26 października br. NASA potwierdziła obecność wody na nasłonecznionej stronie Księżyca. Jak poinformował Jim Bridenstine, szef NASA, ciężko jeszcze stwierdzić, czy ilość wody uda się wykorzystać jako surowiec, lecz sama wiedza o jej istnieniu jest niezwykle ważna w kontekście programu Artemis, czyli powrotu człowieka na Księżyc już w 2024 r.
20 października br. Polska Agencja Kosmiczna stała się członkiem stowarzyszonym renomowanego Komitetu ds. Satelitów Obserwacyjnych Ziemi (Committee on Earth Observation Satellites, CEOS). Nominacja POLSA przyjęta została jednogłośnie.
W związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi współpracy Polskiej Agencji Kosmicznej z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), poniżej przedstawiamy oświadczenie w tej sprawie.
Roger Penrose z Wielkiej Brytanii, Reinhard Genzel z Niemiec i Andrea Ghez z USA otrzymali 6 października 2020 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wykazanie teoretyczne i obserwacyjne, że czarne dziury to obiekty astrofizyczne. To już kolejny Nobel w dziedzinie związanej z astronomią i kosmosem, po planetach w 2019, falach grawitacyjnych w 2017 i supernowych w 2011 roku.
Nakłady finansowe na branżę kosmiczną stanowią opłacalną inwestycję w rozwój najbardziej zaawansowanych technologii oraz w wyspecjalizowane kadry. To również odkrywanie nowych obszarów i możliwości biznesowych dla polskich firm – mówił Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego 2020, który odbył 5-6 października br. w Lublinie.
Dzisiaj inwestycja w kosmos to realny biznes. Światowe, cywilne inwestycje publiczne w sektor kosmiczny szacowane są na ok. 40-50 mld dolarów rocznie. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 4 lat ta kwota wzrośnie do ponad 80 mld dolarów rocznie – podkreślał prezes Polskiej Agencji Kosmicznej uczestnicząc w dyskusji panelowej „Rozwój, inwestycje, innowacje” na szczycie OSG 2020.
Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej odebrał w Lublinie nagrodę Bursztyn Polskiej Gospodarki. Wyróżnienie 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego przyznano m.in. za sukcesy na arenie międzynarodowej w postaci podpisanych porozumień, m.in. z NASA, Dowództwem Strategicznym USA oraz skuteczne wykorzystanie środków UE.
Odbierając nagrodę prezes przyznał, że choć Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest bardzo młodą instytucją, fakt, że zostaje wyróżniona w takim miejscu pokazuje, iż sektor kosmiczny zaczyna być bardzo istotny dla gospodarki.
29 września br. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wraz z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) zorganizowały warsztaty poświęcone programowi opcjonalnemu– Space Safety Programme (S2P). Celem programu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa kosmicznego i świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej oraz przeprowadzenie misji kosmicznych, służących wspieraniu tych działań. W ramach warsztatów, które odbyły się w Cambridge Innovation Center w Warszawie, eksperci ESA przybliżyli polskim podmiotom założenia programu Space Safety oraz jego poszczególnych aktywności.
7 września br. w Warszawie Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) Michał Szaniawski oraz Jerzy Brodzikowski, General Manager Cambridge Innovation Centre (CIC) Warsaw podpisali umowę dotyczącą utworzenia Cosmic Hub. Będzie to wspólna przestrzeń w centrum Warszawy, w której innowatorzy będą mogli spotykać się, dzielić wiedzą, brać udział w warsztatach oraz skorzystać z wiedzy i kontaktów przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej.
30 lipca br. z Przylądka Canaveral na Florydzie, za pomocą rakiety Atlas V-541 zostanie wyniesiona misja MARS 2020, będąca kolejną misją międzyplanetarną NASA. Na jej pokładzie znajdzie się łazik Perserverance (czyli Wytrwałość).
Do 2 października br. można nadsyłać prace w konkursie, organizowanym przez Polską Agencję Kosmiczną, pod hasłem „Moje kosmiczne wakacje”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych z całej Polski, zainteresowanych tematyką związaną z przestrzenią kosmiczną.
1 lipca br. wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz odwiedziła Polską Agencję Kosmiczną w Gdańsku. Spotkanie dotyczyło bieżącej działalności POLSA oraz realizowanych projektów.
Polska Agencja Kosmiczna uruchomiła ogólnodostępną platformę e-learningową do nauki wykorzystania danych satelitarnych. Dane dostępne dla Polski, m.in. w ramach programu Copernicus realizowanego przez KE, będą mogły być wykorzystywane przez każdego użytkownika. Zdobyta wiedza pozwoli na rozwój podmiotów prywatnych, wzrost ich kompetencji, a dzięki temu tworzenie nowych usług komercyjnych.
W 2016 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 30 czerwca Dniem Planetoid (Asteroid Day), aby popularyzować problem zagrożenia ze strony asteroid i wysiłki wielu agencji na całym świecie w tym Polskiej Agencji Kosmicznej, zmierzające do ochrony przed takimi wydarzeniami.
PIAP Space podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną kontrakt na rozwój ramienia robotycznego do serwisowania satelitów. Projekt o nazwie TITAN zostanie zrealizowany za ponad 2,5 mln euro. To pierwszy tak duży kontrakt zakładający rozwój całego podsystemu satelitarnego dla polskiego przemysłu kosmicznego.
W dniach 27-28 listopada br. w Gdańsku odbędzie się, organizowana przez Polską Agencję Kosmiczną oraz Politechnikę Gdańską, pierwsza edycja Studenckiej Konferencji Kosmicznej. Konferencja poświęcona będzie prezentacji studenckich badań i projektów w zakresie technologii kosmicznych i satelitarnych. Do wzięcia udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają zarówno studentów jak i nauczycieli akademickich oraz przedstawicieli przemysłu.
Z uwagi na zagrożenie koronawirusem, w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, przechodzimy obecnie w znacznej mierze na system pracy zdalnej. Jesteśmy niezmiennie do Państwa dyspozycji mailowej, telefonicznej i telekonferencyjnej w stałych godzinach pracy Agencji.
W dniach 19-21 listopada Polska Agencja Kosmiczna zorganizowała stoisko promujące krajowy przemysł kosmiczny podczas tegorocznej edycji targów Space Tech Expo Europe w Bremie.
POLSA została partnerem międzynarodowego projektu edukacyjnego Future Space. Jego celem jest edukacja z zakresu przedmiotów ścisłych z wykorzystaniem tematyki kosmicznej oraz inspiracja do rozwoju zawodowego w sektorze.
24 października 2019 podczas jubileuszowego 70. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Waszyngtonie przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) i amerykańskiej National Aeronautics and Space Administration (NASA) podpisali porozumienie o współpracy w zakresie eksploracji kosmosu.
Polska uzyska dostęp do danych i usług związanych ze świadomością sytuacyjną w kosmosie, takich jak m.in. ostrzeżenia o zderzeniach, fragmentacji czy niekontrolowanym wejściu w atmosferę obiektów satelitarnych. Zapewniać je będzie 18. Eskadra Kontroli Dowództwa Kosmicznego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Air Force Space Command’s 18th Space Control Squadron). Dokument w tej sprawie został podpisany 10 kwietnia 2019 r. przez Michała Szaniawskiego, p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) i admirała Richarda Corrella, Dyrektora ds. Planów i Polityki Dowództwa Strategicznego Stanów Zjednoczonych (United States Strategic Command – USSTRATCOM) podczas 35. Space Symposium w Colorado Springs w USA.
Ogłoszono start kolejnej edycji Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich ERC, które w tym roku odbędą się 13-15 września na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Ponadto poinformowano o przystąpieniu Polski do klastra robotyki kosmicznej Komisji Europejskiej – PERASPERA.
Celem inicjatywy PERASPERA jest wspieranie kompetencji europejskiego przemysłu w zakresie robotyki planetarnej i orbitalnej oraz demonstracja w przestrzeni kosmicznej kluczowych technologii związanych z tymi dziedzinami. Członkostwo Polski w konsorcjum może ułatwić podmiotom krajowego sektora kosmicznego udział w innowacyjnych projektach kosmicznych komplementarnych do programów ESA, współpracę z dużymi europejskimi podmiotami oraz testowanie technologii z obszaru robotyki orbitalnej i planetarnej w przestrzeni kosmicznej.
Drugie spotkanie informacyjne dotyczące kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne odbędzie się w czwartek 7 lutego 2018 r. o godz. 16:00 w Audytorium nr 2 w nowym budynku Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej.
15 przedstawicieli 6 podmiotów krajowego sektora kosmicznego wzięło udział w zorganizowanej przez Polską Agencję Kosmiczną wizycie w Tel-Awiwie, która odbyła się w dniach 28-29 stycznia 2019 r. Program misji objął udział polskiej delegacji w 14 Międzynarodowej Konferencji Kosmicznej im. Ilana Ramona, spotkanie z przedstawicielami izraelskiego sektora kosmicznego oraz wizytę w przedsiębiorstwie Israel Aerospace Industries Ltd. Przy organizacji misji współpracowały także: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Tel Awiwie oraz Izraelska Agencja Kosmiczna.
Z końcem 2018 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem europejskiego Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking - Obserwacja i Śledzenie Obiektów Kosmicznych). Umowa akcesyjna została podpisana 19 grudnia 2018 r. w siedzibie Polskiej Agencji Kosmicznej w Warszawie. Dołączenie do konsorcjum umożliwi krajowym podmiotom udział w przedsięwzięciach finansowanych ze środków Unii Europejskiej, których budżet w bieżącej i przyszłej perspektywie finansowej może wynieść ponad 350 mln euro.
Realizację 54 uzupełniających się projektów wspierających rozwój krajowego sektora kosmicznego w ciągu 3 lat przewiduje projekt Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019-2021 (KPK 2019-2021). Zakładany budżet programu wynosi 248,5 mln zł. Dokument, opracowany przez Polską Agencję Kosmiczną (PAK) w bliskiej współpracy z podmiotami naukowymi i przemysłowymi oraz otoczeniem administracyjnym krajowej branży kosmicznej, uzyskał jednomyślną, pozytywną opinię Rady PAK i został właśnie przekazany do Prezesa Rady Ministrów nadzorującego działalność agencji.
W niedzielę 25 listopada 2018 r. na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim firma SpaceForest przeprowadziła pierwszy lot rakiety BIGOS 4 na wysokość 15 km.
Choć znakomita większość respondentów badania ankietowego Polskiej Agencji Kosmicznej wykorzystuje dane satelitarne w swojej pracy, to 72 proc. badanych zadeklarowało chęć wzięcia udziału w szkoleniach dotyczących zastosowania danych satelitarnych w realizacji zadań administracyjnych. Ankietowani wskazali, że najbardziej interesują ich szkolenia z zakresu wykorzystania usług opartych na danych satelitarnych (64 proc.) oraz przetwarzania, analizowania i interpretacji zobrazowań optycznych (35-39 proc.). Badanie ankietowe zostało przeprowadzone przez PAK w okresie 12 czerwca-13 lipca 2018 r. i wzięło w nim udział prawie 600 urzędników.
PAK podpisała list intencyjny na rzecz zacieśnienia współpracy w przestrzeni kosmicznej z ROSA podczas misji gospodarczej polskiego sektora kosmicznego do Rumunii.
PW-Sat2 – czwarty polski satelita – bierze udział w wyścigu wartym setki miliardów dolarów. Sektor globalnej gospodarki związany z rozwojem przemysłu i usług kosmicznych w 2016 r. osiągnął wartość 345 miliardów USD1. Szansę na podbój tego rynku ma polskie rozwiązanie.
Co łączy lądowanie na Marsie sondy InSight NASA, wyniesienie w przestrzeń kosmiczną 3 satelitów i wystrzelenie prototypu rakiety suborbitalnej na wysokość 15 km? We wszystkich tych projektach aktywnie uczestniczy Polska. Co istotne, wszystkie te ważne wydarzenia dla polskiego sektora kosmicznego będą miały miejsce w drugiej połowie listopada 2018 r. Promować je będzie kampania pod hasłem „Poland in Space – kosmiczny listopad” realizowana przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Podpisanie przez Polską Agencję Kosmiczną porozumienia o współpracy z Narodowym Centrum Kontroli i Testowania Urządzeń Kosmicznych Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy (SSAU), zawarcie przez Polską Grupę Zbrojeniową umowy ze spółką Kiev Radio Plant nadzorowaną przez SSAU oraz rozmowy z przedstawicielami ukraińskiej administracji i przemysłu kosmicznego – to efekty zorganizowanej przez PAK misji gospodarczej polskiego sektora kosmicznego na Ukrainę, która miała miejsce w dniach 8-12 października 2018 r. W wyjeździe udział wzięli: prezes i delegacja Polskiej Agencji Kosmicznej oraz reprezentanci krajowych podmiotów przemysłowych i naukowych, takich jak: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ), Mazowiecki Klaster ICT, Thales Alenia Space Polska, Fibrain, Instytut Lotnictwa i Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych.
Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, dr hab. Grzegorz Brona, i administrator Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (National Aeronautics and Space Administration, NASA) USA, Jim Bridenstine, rozmawiali w Bremie o rozwinięciu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie działalności kosmicznej. Udział w Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (International Astronautical Congress, IAC), który w tym roku odbył się w Niemczech w dniach 1-5 października, był również okazją do spotkań prezesa PAK z szefami izraelskiej, rumuńskiej, meksykańskiej, włoskiej, brytyjskiej, francuskiej i niemieckiej agencji kosmicznej.
Polska Agencja Kosmiczna została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Astronautycznej podczas trwającego właśnie Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Bremie.
W tegorocznej edycji European Rover Challenge - największej imprezy robotyczno-kosmicznej w Europie, zmierzy się ze sobą 50 zespołów, w tym 15 drużyn z Polski. Impreza odbędzie się w dniach 14-16 września 2018 r. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
Konkurs adresowany jest do osób, które w roku przyznania nagrody ukończyły studia I lub II stopnia w polskich uczelniach wyższych. Zgłaszane prace dyplomowe powinny dotyczyć zagadnień z zakresu szeroko rozumianej inżynierii kosmicznej w aspekcie teoretycznym oraz rozwiązań praktycznych. Konkurs będzie organizowany co roku, a Nagrody Naukowe Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej zostaną przyznane po raz pierwszy w roku 2018 za prace dyplomowe zrealizowane w roku akademickim 2017/2018.
Polska Agencja Kosmiczna jako jeden z priorytetów postawiła przed sobą wsparcie wykorzystania usług satelitarnych do optymalizacji procesów w administracji publicznej. Główną usługą, która jest swoistym kołem zamachowym rynku satelitarnego, jest dostarczanie zobrazowań pozyskiwanych dzięki wykorzystaniu satelitów obserwacyjnych Ziemi.
Polska Agencja Kosmiczna rozpoczęła badanie ankietowe dotyczące wykorzystania danych satelitarnych w pracy administracji. Celem badania jest określenie kompetencji i potrzeb jednostek administracji publicznej związanych z wykorzystaniem danych satelitarnych w pracy urzędów.
Rozpoczęcie rozmów z NASA na temat podjęcia szerszej współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie działalności kosmicznej jest jednym z głównych wyników udziału delegacji Polskiej Agencji Kosmicznej w konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych UNISPACE+50 w Wiedniu.
Dokument został podpisany 20 czerwca 2018 r. w Wiedniu przez dr. hab. Grzegorza Bronę - prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) i Avi Blasbergera - dyrektora generalnego Izraelskiej Agencji Kosmicznej (ISA). Współpraca PAK i ISA ma dotyczyć projektów realizowanych przez oba kraje m.in. w obszarach: robotyki, zaawansowanych sensorów oraz systemów i podsystemów satelitarnych.
Decyzją Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Piotr Suszyński został odwołany z dniem 31 maja 2018 r. ze stanowiska wiceprezesa ds. obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej.
Zbudowany przez Astronikę mechanizm do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, zwany potocznie „Kretem”, jest jednym z trzech instrumentów, które zostaną umieszczone na powierzchni Czerwonej Planety w ramach misji NASA startującej 5 maja 2018 r. około godziny 13:00 czasu polskiego.
W celu ułatwienia wszystkim zainteresowanym startu w konkursach ogłaszanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), Polska Agencja Kosmiczna (PAK) zaprasza do zapoznania się z dokumentem pt. „Pierwsze kroki w Europejskiej Agencji Kosmicznej – procedura rejestracyjna i ogólne zasady finansowania kontraktów”.
Dr Grzegorz Brona otrzymał nominację na stanowisko prezesa PAK z rąk premiera Mateusza Morawieckiego 13 marca 2018 r. Kierowanie agencją objął z dniem 14 marca 2018 r.
Projekt „System operacyjnego gromadzenia, udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku” (Sat4Envi) będzie realizowany przez konsorcjum, którego liderem jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), a członkami – Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH oraz Polska Agencja Kosmiczna.
Projekty priorytetowe związane z rozwojem krajowych systemów satelitarnych oraz obszary i schematy wsparcia dla sektora prywatnego, jednostek naukowo-badawczych, administracji publicznej i organizacji pozarządowych składają się na projekt Krajowego Programu Kosmicznego (KPK) przygotowanego przez Polską Agencję Kosmiczną (PAK). Działania przewidziane w programie zostały rozpisane na 8 lat, a ich budżet jest szacowany na 1,429 mld zł. Dzisiaj rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu.
W związku z nieprawdziwymi i krzywdzącymi dla agencji informacjami dotyczącymi jej działalności oraz działań Wiceprezesa PAK ds. Obronnych, pułkownika Piotra Suszyńskiego, wyjaśniamy, że:
Polska Agencja Kosmiczna, pełniąca obowiązki krajowego punktu kontaktowego ds. współpracy przemysłowej z EUMETSAT („Industry Focal Contact Point”) zaprasza do zapoznania się z poradnikiem pt. „Jak zdobyć kontrakt EUMETSAT?”, który zawiera informacje związane ze współpracą z Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych.
Odnosząc się do nieprawdziwych informacji na temat pracowników i sytuacji w Polskiej Agencji Kosmicznej zawartych w artykule pt. „Kosmiczny układ Macierewicza” opublikowanym w dzienniku „Fakt” z dnia 4.07.2017 r. informujemy, że:
W związku z nieprawdziwymi informacjami publikowanymi przez niektóre media dotyczącymi poświadczeń bezpieczeństwa pracowników Polskiej Agencji Kosmicznej informujemy, że:
Polska Agencja Kosmiczna ogłasza dwa nowe programy wspierające krajowy przemysł kosmiczny: Space Infoline i Space Infopoint. Programy skierowane są do podmiotów prowadzących działalność związaną z sektorem kosmicznym, planujących ją rozpocząć lub zainteresowanych tematyką tego sektora.
Polska Agencja Kosmiczna ogłasza dwa nowe programy wspierające krajowy przemysł kosmiczny: Space Infoline i Space Infopoint. Programy skierowane są do podmiotów prowadzących działalność związaną z sektorem kosmicznym, planujących ją rozpocząć lub zainteresowanych tematyką tego sektora.
Z dniem 08-11-2016 r. ogłaszamy, iż wsparcie w Konkursie nr 5 w ramach Programu Polskiej Agencji Kosmicznej pn. Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego otrzymuje następujący podmiot: Progresja Sp. z o.o.
Polska Agencja Kosmiczna ogłasza piąty Konkurs w ramach Programu Polskiej Agencji Kosmicznej pn. Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego, adresowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
Dnia 31-05-2016 r. została ogłoszona lista rankingowa wniosków, które uzyskały wsparcie w Konkursie nr 4 w ramach Programu Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego.
Dnia 23-05-2016 r. została ogłoszona lista rankingowa wniosków, które uzyskały wsparcie w Konkursie nr 3 w ramach Programu Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego.
Polska Agencja Kosmiczna ogłasza czwarty Konkurs w ramach Programu Polskiej Agencji Kosmicznej pn. Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego, adresowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z Polski centralnej i północnej objętych zasięgiem terytorialnym oddziału POLSA w Warszawie.
Polska Agencja Kosmiczna ogłasza trzeci Konkurs w ramach Programu Polskiej Agencji Kosmicznej pn. Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego, adresowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z Polski południowej, objętych zasięgiem terytorialnym oddziału POLSA w Rzeszowie.
Dnia 04-12-2015 r. została ogłoszona lista rankingowa wniosków, które uzyskały wsparcie w Konkursie nr 2 w ramach Programu Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego.
Polska Agencja Kosmiczna ogłasza drugi Konkurs w ramach Programu Polskiej Agencji Kosmicznej pn. Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego w celu ułatwienia przedsiębiorcom aplikacji w konkursach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną, w tym szczególnie w Polish Industry Incentive Scheme.
Wyniki konkursu na projekt logo Polskiej Agencji Kosmicznej
Bardzo dziękujemy wszystkim Uczestnikom konkursu za złożenie projektów oraz zainteresowanie Agencją oraz tematyką eksploracji kosmosu. Otrzymaliśmy liczne prace konkursowe, o bardzo zróżnicowanej stylistyce i kolorystyce. Jednak, w wyniku przeprowadzonego konkursu nie wyłoniono Zwycięzcy. Komisja Konkursowa uznała, iż żadna z prac nie spełniła wymogów estetycznych logotypu dla Polskiej Agencji Kosmicznej.
Konkurs trwał do 15-10-2015 r. Regulamin był dostępny w BIP.
Dnia 20-10-2015 r. została ogłoszona lista rankingowa wniosków, które uzyskały wsparcie w Konkursie nr 1 w ramach Programu Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego.
Polska Agencja Kosmiczna ogłasza pierwszy Konkurs w ramach Programu Polskiej Agencji Kosmicznej pn. Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego w celu ułatwienia przedsiębiorcom aplikacji w konkursach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną, w tym szczególnie w Polish Industry Incentive Scheme.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.