Miniaturyzacja satelitów zmienia oblicze światowego przemysłu kosmicznego

Zachęcamy do lektury artykułu na temat miniaturyzacji satelitów na tle rozwoju przemysłu kosmicznego. Tekst opisuje tendencje związane z demokratyzacją kosmosu, wkraczaniem sektora prywatnego, a w konsekwencji dążeniem do obniżenia kosztów realizacji projektów w przestrzeni kosmicznej. Naturalną konsekwencją tego trendu jest miniaturyzacja satelitów, która staje się także jedną ze specjalizacji technologicznych polskiego przemysłu kosmicznego.

Prywatne podmioty z ambicjami realizacji projektów związanych z eksploracją kosmosu, dysponując ograniczonymi środkami, musiały opracować rozwiązania, które doprowadzą do obniżenia kosztu tych przedsięwzięć, w tym przede wszystkim kosztu wyniesienia i budowy satelitów oraz realizacji usług z ich wykorzystaniem. W ten sposób ukształtowały się tendencje wyznaczające trend New Space, takie jak m.in.: ekonomizacja systemów wynoszenia, miniaturyzacja satelitów oraz możliwe dzięki nim i rozwojowi innych technologii, w tym łączności, wykorzystywanie konstelacji małych satelitów.

Obecnie cena wyniesienia 1 kg ładunku na niską orbitę okołoziemską wynosi od około 3 do 25 tys. USD. Firma SpaceX zapowiada, że wykorzystując swoją rakietę Falcon Heavy będzie mogła obniżyć tę cenę do poziomu 1,5 tys. USD.

Obniżeniu kosztu realizacji usług satelitarnych ma służyć umieszczanie w kosmosie układów satelitarnych - konstelacji lub megakonstelacji kilkudziesięciu lub kilkuset małych lub średnich satelitów o spójnym przeznaczeniu związanym np. z zapewnianiem łączności telekomunikacyjnej lub dostarczaniem zobrazowań satelitarnych. Obie te tendencje bazują na najważniejszym nurcie trendu Space 4.0 dotyczącym miniaturyzacji satelitów.

Zachęcamy do przeczytania całego tekstu, który jest do pobrania poniżej. Życzymy ciekawej lektury!

link
Pobierz PDFPdf Icon
Miniaturyzacja satelitów zmienia oblicze światowego przemysłu kosmicznego

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.