Relacja z pikniku naukowego pod patronatem POLSA

W dniu 9 maja 2016 roku na terenie Collegium Marianum w Pelplinie odbył się Piknik Astronomiczno-Naukowy pod patronatem POLSA. Piknik zorganizowało Collegium Marianum, Stowarzyszenie Miłośników Pelplina oraz Miejski Ośrodek Kultury.
POLSA Gdańsk

Popołudniowy Piknik Astronomiczno-Naukowy oficjalnie otworzyli: prof. dr hab. inż. Cezary Specht - dyrektor Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej, Patryk Demski - burmistrz Miasta i Gminy Pelplin oraz ks. Arkadiusz Ćwikliński - dyrektor Collegium Marianum. Na przyszkolnym terenie rozstawione były stoiska, na których prezentowane były różnorodne doświadczenia i prezentacje naukowe. Na stoisku Centrum Nauki Eksperyment z Gdyni dzieci z dorosłymi budowali rakiety, które zaraz po wykonaniu wystrzeliwane były w górę. Na innym stoisku budowano trochę większe rakiety, które zostały wystrzelone po zakończeniu Pikniku w okolicach Góry Papieskiej. W ramach konkursu projektów naukowych młodzież szkolna przygotowała własne prezentacje. Studenci z Politechniki Gdańskiej przyjechali do Pelplina z marsjańskim łazikiem. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się Turniej Robotów sumo. Wystartowało 11 drużyn i walka była naprawdę interesująca. Młodzież szkolna prezentowała przygotowane przez siebie doświadczenia checiczne, fizyczne oraz wiedzę przyrodniczą.

Podczas Pikniku odbyły się także sesje wykładowe:

  • "Jak działa Twój GPS w samochodzie" - prof. dr hab. Cezary Specht - dyrektor Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej.
  • "Gdzie żyjemy? Czyli słów kilka o Układzie Słonecznym" - Weronika Narloch z CAMK Warszawa.
  • "Sy-fy", czyli o tym, jak bardzo "science" jest "fiction" - Katarzyna Drozd, CAMK Warszawa.
  • "Wielkie teleskopy Europejskiego Obserwatorium Południowego na pustyni Atakama" - Krzysztof Czart ESO Polska.
Relacja z pikniku naukowego pod patronatem POLSA
Relacja z pikniku naukowego pod patronatem POLSA

Każdy kto przybył na Piknik mógł obejrzeć tranzyt Merkurego przed tarczą Słońca poprzez licznie ustawione teleskopy. Ku radości organizatorów i uczestników pogoda była znakomita. Czyste niebo tylko chwilami było zachmurzone. Organizatorzy zadbali też o strawę dla ciała. Kuchnia Collegium Marianum przygotowała bigos z bułkami, a panie z KGW z Wielkiego Garca przywiozły dobre ciasto. Dzieci uczestniczyły w konkursie plastycznym. Ich piękne, kosmiczne prace, bardzo podobały się szczególnie dyrektorowi z Agencji Kosmicznej.

Cezary Specht - POLSA Gdańsk

Więcej o Tranzycie Merkurego:

link
Pobierz PDFPrzemysław Rudź - Tranzyt Merkurego
Przemysław Rudź - Tranzyt Merkurego

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.