata o sektorze kosmicznym EFNI 2018
link
Efni10
Debata o sektorze kosmicznym EFNI 2018
link
Efni11
Debata o sektorze kosmicznym EFNI 2018
link
Efni14
Debata o sektorze kosmicznym EFNI 2018
link
Efni12
Debata o sektorze kosmicznym EFNI 2018
link
EFNI Foto7
Debata o sektorze kosmicznym EFNI 2018
link
Efni13
Debata o sektorze kosmicznym EFNI 2018
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.