Inżynieria Kosmiczna – nowy kierunek studiów w Olsztynie i Zielonej Górze

Już od października 2016 roku dwa wydziały: Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) oraz Fizyki i Astronomii (Uniwersytet Zielonogórski) uruchamiają wspólnie nowy kierunek studiów: Inżynierię kosmiczną.
POLSA Gdańsk

W dniu 8 marca 2016 roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się spotkanie Dziekana Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa (WGIPB) prof. Radosława Wiśniewskiego z Dyrektorem Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Cezarym Spechtem. W spotkaniu uczestniczył również prof. Andrzej Krankowski – inicjator utworzenia nowego kierunku studiów na UWM w Olsztynie. Tematem spotkania było wstępne określenie obszarów współpracy POLSY z WGIPB w zakresie działalności edukacyjnej, a także wspólne wspieranie organizacji i przedsięwzięć promujących aktywność z zakresu użytkowania przestrzeni kosmicznej.

Inicjatorem jego utworzenia na UWM jest prof. Andrzej Krankowski, kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego funkcjonującego na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UMW. Inicjatorem utworzenia tego kierunku na Wydziale Fizyki i Astronomii UZ był Ś.†P. prof. Janusz Gil. Obecnie Jego pracę kontynuuje Dziekan Wydziału prof. prof. dr hab. Giorgi Melikidze.

Interdyscyplinarny kierunek studiów pn.: „Inżynieria kosmiczna” realizowany będzie w obszarach kształcenia w zakresie nauk technicznych i nauk ścisłych o profilu ogólnoakademickim, z realizacją kształcenia na poziomie stacjonarnych studiów pierwszego stopnia - inżynierskich. Kształcenie na utworzonym kierunku studiów, prowadzone będzie od 1 października 2016 roku na podstawie programu kształcenia i programu studiów, w tym planu studiów dostosowanych do efektów kształcenia, określonych przez Senaty obu uczelni. Absolwent kierunku otrzymuje wspólny dyplom ukończenia studiów oraz tytuł zawodowy.

Zdaniem prof. Cezarego Spechta Dyrektora Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej:
- zaangażowane w ten kierunek wydziały akademickie należą do wiodących instytucji naukowych w obszarze badań kosmicznych w Polsce stąd można się spodziewać, że uruchamiany kierunek realizowany będzie na wysokim poziomie edukacyjnym.

Na zdjęciu od lewej prof. Cezary Specht, prof. Radosław Wiśniewski, prof. Andrzej Krankowski
Na zdjęciu od lewej prof. Cezary Specht, prof. Radosław Wiśniewski, prof. Andrzej Krankowski

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.