Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Buenos Aires i Polska Agencja Kosmiczna zapraszają na seminarium “Przyszłość sektora kosmicznego w Polsce i Argentynie: między biznesem, nauką a intelektualnym dziedzictwem Stanisława Lema“.
Wydarzenie, które w formule online odbędzie się we wtorek 22 marca w godz. 14:00-18:00 polskiego czasu, obejmie trzy obszary: gospodarczy, naukowy i literacki. Stanowić będzie preludium do zaplanowanej na kwiecień 2022 roku wizyty gospodarczej POLSA i przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego w Argentynie.
Seminarium, a następnie bezpośrednie spotkanie, będą doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i opinii, porównania, jak w obydwu krajach odpowiada się na wyzwania współczesnego świata, w którym technologie kosmiczne pełnią coraz bardziej istotną rolę.
Podczas seminarium będzie można poznać wkład polski i argentyński w rozwój nauk o kosmosie, dotychczasowe osiągnięcia w obszarze gospodarki i nauki oraz usłyszeć, jak temat kosmosu odzwierciedla literatura polska i argentyńska.
Wśród panelistów, po stronie polskiej, reprezentujący Agencję dr hab. inż. Marek Moszyński i dr Aleksandra Bukała, którzy wypowiedzą się na temat potencjału Polski w eksploracji przestrzeni kosmicznej i wykorzystaniu np. danych satelitarnych do różnorakich produktów i usług przydatnych na Ziemi, a także przybliżą specyfikę polskich firm działających w tej branży.
W panelu literackim m. in. Wojciech Gunia i Pablo de Santis, polski i argentyński pisarz, którzy opowiedzą o warsztacie pisarza fantastyki i inspiracjach twórczością Stanisława Lema.
Panel ekonomiczny
14:20 – 15:20

Panel naukowy
15:20 – 16:20

Panel literacki
16:20 – 17:20

Ambasada RP w Buenos Aires i Polska Agencja Kosmiczna wraz z partnerami argentyńskimi CONAE i Interzona, pierwszym wydawnictwem, które opublikowało literaturę polską w Argentynie, zapraszają do wysłuchania panelistów:
w języku polskim – https://www.facebook.com/PolskaAgencjaKosmicznaPOLSA
w języku hiszpańskim – https://www.facebook.com/embajada.de.polonia
Seminarium odbywa się pod patronatem medialnym Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej.
