Dziewięcioro polskich uczniów wzięło udział w ESO Astronomy Camp 2018 we Włoszech

Obóz astronomiczny dla młodzieży w wieku 16-18 lat prowadzony przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) odbył się w dniach 26 grudnia 2018 r. - 1 stycznia 2019 r. Wzięło w nim udział 56 uczniów z krajów członkowskich ESO i z państw, w których działa Sieć Popularyzacji Nauki ESO. Znaleźli się też wśród nich młodzi Polacy – 5 uczennic i 4 uczniów, z których część uzyskała dofinansowanie kosztów udziału w obozie ufundowane w formie stypendiów m.in. przez Polską Agencję Kosmiczną.

Obóz odbył się w obserwatorium astronomicznym Saint Barthelemy w regionie Doliny Aosty we włoskich Alpach. Uczestnicy mogli codziennie korzystać z teleskopów będących na wyposażeniu obserwatorium. Uzupełnieniem zajęć praktycznych były prelekcje, które skupiały się wokół tematu przewodniego, jakim były egzoplanety. W ramach warsztatów analizowano np. krzywe blasku gwiazdy HAT-P-54 podczas tranzytu jej planety. Dane do analizy zostały zebrane w trakcie trwania obozu przez teleskop z sąsiedniego obserwatorium.

Uczestnicy pojechali także na wycieczkę do Breuil-Cervinia pod szczyt Matterhorn oraz do parku śnieżnego, a przed świętowaniem Sylwestra w grupach zaprezentowali przestawienia o tematyce astronomicznej.

- Obóz był fantastycznym doświadczeniem. Najbardziej cieszy mnie, że mogłem spędzić czas z osobami podzielającymi moje zainteresowania z różnych zakątków świata. Często korzystałem z możliwości odbycia rozmowy o tematyce astronomicznej, którą miałem w każdej chwili dnia, co było niezwykle. Już dzisiaj planujemy ponowne spotkanie uczestników. Interesujące były też wykłady naukowców oraz możliwość zadawania im pytań – opowiadał jeden z dwóch laureatów stypendium od Polskiej Agencji Kosmicznej.

Innymi fundatorami stypendiów byli: Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci i Fundacja Edukacyjna im. prof. Romana Czarneckiego EFC (po 1 stypendium). Dodatkowo niektórych uczestników wsparły szkoły i lokalne władze samorządowe.

Europejskie Obserwatorium Południowe jest wiodącą na świecie organizacją zajmującą się badaniami Wszechświata z wykorzystaniem teleskopów naziemnych. ESO posiada wielkie obserwatoria na pustynia Atakama w Chile, które dzięki przynależności Polski do tej organizacji są częściowo polską własnością.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.