Wizyta gen. Mirosława Hermaszewskiego - polskiego kosmonauty w POLSA

W dniu 6 lutego 2016 roku Polską Agencję Kosmiczną w Gdańsku odwiedził wyjątkowy gość – gen. Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny do tej pory Polak, który odbył lot w kosmos.
POLSA Gdańsk

W spotkaniu z gen. Hermaszewskim uczestniczyli: Prezes POLSA – Marek Banaszkiewicz, jego dwaj zastępcy gen. Lech Majewski i Marek Moszyński, Dyrektor Departamentu Edukacji – Cezary Specht oraz Dyrektor Biura Organizacyjnego – Katarzyna Tylingo-Chmielewska.

Prezes POLSA przedstawił gen. Hermaszewskiemu plany i realizowane zadania przez Agencję. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem gościa. Pierwszy polski kosmonauta opowiedział przedstawicielom Agencji wiele ciekawostek związanych ze swoim lotem w kosmos.

Gen. Mirosław Hermaszewski był tego dnia również specjalnym gościem Święta Gdańskiej Nauki. Wygłosił wykład dla wypełnionego przez ok. 500 osób audytorium w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Mirosław Hermaszewski dnia 27 czerwca 1978 r., jako inżynier pokładowy wystartował wraz z Rosjaninem Piotrem Klimukiem z kosmodromu Bajkonur do lotu w kosmos na statku Sojuz-30. Załoga połączyła się ze stacją orbitalną Salut-6. Lądowanie nastąpiło 5 lipca w Kazachstanie. Lot trwał 8 dni, dokonano 126 okrążeń Ziemi. Przy okazji ustanowiono kilka rekordów Polski (zatwierdzonych przez FAI – Międzynarodową Federację Lotniczą) m.in. wysokości – 363 km; prędkości lotu – 28 tyś km/h; długotrwałości lotu – 190 godzin 03 minuty i 04 sekundy.
Wizyta gen. Mirosława Hermaszewskiego w POLSA
Wizyta gen. Mirosława Hermaszewskiego w POLSA

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.