50 ZESPOŁÓW Z SZEŚCIU KONTYNENTÓW ZMIERZY SIĘ W MIĘDZYNARODOWYCH ZAWODACH ROBOTYCZNYCH EUROPEAN ROVER CHALLENGE W STARACHOWICACH

W tegorocznej edycji European Rover Challenge - największej imprezy robotyczno-kosmicznej w Europie, zmierzy się ze sobą 50 zespołów, w tym 15 drużyn z Polski. Impreza odbędzie się w dniach 14-16 września 2018 r. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Główną częścią wydarzenia są międzynarodowe zawody robotyczne, w których zespoły uniwersyteckie konstruujące łaziki rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez roboty na powierzchniach Marsa i Księżyca. W tegorocznym finale zmierzy się ze sobą 50 zespołów, w tym rekordowa liczba uczestników z Europy. Polskę reprezentować będzie 15 drużyn z: Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia, Politechniki Białostockiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.

Kilkunastoosobowe ekipy przez dwanaście miesięcy przygotowywały w pełni funkcjonalne roboty budowane na wzór obecnego już na Czerwonej Planecie pojazdu Curiosity czy mającego się tam pojawić za dwa lata robota ExoMars. Warunkiem kwalifikacji do kolejnych etapów zawodów, których zwieńczeniem będzie wrześniowy finał, było przekazywanie jurorom kolejnych, coraz bardziej rozbudowanych wersji raportów i dokumentacji technicznej opracowywanych robotów. Finałowe konkurencje i ich wytyczne zostały przygotowane na bazie map drogowych (ang. roadmaps) przyszłych programów robotycznych planowanych przez NASA i ESA.

- W tegorocznej edycji European Rover Challenge wprowadziliśmy nową formułę zawodów – ERC PRO, w której mogą wziąć udział zespoły profesjonalnie zajmujące się robotyką oraz zaawansowanymi technologiami kosmicznymi. To dodatkowo wzmocni rolę ERC jako platformy do prezentacji i oceniania możliwości rozwiązań technicznych w zadaniach inspirowanych planami i scenariuszami rozwoju misji robotycznych NASA i ESA - mówi Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawca i organizator wydarzenia.

Po zakończeniu zawodów ich uczestnicy wezmą udział w warsztatach i wykładach mentoringowych prowadzonych przez specjalistów z firm i instytucji sektora kosmicznego.

- Polscy studenci należą do światowej czołówki młodych konstruktorów analogów łazików marsjańskich, czego potwierdzeniem są ich imponujące sukcesy w międzynarodowych zawodach. Udział w takich projektach pozwala im praktycznie wykorzystać i poszerzyć wiedzę pozyskaną w trakcie studiów, rozwinąć umiejętności współdziałania w grupie, poznać zasady pracy przy zaawansowanych projektach. To doświadczenie stanowi doskonały punkt wyjściowy do rozwoju zawodowego w dziedzinie technologii kosmicznych. Dlatego bardzo kibicujemy takim wydarzeniom, jak European Rover Challenge, bo mobilizują one studentów do zaangażowania, a rosnący polski sektor kosmiczny bardzo potrzebuje nowych, dobrze wykształconych i zmotywowanych inżynierów - mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, która jest patronem honorowym tegorocznej edycji ERC.

European Rover Challenge – to impreza otwarta dla szerokiej publiczności. Odwiedzający będą mieli okazję śledzić zmagania robotów marsjańskich i uczestniczyć w pokazach naukowo-technologicznych przybliżających kosmos i korzyści z jego eksploracji. Nowością tegorocznej edycji jest wprowadzenie konkurencji dla publiczności, w której uczestnicy sterując zdalnie małym robotem będą musieli pokonać tor z przeszkodami. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia fragmentu bazy kosmicznej MARS 2030 - projektu przestrzeni mieszkalnej dla załogowych statków kosmicznych stworzonego przez Wydział Form Przemysłowych krakowskiej ASP.

Gośćmi specjalnymi European Rover Challenge 2018 będą: założyciel Mars Society – dr Robert Zubrin, kierownik działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, dr Gianfranco Visentin, a także Timothy Peake, pierwszy brytyjski astronauta ESA, który pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kosmonauta weźmie udział w ceremonii otwarcia zawodów zaplanowanej na piątek, 14 września 2018 r., a podczas specjalnego wykładu dla publiczności opowie o swojej pracy w ośrodku szkolenia astronautów ESA.

Zawody European Rover Challenge odbywają się od 2014 roku. Tegoroczna edycja imprezy jest współorganizowana przez Europejską Fundację Kosmiczną, Specjalną Strefę Ekonomiczną „Starachowice” S.A., Powiat Starachowicki oraz Mars Society Polska. Honorowy patronat nad ERC objęła Europejska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Kosmiczna, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz polski oddział międzynarodowej organizacji inżynierskiej IEEE.

Więcej informacji na temat ERC jest dostępnych na stronie

www.roverchallenge.eu

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.