Komunikaty

NASA POTWIERDZIŁA ISTNIENIE WODY NA KSIĘŻYCU

26 października br. NASA potwierdziła obecność wody na nasłonecznionej stronie Księżyca. Jak poinformował Jim Bridenstine, szef NASA, ciężko jeszcze stwierdzić, czy ilość wody uda się wykorzystać jako surowiec, lecz sama wiedza o jej istnieniu jest niezwykle ważna w kontekście programu Artemis, czyli powrotu człowieka na Księżyc już w 2024 r.

Czytaj dalej

POLSKA AGENCJA KOSMICZNA WESZŁA DO CEOS

20 października br. Polska Agencja Kosmiczna stała się członkiem stowarzyszonym renomowanego Komitetu ds. Satelitów Obserwacyjnych Ziemi (Committee on Earth Observation Satellites, CEOS). Nominacja POLSA przyjęta została jednogłośnie.

Czytaj dalej

Oświadczenie Polskiej Agencji Kosmicznej

W związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi współpracy Polskiej Agencji Kosmicznej  z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), poniżej przedstawiamy oświadczenie w tej sprawie.

Czytaj dalej

Nobel 2020 z fizyki za czarne dziury

Roger Penrose z Wielkiej Brytanii, Reinhard Genzel z Niemiec i Andrea Ghez z USA otrzymali 6 października 2020 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wykazanie teoretyczne i obserwacyjne, że czarne dziury to obiekty astrofizyczne. To już kolejny Nobel w dziedzinie związanej z astronomią i kosmosem, po planetach w 2019, falach grawitacyjnych w 2017 i supernowych w 2011 roku.

Czytaj dalej

Inwestycje w sektor kosmiczny pobudzają rozwój technologiczny i gospodarczy Polski

Nakłady finansowe na branżę kosmiczną stanowią opłacalną inwestycję w rozwój najbardziej zaawansowanych technologii oraz w wyspecjalizowane kadry. To również odkrywanie nowych obszarów i możliwości biznesowych dla polskich firm – mówił Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego 2020, który odbył 5-6 października br. w Lublinie.

Dzisiaj inwestycja w kosmos to realny biznes. Światowe, cywilne inwestycje publiczne w sektor kosmiczny szacowane są na ok. 40-50 mld dolarów rocznie. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 4 lat ta kwota wzrośnie do ponad 80 mld dolarów rocznie – podkreślał prezes Polskiej Agencji Kosmicznej uczestnicząc w dyskusji panelowej „Rozwój, inwestycje, innowacje” na szczycie OSG 2020.

Czytaj dalej

Prezes POLSA nagrodzony Bursztynem za współpracę międzynarodową

Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej odebrał w Lublinie nagrodę Bursztyn Polskiej Gospodarki. Wyróżnienie 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego przyznano m.in. za sukcesy na arenie międzynarodowej w postaci podpisanych porozumień, m.in. z NASA, Dowództwem Strategicznym USA oraz skuteczne wykorzystanie środków UE.

Odbierając nagrodę prezes przyznał, że choć Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest bardzo młodą instytucją, fakt, że zostaje wyróżniona w takim miejscu pokazuje, iż sektor kosmiczny zaczyna być bardzo istotny dla gospodarki.

Czytaj dalej

WARSZTATY Z EUROPEJSKĄ AGENCJĄ KOSMICZNĄ

29 września br. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wraz z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) zorganizowały warsztaty poświęcone programowi opcjonalnemu– Space Safety Programme (S2P). Celem programu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa kosmicznego i świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej oraz przeprowadzenie misji kosmicznych, służących wspieraniu tych działań. W ramach warsztatów, które odbyły się w Cambridge Innovation Center w Warszawie, eksperci ESA przybliżyli polskim podmiotom założenia programu Space Safety oraz jego poszczególnych aktywności.

Czytaj dalej

POLSA WRAZ Z CIC TWORZY COSMIC HUB

7 września br. w Warszawie Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) Michał Szaniawski oraz Jerzy Brodzikowski, General Manager Cambridge Innovation Centre (CIC) Warsaw podpisali umowę dotyczącą utworzenia Cosmic Hub. Będzie to wspólna przestrzeń w centrum Warszawy, w której innowatorzy będą mogli spotykać się, dzielić wiedzą, brać udział w warsztatach oraz skorzystać z wiedzy i kontaktów przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej.  

Czytaj dalej

EKSPLORACJA KOSMOSU: MARS - wykład eksperta POLSA

30 lipca br. z Przylądka Canaveral na Florydzie, za pomocą rakiety Atlas V-541 zostanie wyniesiona misja MARS 2020, będąca kolejną misją międzyplanetarną NASA. Na jej pokładzie znajdzie się łazik Perserverance (czyli Wytrwałość).

Czytaj dalej

Wizyta wicepremier Emilewicz w POLSA

1 lipca br. wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz odwiedziła Polską Agencję Kosmiczną w Gdańsku. Spotkanie dotyczyło bieżącej działalności POLSA oraz realizowanych projektów.

Czytaj dalej

POLSA uruchomiła platformę do nauki wykorzystania danych satelitarnych dostępną dla wszystkich

Polska Agencja Kosmiczna uruchomiła ogólnodostępną platformę e-learningową do nauki wykorzystania danych satelitarnych. Dane dostępne dla Polski, m.in. w ramach programu Copernicus realizowanego przez KE, będą mogły być wykorzystywane przez każdego użytkownika. Zdobyta wiedza pozwoli na rozwój podmiotów prywatnych, wzrost ich kompetencji, a dzięki temu tworzenie nowych usług komercyjnych.

Czytaj dalej

30 czerwca - Asteroid Day (Dzień Planetoid)

W 2016 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 30 czerwca Dniem Planetoid (Asteroid Day), aby popularyzować problem zagrożenia ze strony asteroid i wysiłki wielu agencji na całym świecie w tym Polskiej Agencji Kosmicznej, zmierzające do ochrony przed takimi wydarzeniami.

Czytaj dalej

POLACY BĘDĄ PRACOWALI NAD KOSMICZNYM RAMIENIEM ROBOTYCZNYM

PIAP Space podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną kontrakt na rozwój ramienia robotycznego do serwisowania satelitów. Projekt o nazwie TITAN zostanie zrealizowany za ponad 2,5 mln euro. To pierwszy tak duży kontrakt zakładający rozwój całego podsystemu satelitarnego dla polskiego przemysłu kosmicznego.

Czytaj dalej

Studencka Konferencja Kosmiczna SKK 2020

W dniach 27-28 listopada br. w Gdańsku odbędzie się, organizowana przez Polską Agencję Kosmiczną oraz Politechnikę Gdańską, pierwsza edycja Studenckiej Konferencji Kosmicznej. Konferencja poświęcona  będzie prezentacji studenckich badań i projektów w zakresie technologii kosmicznych i satelitarnych. Do wzięcia udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają zarówno studentów jak i nauczycieli akademickich oraz przedstawicieli przemysłu.

Czytaj dalej

Komunikat

Z uwagi na zagrożenie koronawirusem, w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, przechodzimy obecnie w znacznej mierze na system pracy zdalnej. Jesteśmy niezmiennie do Państwa dyspozycji mailowej, telefonicznej i telekonferencyjnej w stałych godzinach pracy Agencji.

Czytaj dalej

FUTURE SPACE z udziałem POLSA

POLSA została partnerem międzynarodowego projektu edukacyjnego Future Space. Jego celem jest edukacja z zakresu przedmiotów ścisłych z wykorzystaniem tematyki kosmicznej oraz inspiracja do rozwoju zawodowego w sektorze.

Czytaj dalej

IAC Joint Statement

24 października 2019 podczas jubileuszowego 70. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Waszyngtonie przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) i amerykańskiej National Aeronautics and Space Administration (NASA) podpisali porozumienie o współpracy w zakresie eksploracji kosmosu.

Czytaj dalej

Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienie z Dowództwem Strategicznym USA o wymianie danych dotyczących zdarzeń w kosmosie (SSA)

Polska uzyska dostęp do danych i usług związanych ze świadomością sytuacyjną w kosmosie, takich jak m.in. ostrzeżenia o zderzeniach, fragmentacji czy niekontrolowanym wejściu w atmosferę obiektów satelitarnych. Zapewniać je będzie 18. Eskadra Kontroli Dowództwa Kosmicznego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Air Force Space Command’s 18th Space Control Squadron). Dokument w tej sprawie został podpisany 10 kwietnia 2019 r. przez Michała Szaniawskiego, p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) i admirała Richarda Corrella, Dyrektora ds. Planów i Polityki Dowództwa Strategicznego Stanów Zjednoczonych (United States Strategic Command – USSTRATCOM) podczas 35. Space Symposium w Colorado Springs w USA.

Czytaj dalej

Polska Agencja Kosmiczna członkiem Europejskiego Konsorcjum ds. robotyki kosmicznej Peraspera

Celem inicjatywy PERASPERA jest wspieranie kompetencji europejskiego przemysłu w zakresie robotyki planetarnej i orbitalnej oraz demonstracja w przestrzeni kosmicznej kluczowych technologii związanych z tymi dziedzinami. Członkostwo Polski w konsorcjum może ułatwić podmiotom krajowego sektora kosmicznego udział w innowacyjnych projektach kosmicznych komplementarnych do programów ESA, współpracę z dużymi europejskimi podmiotami oraz testowanie technologii z obszaru robotyki orbitalnej i planetarnej w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj dalej

Misja przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego do Izraela

15 przedstawicieli 6 podmiotów krajowego sektora kosmicznego wzięło udział w zorganizowanej przez Polską Agencję Kosmiczną wizycie w Tel-Awiwie, która odbyła się w dniach 28-29 stycznia 2019 r. Program misji objął udział polskiej delegacji w 14 Międzynarodowej Konferencji Kosmicznej im. Ilana Ramona, spotkanie z przedstawicielami izraelskiego sektora kosmicznego oraz wizytę w przedsiębiorstwie Israel Aerospace Industries Ltd. Przy organizacji misji współpracowały także: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Tel Awiwie oraz Izraelska Agencja Kosmiczna.

Czytaj dalej

Polska przystąpiła do europejskiego Konsorcjum SST związanego ze śledzeniem śmieci kosmicznych

Z końcem 2018 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem europejskiego Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking - Obserwacja i Śledzenie Obiektów Kosmicznych). Umowa akcesyjna została podpisana 19 grudnia 2018 r. w siedzibie Polskiej Agencji Kosmicznej w Warszawie. Dołączenie do konsorcjum umożliwi krajowym podmiotom udział w przedsięwzięciach finansowanych ze środków Unii Europejskiej, których budżet w bieżącej i przyszłej perspektywie finansowej może wynieść ponad 350 mln euro.

Czytaj dalej

KRAJOWY PROGRAM KOSMICZNY 2019-2021: 54 PROJEKTY WSPIERAJĄCE ROZWÓJ POLSKIEJ BRANŻY KOSMICZNEJ NA 3 LATA

Realizację 54 uzupełniających się projektów wspierających rozwój krajowego sektora kosmicznego w ciągu 3 lat przewiduje projekt Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019-2021 (KPK 2019-2021). Zakładany budżet programu wynosi 248,5 mln zł. Dokument, opracowany przez Polską Agencję Kosmiczną (PAK) w bliskiej współpracy z podmiotami naukowymi i przemysłowymi oraz otoczeniem administracyjnym krajowej branży kosmicznej, uzyskał jednomyślną, pozytywną opinię Rady PAK i został właśnie przekazany do Prezesa Rady Ministrów nadzorującego działalność agencji.

Czytaj dalej

72 PROC. URZĘDNIKÓW ANKIETOWANYCH PRZEZ PAK ZAINTERESOWANYCH UDZIAŁEM W SZKOLENIACH DOTYCZĄCYCH WYKORZYSTANIA DANYCH SATELITARNYCH W PRACY ADMINISTRACJI

Choć znakomita większość respondentów badania ankietowego Polskiej Agencji Kosmicznej wykorzystuje dane satelitarne w swojej pracy, to 72 proc. badanych zadeklarowało chęć wzięcia udziału w szkoleniach dotyczących zastosowania danych satelitarnych w realizacji zadań administracyjnych. Ankietowani wskazali, że najbardziej interesują ich szkolenia z zakresu wykorzystania usług opartych na danych satelitarnych (64 proc.) oraz przetwarzania, analizowania i interpretacji zobrazowań optycznych (35-39 proc.). Badanie ankietowe zostało przeprowadzone przez PAK w okresie 12 czerwca-13 lipca 2018 r. i wzięło w nim udział prawie 600 urzędników.

Czytaj dalej

Gra o kosmiczne pieniądze

PW-Sat2 – czwarty polski satelita – bierze udział w wyścigu wartym setki miliardów dolarów. Sektor globalnej gospodarki związany z rozwojem przemysłu i usług kosmicznych w 2016 r. osiągnął wartość 345 miliardów USD1. Szansę na podbój tego rynku ma polskie rozwiązanie.

Czytaj dalej

INTENSYWNY LISTOPAD W POLSKIM SEKTORZE KOSMICZNYM

Co łączy lądowanie na Marsie sondy InSight NASA, wyniesienie w przestrzeń kosmiczną 3 satelitów i wystrzelenie prototypu rakiety suborbitalnej na wysokość 15 km? We wszystkich tych projektach aktywnie uczestniczy Polska. Co istotne, wszystkie te ważne wydarzenia dla polskiego sektora kosmicznego będą miały miejsce w drugiej połowie listopada 2018 r. Promować je będzie kampania pod hasłem „Poland in Space – kosmiczny listopad” realizowana przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Czytaj dalej

Polska misja gospodarcza na Ukrainę pod auspicjami PAK

Podpisanie przez Polską Agencję Kosmiczną porozumienia o współpracy z Narodowym Centrum Kontroli i Testowania Urządzeń Kosmicznych Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy (SSAU), zawarcie przez Polską Grupę Zbrojeniową umowy ze spółką Kiev Radio Plant nadzorowaną przez SSAU oraz rozmowy z przedstawicielami ukraińskiej administracji i przemysłu kosmicznego – to efekty zorganizowanej przez PAK misji gospodarczej polskiego sektora kosmicznego na Ukrainę, która miała miejsce w dniach 8-12 października 2018 r. W wyjeździe udział wzięli: prezes i delegacja Polskiej Agencji Kosmicznej oraz reprezentanci krajowych podmiotów przemysłowych i naukowych, takich jak: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ), Mazowiecki Klaster ICT, Thales Alenia Space Polska, Fibrain, Instytut Lotnictwa i Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych.

Czytaj dalej

Spotkanie szefów PAK i NASA podczas IAC 2018

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, dr hab. Grzegorz Brona, i administrator Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (National Aeronautics and Space Administration, NASA) USA, Jim Bridenstine, rozmawiali w Bremie o rozwinięciu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie działalności kosmicznej. Udział w Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (International Astronautical Congress, IAC), który w tym roku odbył się w Niemczech w dniach 1-5 października, był również okazją do spotkań prezesa PAK z szefami izraelskiej, rumuńskiej, meksykańskiej, włoskiej, brytyjskiej, francuskiej i niemieckiej agencji kosmicznej.

Czytaj dalej

PAK ogłasza konkurs o Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej

Konkurs adresowany jest do osób, które w roku przyznania nagrody ukończyły studia I lub II stopnia w polskich uczelniach wyższych. Zgłaszane prace dyplomowe powinny dotyczyć zagadnień z zakresu szeroko rozumianej inżynierii kosmicznej w aspekcie teoretycznym oraz rozwiązań praktycznych. Konkurs będzie organizowany co roku, a Nagrody Naukowe Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej zostaną przyznane po raz pierwszy w roku 2018 za prace dyplomowe zrealizowane w roku akademickim 2017/2018.

Czytaj dalej

Prawie 600 ankiet wypełnionych w ramach badania PAK dotyczącego wykorzystania danych satelitarnych w pracy administracji

Polska Agencja Kosmiczna jako jeden z priorytetów postawiła przed sobą wsparcie wykorzystania usług satelitarnych do optymalizacji procesów w administracji publicznej. Główną usługą, która jest swoistym kołem zamachowym rynku satelitarnego, jest dostarczanie zobrazowań pozyskiwanych dzięki wykorzystaniu satelitów obserwacyjnych Ziemi.

Czytaj dalej

Wykorzystanie danych satelitarnych w pracy administracji

Polska Agencja Kosmiczna rozpoczęła badanie ankietowe dotyczące wykorzystania danych satelitarnych w pracy administracji. Celem badania jest określenie kompetencji i potrzeb jednostek administracji publicznej związanych z wykorzystaniem danych satelitarnych w pracy urzędów.

Czytaj dalej

Polska Agencja Kosmiczna nawiązuje kontakty z NASA

Rozpoczęcie rozmów z NASA na temat podjęcia szerszej współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie działalności kosmicznej jest jednym z głównych wyników udziału delegacji Polskiej Agencji Kosmicznej w konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych UNISPACE+50 w Wiedniu.

Czytaj dalej

Polska Agencja Kosmiczna podpisała list intencyjny na rzecz zacieśnienia współpracy w przestrzeni kosmicznej z Izraelską Agencją Kosmiczną

Dokument został podpisany 20 czerwca 2018 r. w Wiedniu przez dr. hab. Grzegorza Bronę - prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) i Avi Blasbergera - dyrektora generalnego Izraelskiej Agencji Kosmicznej (ISA). Współpraca PAK i ISA ma dotyczyć projektów realizowanych przez oba kraje m.in. w obszarach: robotyki, zaawansowanych sensorów oraz systemów i podsystemów satelitarnych.

Czytaj dalej

Poradnik „Pierwsze kroki w ESA”

W celu ułatwienia wszystkim zainteresowanym startu w konkursach ogłaszanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), Polska Agencja Kosmiczna (PAK) zaprasza do zapoznania się z dokumentem pt. „Pierwsze kroki w Europejskiej Agencji Kosmicznej – procedura rejestracyjna i ogólne zasady finansowania kontraktów”.

Czytaj dalej

PAK JEDNYM Z WYKONAWCÓW PROJEKTU SAT4ENVI - komunikat

Projekt „System operacyjnego gromadzenia, udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku” (Sat4Envi) będzie realizowany przez konsorcjum, którego liderem jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), a członkami – Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Czytaj dalej

PROJEKT KRAJOWEGO PROGRAMU KOSMICZNEGO: CELE, ZAŁOŻENIA, NARZĘDZIA I BUDŻET

Projekty priorytetowe związane z rozwojem krajowych systemów satelitarnych oraz obszary i schematy wsparcia dla sektora prywatnego, jednostek naukowo-badawczych, administracji publicznej i organizacji pozarządowych składają się na projekt Krajowego Programu Kosmicznego (KPK) przygotowanego przez Polską Agencję Kosmiczną (PAK). Działania przewidziane w programie zostały rozpisane na 8 lat, a ich budżet jest szacowany na 1,429 mld zł. Dzisiaj rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu.

Czytaj dalej

Poradnik „Jak zdobyć kontrakt EUMETSAT?”

Polska Agencja Kosmiczna, pełniąca obowiązki krajowego punktu kontaktowego ds. współpracy przemysłowej z EUMETSAT („Industry Focal Contact Point”) zaprasza do zapoznania się z poradnikiem pt. „Jak zdobyć kontrakt EUMETSAT?”, który zawiera informacje związane ze współpracą z Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych.

Czytaj dalej

Konkurs nr 4 – Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego

Polska Agencja Kosmiczna ogłasza czwarty Konkurs w ramach Programu Polskiej Agencji Kosmicznej pn. Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego, adresowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z Polski centralnej i północnej objętych zasięgiem terytorialnym oddziału POLSA w Warszawie.

Czytaj dalej

Konkurs nr 2 – Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego

Polska Agencja Kosmiczna ogłasza drugi Konkurs w ramach Programu Polskiej Agencji Kosmicznej pn. Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego w celu ułatwienia przedsiębiorcom aplikacji w konkursach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną, w tym szczególnie w Polish Industry Incentive Scheme.

Czytaj dalej

Konkurs na logo Polskiej Agencji Kosmicznej

Wyniki konkursu na projekt logo Polskiej Agencji Kosmicznej

Bardzo dziękujemy wszystkim Uczestnikom konkursu za złożenie projektów oraz zainteresowanie Agencją oraz tematyką eksploracji kosmosu. Otrzymaliśmy liczne prace konkursowe, o bardzo zróżnicowanej stylistyce i kolorystyce. Jednak, w wyniku przeprowadzonego konkursu nie wyłoniono Zwycięzcy. Komisja Konkursowa uznała, iż żadna z prac nie spełniła wymogów estetycznych logotypu dla Polskiej Agencji Kosmicznej.

Konkurs trwał do 15-10-2015 r. Regulamin był dostępny w BIP.

Konkurs nr 1 – Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego

Polska Agencja Kosmiczna ogłasza pierwszy Konkurs w ramach Programu Polskiej Agencji Kosmicznej pn. Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego w celu ułatwienia przedsiębiorcom aplikacji w konkursach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną, w tym szczególnie w Polish Industry Incentive Scheme.

Czytaj dalej

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.