Trzy spółki sektora kosmicznego laureatkami Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

W tym roku nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach głównych i dwóch specjalnych. Łącznie Nagrodą Prezydenta uhonorowano dziewięć podmiotów, w gronie których znalazły się aż trzy firmy działające w obszarze technologii kosmicznych: Ultratech, VIGO System oraz Astronika. Prezydent Andrzej Duda wręczył nagrody podczas uroczystej gali „Kongresu 590”, która miała miejsce 16 listopada 2018 r. w Jasionce koło Rzeszowa.

– Cieszę się, że mogę wskazać tych, którzy spośród wszystkich zgłoszonych są „naj”: najlepsi, najbardziej do przodu pod względem rozwojowym, ale także pod względem codziennego działania, pewnej biznesowej przyzwoitości. Mogą być wzorami dla innych, mogą być – mam nadzieję – tym, z czego także będą czerpali wzory młodzi, którzy będą kiedyś otwierali i prowadzili działalność gospodarczą – mówił Prezydent w okolicznościowym wystąpieniu.

Warszawska spółka sektora kosmicznego Astronika, wyróżniona w kategorii specjalnej „Badania+Rozwój”, została nominowana do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP przez Polską Agencję Kosmiczną i Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Astronika Sp. z o.o. powstała w 2013 r. i zajmuje się projektowaniem, budową, integracją i testami systemów mechanicznych. Specjalnością spółki są mechanizmy i instrumenty kosmiczne – w szczególności penetratory geologiczne, mechanizmy trzymająco-zwalniające i systemy antenowe – konstrukcje ultralekkie, analiza wytrzymałościowa oraz badania trybologiczne. Astronika bierze udział w prestiżowych misjach kosmicznych, projektując i przygotowując instrumenty kosmiczne powstałe w wyniku kosztochłonnych i długoletnich prac B+R. Przykładem jest realizowana przez NASA misja InSight, na którą spółka zaprojektowała i wykonała mechanizm wbijający do penetrator HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package). Urządzenie to ma za zadanie zagłębić się pięć metrów pod powierzchnię Marsa i dokonać pierwszego w historii pomiaru właściwości gruntu Czerwonej Planety.

Spółka VIGO System z Ożarowa Mazowieckiego, zgłoszona przez Agencję Rozwoju Przemysłu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, otrzymała nagrodę w kategorii „Międzynarodowy Sukces”.

VIGO System S.A. rozpoczęła działalność w 1987 r. i specjalizuje się w technologii niechłodzonych fotonowych sensorów podczerwieni. Większość produktów spółki trafia na rynek niemiecki i amerykański, ale VIGO System dystrybuuje swoje produkty również w Chinach, Japonii, Kanadzie, Meksyku oraz Kolumbii. Potwierdzeniem zaawansowania technologicznego i jakości wyrobów VIGO System oraz jej pozycji na światowym rynku jest zastosowanie detektorów podczerwieni produkcji tej firmy w łaziku marsjańskim Curiosity, który 6 sierpnia 2012 r. wylądował na Czerwonej Planecie w ramach programu NASA. Czujniki VIGO System zostały również wykorzystane przez Europejską Agencję Kosmiczną w ramach misji Exomars.

Trzecia z nagrodzonych spółek działających w obszarze technologii kosmicznych – Ultratech – została zwycięzcą w kategorii „Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw”. Firmę do Nagrody Prezydenta RP nominował Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Ultratech Sp. z o.o. jest prywatną firmą rodzinną założoną w 2000 r. w Rzeszowie oraz członkiem-założycielem klastra „Dolina Lotnicza”. Zajmuje się produkcją części i podzespołów dla światowych firm lotniczych, głównie elementów podwozi do samolotów, łopatek do silników lotniczych, dużych elementów strukturalnych i energetycznych, detali do rozkładania paneli słonecznych, detali do mechanizmu kamery meteorologicznej wysokiej rozdzielczości oraz części do rakiety ARIANE 5. Spółka świadczy również usługi w zakresie defektoskopowych badań nieniszczących. Ultratech bierze udział w licznych projektach badawczych, opracowując oraz wdrażając do produkcji nowe technologie. Obecnie zatrudnia prawie 100 pracowników.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie przyznawane raz do roku od 15 lat, którego celem jest wspieranie polskich przedsiębiorców i wyróżnianie najlepszych z nich.

W ramach tegorocznej, XVI edycji Nagrody Gospodarczej, Prezydent RP wręczył wyróżnienia w pięciu kategoriach głównych:

• Lider MŚP – nagroda dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, również działających na terenach wiejskich, które funkcjonują na polskim rynku od co najmniej pięciu lat i z sukcesem rozwijają się, będąc liderem w regionie,
• Narodowy Sukces – nagroda dla polskich przedsiębiorstw, które od co najmniej pięciu lat osiągają trwały wzrost i zrównoważony rozwój, będąc wzorem funkcjonowania dla innych przedsiębiorstw,
• Międzynarodowy Sukces – nagroda dla przedsiębiorstw funkcjonujących od co najmniej pięciu lat, które osiągają znaczące sukcesy na rynkach zagranicznych,
• Odpowiedzialny Biznes – nagroda dla przedsiębiorstw wykazujących się aktywnymi działaniami związanymi ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.
• Firma Rodzinna – nagroda dla przedsiębiorstw, które są jednocześnie firmami rodzinnymi, czyli podmiotami gospodarczymi z sektora mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw zarejestrowanymi i działającymi w Polsce co najmniej 15 lat.

oraz w dwóch kategoriach specjalnych:

• Startup_PL – nagroda specjalna dla przedsiębiorstw, które istnieją na rynku nie dłużej niż pięć lat oraz stworzyły innowację produktową lub technologiczną,
• Badania+Rozwój – nagroda specjalna dla zespołów jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną.

Więcej informacji na stronie Kancelarii Prezydenta RP:

http://www.prezydent.pl/kancelaria/nagroda-gospodarcza/aktualnosci/art,11,nagrody-gospodarcze-prezydenta-rp-rozdane.html

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.