PAK i ESA zorganizowały szkolenie i warsztaty "How to write good proposals in response to an ESA Invitation to Tender for R&D activities"

Polska Agencja Kosmiczna wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną zorganizowały szkolenie i warsztaty "How to write good proposals in response to an ESA Invitation to Tender for R&D activities". Wydarzenie odbyło się w dniach 16-19 października 2018 r. w Warszawie i wzięło w nim udział około 80 przedstawicieli podmiotów polskiego sektora kosmicznego.

Na program warsztatów złożyły się następujące wydarzenia: otwarte szkolenie z pisania wniosków konkursowych do ESA, HR Event, warsztaty z pisania wniosku do ESA, szkolenie ECSS (European Cooperation for Space Standardization) czy sesja TEB - Tender Evaluation Board.

Wydarzenie otworzył Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej – dr hab. Grzegorz Brona, przedstawiciel polskiej delegacji do ESA – Jarosław Papis (MPiT) oraz przedstawiciel Europejskiej Agencji Kosmicznej - Stephane Combes. Szkolenie rozpoczęła seria wykładów wprowadzających przeprowadzonych przez ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej: Oliviera Pina, Fabio Mazzaglia, Gian Lorenzo Casiniego oraz Stephane Combes’a.

Podczas części warsztatowej uczestnicy podzieleni na sześć grup opracowywali wniosek projektowy do Europejskiej Agencji Kosmicznej, zgodnie z przedstawionym przez prowadzących przykładowym ogłoszeniem przetargowym. Grupy ułożono w taki sposób, aby w każdej z nich znajdowali się inżynierowie i osoby związane z zarządzaniem projektem i finansami. Zadanie obejmowało wszystkie aspekty dotyczące składania profesjonalnego wniosku do ESA, a gotowe propozycje wniosków były oceniane przez ekspertów z ESA. Konkurencja była wyrównana, a uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności związanych z pisaniem wniosków konkursowych do ESA.

Po zakończeniu części warsztatowej odbyło się szkolenie ze standardów ECSS - European Cooperation for Space Standardization. Dotyczyło ono standardów zarządzania projektem kosmicznym – Space Project Management oraz podstaw korzystania z platformy ECSS - http://ecss.nl/ http://ecss.nl/

W ostatnim dniu wydarzenia odbyła się sesja TEB - Tender Evaluation Board, podczas której prowadzący zaprezentowali, jak wygląda praca zespołu oceniającego wnioski po stronie ESA.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbyło się spotkanie poświęcone rozwojowi kariery w sektorze kosmicznym pt. HR Event. Swoje ścieżki rozwoju zawodowego zaprezentowali: Stephane Combes – ESA, Sławomir Zdybski – ESA, Marcin Wygachiewicz – SENER Polska Sp. z o.o. oraz Tomasz Noga – Instytut Lotnictwa.

W wydarzeniu zorganizowanym przez PAK i ESA wzięli udział przedstawiciele następujących podmiotów krajowego sektora kosmicznego: Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademii Leona Koźmińskiego, Astri Polska Sp. z o.o., Astronika Sp. z o.o., Centrum Badań Kosmicznych PAN, Creotech InPhoTech Sp. z o.o., Instytutu Geodezji i Kartografii, Instytutu Tele- i Radiotechnicznego, Instytutu Agrofizyki PAN, Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, Instytutu Lotnictwa, Instytutu Ochrony Środowiska, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, Invenco Sp. z o.o., ITTI Sp. z o.o., LionBridge Poland Sp. z o.o., Newind S.A., Mobica Limited Sp. z o.o., PIAP Space Sp. z o.o., Politechniki Gdańskiej, Politechniki Warszawskiej, PZL Mielec/a Sikorsky Company, PZL "Warszawa-Okęcie" S.A., Seleris Sp. z o.o., SENER Polska Sp. z o.o., SpaceForest Sp. z o.o., SpaceCase Sp. z o.o., Spacive Sp. z o.o., ŚCNTPL, Transition Technologies Managed Services Sp. z o.o., Wojskowej Akademii Technicznej, Wytwórni Zespołów Kooperacyjnych Sp. z o.o. oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

PAK zorganizowała szkolenie i warsztaty "How to write good proposals in response to an ESA Invitation to Tender for R&D activities" z udziałem ESA po raz pierwszy. Wcześniej organizowane były programy konsultacyjne tj. InfoPoint, InfoLine oraz Usługi Doradcze dla Polskiego Przemysłu Kosmicznego w ramach których polskie podmioty mogły uzyskać wsparcie eksperckie.

Szkolenie ESA
Szkolenie ESA
link
Szkolenie Z ECSS
Szkolenie z ECSS
link
ESA HR Event
ESA HR Event
link
Szkolenie   Sesja Warsztatowa
Szkolenie sesja warsztatow
link
Sesja TEB   Ocena Wnioskw 1
Sesja TEB - ocena wniosków
link
Sesja TEB   Ocena Wnioskw 2
Sesja TEB - ocena wniosków
link
Wrczenie Certyfikatw
Wręczenie certyfikatów
link
Blue   Winners
Blue - winners
link
Green
Green
link
Orange
Orange
link
Purple
Purple
link
Red
Red
link
Yellow
Yellow
link
Zdjcie Gwne
Wspólne zdjęce
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.