21 maja br. w godz. 11:00-21:00 w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się Piknik Naukowy. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest woda. Po raz pierwszy w pikniku ze swoim stoiskiem obecna będzie Polska Agencja Kosmiczna.
Jak zapowiadają organizatorzy, na Pikniku każdy znajdzie coś dla siebie. Będziemy konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Przyjrzymy się lewitującym kroplom wody i zajrzymy do ich wnętrza. Wejdziemy do wielkiego ucha i przekonamy się, czy sejsmograf rejestruje nasze tupanie. Sprawdzimy, czy ryba może pływać w miodzie oraz co łączy plazmę i kawę. Przeniesiemy się na leśną polanę, na bagna i na Spitzbergen. Będzie też okazja, by obejrzeć najnowsze wynalazki – superpłetwy, jadalne opakowania, prototypy technologii oczyszczania wody, a także rozwiązania stosowane w medycynie i diagnostyce. Nie zabraknie wykładów ekspertów i scenicznych pokazów naukowych.
Natomiast na stoisku POLSA na odwiedzających czekają atrakcje związane z wykorzystaniem klocków Lego WeDo2.0. Będziemy budować modele łazików marsjańskich, które wyruszą w poszukiwaniu wody, skonstruujemy model bazy księżycowej i zastanowimy się jak na niej przeżyć, będziemy także budować bazę kosmiczną na księżycach Saturna. Warsztaty z udziałem doświadczonych instruktorów i konstruktorów. Czeka nas dużo nauki i zabawy dla całej rodziny. Będziemy też mówić o polskim i europejskim kosmosie, gdyż warsztaty odbywają się w ramach obchodów w Polsce ESA Days i 10 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Jak nas znaleźć? Nasze stoisko ma numer 208 i mieści się w Strefie Żółtej, w Centrum Konferencyjnym CNK.
Patronat nad wydarzeniem POLSA objęły: TVP Info i TVP Nauka.
Wstęp na piknik – bezpłatny.
Więcej informacji i szczegółowy program Pikniku Naukowego: https://www.pikniknaukowy.pl.
Gdzie szukamy wody w kosmosie?
- Wodę odkryliśmy poza Ziemią – min. na Marsie, satelitach Jowisza – Europie i Ganimedesie, satelitach Saturna – Enceladusie i Tytanie, wodę zawierają też komety i lodowe planetoidy orbitujące w Pasie Kuipera poza orbitą Neptuna.
- Woda znajduje się też na Księżycu, zwłaszcza w stale zacienionych głębokich kraterach meteorytowych w okolicach jego biegunów. Tę wodę będą wykorzystywać członkowie przyszłych ekspedycji załogowych na Księżyc i mieszkańcy księżycowych habitatów.
- Wodę odkryto także na Merkurym, najbliższej planecie licząc od Słońca. Znajduje się ona także w zacienionych kraterach w okolicach biegunów planety.
- Wody poszukujemy także na egzoplanetach, czyli planetach obiegających odległe gwiazdy, poza układem słonecznym. Tzw. ekosfera to region w odległym układzie planetarnym, gdzie ze względu na odpowiednią temperaturę może istnieć woda w stanie ciekłym.
- Część wody na Ziemi znalazła się prawdopodobnie w wyniku upadku miliardów komet w jej odległej historii geologicznej, ale także w wyniku aktywności wulkanicznej i wydostawania się pary wodnej na powierzchnię z wnętrza planety. Para ta skraplała się i opadała na powierzchnię w postaci ulewnych deszczów.
