Wyniki Konkursu Uranii, PTA i Polskiej Agencji Kosmicznej „KosmoSzkoła z PAK”
Znamy już wyniki konkursu „KosmoSzkoła z PAK” organizowanego przez Polską Agencję Kosmiczną wraz z portalem "Urania-Postępy Astronomii" i Polskim Towarzystwem Astronomicznym.
Najlepszym projektom Komisja Konkursowa przyznała nagrody o łącznej wartości ponad 8 000 PLN w postaci sprzętu astronomicznego oraz gier planszowych i książek o tematyce astronomicznej. Wszystkie szkoły, które nadesłały zgłoszenia do konkursu w terminie przewidzianym w regulaminie, otrzymają także prenumeratę czasopisma "Urania-Postępy Astronomii" na rok szkolny 2018/2019.
Pośród nadesłanych prac Jury nie dostrzegło projektu o szczególnie nowatorskim charakterze, dlatego I nagroda nie została przyznana. Kilka zgłoszeń przedstawiało wyrównany wysoki poziom. Ostatecznie Komisja jednogłośnie podjęła decyzję o przyznaniu: dwóch drugich miejsc, czterech trzecich oraz o wyróżnieniu 3 projektów. Specjalne pozaregulaminowe nagrody indywidualne Jury przyznało dwóm opiekunom młodzieży, którzy od kilku dekad prowadzą wzorcową edukację astronomiczną w swoich szkołach.
Na konkurs nadesłano prawie 40 zgłoszeń z całej Polski, które po wstępnej ocenie formalnej, zostały poddane analizie merytorycznej przez dziewięcioosobową Komisję Konkursową pod przewodnictwem Redaktora Naczelnego Uranii i wiceprezesa PTA – Macieja Mikołajewskiego oraz przedstawiciela Polskiej Agencji Kosmicznej – Przemysława Rudzia.
Prace zostały rozdzielone pomiędzy członków Jury, magistrantów astronomii na UMK w Toruniu, którzy po wnikliwej analizie poddali je wstępnej ocenie. Zgłoszenia, zgodnie z Regulaminem Konkursu, zawierały bardzo obszerny materiał; ramowy projekt semestralny oraz szczegółowe scenariusze konkretnych zajęć. Komisja Konkursowa podczas oceny materiałów brała pod uwagę przede wszystkim wartość merytoryczną i poprawność programu zajęć, stopień zaangażowania społeczności szkolnej w realizację projektu, pomysłowość i oryginalność przedstawionych aktywności, jakość i wyczerpujący charakter nadesłanej dokumentacji oraz możliwość realizacji w przewidzianych w projekcie ramach czasowych.
W Konkursie wzięły udział zarówno szkoły podstawowe jak i licea, co stanowiło dodatkowe wyzwanie podczas analizy poziomu prac. Szkoły były także zróżnicowane pod względem wyposażenia; niektóre posiadały własne obserwatoria astronomiczne, inne nie miały żadnego zaplecza sprzętowego. Na konkurs napłynęły także prace ze szkół nagradzanych już w Konkursach Uranii. Jury doceniło ogrom pracy włożonej w przygotowanie kolejnych projektów, jednak zgodnie z intencją Fundatora, Komisja postanowiła nagrodzić przede wszystkim projekty zespołów wysyłajacych zgłoszenia po raz pierwszy. W związku z tym zaistniał pomysł nagradzania w kolejnych konkursach dotychczasowej aktywnej działalności szkół.
Konkurs „KosmoSzkoła z PAK” zorganizowały: czasopismo i portal "Urania-Postępy Astronomii", Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Polska Agencja Kosmiczna. Został ogłoszony w sierpniu 2018 roku zastąpując, organizowane do tej pory przez Uranię i finansowane ze środków MNiSW, konkursy „Nasza Szkolna Przygoda z Astronomią”. Skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych zlokalizowanych na terenie Polski, do aktywnych astronomicznie społeczności szkolnych, w szczególności kółek astronomicznych, ich członków i opiekunów. Tematyką konkursu jest astronomia i astronautyka oraz szeroko pojęte badania Kosmosu.
Prace konkursowe mają zawierać projekty i scenariusze zadań i zajęć. Konkurs ma charakter zabawy naukowej, której celem jest rozbudzenie naturalnej ciekawości poznawczej dzieci i młodzieży, poprzez zaangażowanie uczniów i nauczycieli w przygotowanie programu zajęć kółka astronomicznego. W zgłoszeniach należało przedstawić jakim sprzętem do prowadzenia zajęć szkoła obecnie dysponuje oraz czego brakuje do realizacji projektu. Niezbędne wyposażenie miało stanowić nagrodę w konkursie.
Intencją Polskiej Agencji Kosmicznej, partnera Konkursu, jest znalezienie projektów, które mają potencjał, aby w przyszłości wdrożyć je do programu zajęć szkolnych.
Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych:
II miejsce (nagrody o wartości 2 000 PLN)
III miejsce (nagrody o wartości 1 000 PLN):
Wyróżnienia (gra planszowa „Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie” oraz nagrody książkowe):
Zostały także przyznane indywidualne nagrody pozaregulaminowe (reprint IV wydania „De Revolutionibus” Mikołaja Kopernika w tłumaczeniu Jana Baranowskiego z 1854 roku) dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie.