Polska Agencja Kosmiczna na 9. Nocy w Instytucie Lotnictwa

Impreza pod hasłem „9. Noc w Instytucie Lotnictwa” miała miejsce 12 października 2018 r. w godz. 17:00-23:00. Celem wydarzenia jest promocja sektora lotniczego oraz kosmicznego, a także propagowanie nauki wśród społeczeństwa. PAK po raz pierwszy zorganizowała podczas imprezy swoje stoisko, na którym można było obejrzeć wystawę efektownych zdjęć, wziąć udział w konkursie oraz zapoznać się z informacjami na temat działalności PAK i podmiotów sektora kosmicznego w Polsce.

W tym roku Polska Agencja Kosmiczna (PAK) była jednym z wystawców podczas Nocy w Instytucie Lotnictwa. Na stoisku agencji zaprezentowano wystawę 10 plansz z fotografiami wybranych ciał niebieskich wraz z opisami. Zdjęcia są efektem pracy kosmicznego teleskopu Hubble’a oraz obserwatoriów Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), którego Polska jest członkiem od 2014 roku. Pracownicy PAK zorganizowali też dla najmłodszych konkurs z wiedzy o kosmosie. Wśród jego uczestników rozlosowano nagrody rzeczowe: albumy „Kosmos”, książki „Jak to działa? Kosmos” autorstwa Przemysława Rudzia, pracownika Departamentu Edukacji PAK oraz kubki z logo agencji. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział około 200 dzieci. Na stoisku udzielano też informacji o polskim sektorze kosmicznym, jego strukturze oraz o Polskiej Agencji Kosmicznej, rozdawano wydawnictwa agencji (katalog „Polski sektor kosmiczny”, książka „Polski sektor kosmiczny. Struktura podmiotowa – Możliwości rozwoju – Pozyskiwanie środków”) i gadżety promocyjne.

Za przygotowanie i obsługę stoiska odpowiadał Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej we współpracy z Departamentem Edukacji PAK.

9. Noc w Instytucie Lotnictwa przyciągnęła dużą liczbę zainteresowanych lotnictwem, kosmosem, nauką i techniką, w tym wiele rodzin z dziećmi, na co dodatkowy wpływ miała sprzyjająca aura pogodowa. Zwiedzający mieli m.in. okazję zobaczyć z bliska samoloty i śmigłowce cywilne oraz wojskowe, wziąć udział w treningu przeciążeń na żyroskopie, posłuchać wykładu prowadzonego m.in. przez polskiego kosmonautę Mirosława Hermaszewskiego czy też obejrzeć wystawę fotografii lotniczej Sławomira „Hesji” Krajniewskiego.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.