XIII Bieszczadzki Zlot Miłośników Astronomii w Stężnicy 2016

W dniach 5-8 maja br. w Stężnicy (województwo podkarpackie, powiat leski, gmina Baligród) odbył się XIII Bieszczadzki Zlot Miłośników Astronomii, organizowany pod patronatem lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
POLSA Gdańsk

Wzięło w nim udział blisko 120 osób z obszaru całego kraju, dla których astronomia stała się nie tylko szlachetnym hobby, ale też sposobem na życie, poznawanie ciekawych ludzi i miejsc, oraz samokształcenie. Zakwaterowanie w ośrodku Natura Park zapewniało wygodę i komfort, pełną aprowizację i zaplecze dydaktyczne. W programie zlotu znalazły się wykłady popularnonaukowe o szerokiej tematyce dotyczącej min. zanieczyszczenia światłem i sposobów jego redukcji, amatorskich odkryć astronomicznych, fizyki czarnych dziur, astrofotografii słonecznej, aktualnego stanu wiedzy o galaktykach, a także nowoczesnych metod popularyzacji astronomii z wykorzystaniem internetu.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Michał Żołnowski i Marcin Gędek – współodkrywcy komety C/2015 F2 (Polonia), którzy w ramach swojej astronomicznej pasji realizują zaawansowane programy obserwacyjne w zakresie poszukiwania komet, planetoid i gwiazd supernowych. Ich determinacja zaowocowała budową sieci obserwatoriów zdalnych, zainstalowanych nie tylko w kraju, ale także w Chile, Hiszpanii i Szwecji. Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik opowiedział o jego autorskim pomyśle „Z głową w gwiazdach LIVE”, polegającym na transmitowaniu na żywo w internecie ciekawych wydarzeń astronomicznych wraz z bieżącym komentarzem wyjaśniającym.

Przemysław Rudź z Departamentu Edukacji POLSA, podczas głównej sesji wykładowej wygłosił prelekcję dotyczącą okoliczności powstania Agencji na tle 60-letniej obecności Polski w międzynarodowych organizacjach zajmujących się astronautyką. Słuchacze dowiedzieli się o strukturze POLSA, jej ustawowych celach i zadaniach, ze szczególnym wyeksponowaniem bieżących i przyszłych planów realizowanych przez Departament Edukacji. Uwagę uczestników zlotu zwróciły aktualne i przyszłe możliwości kształcenia na kierunkach „kosmicznych” na poziomie uniwersyteckim (astronomia), oraz w ramach studiów technicznych (inżynieria kosmiczna, technologie satelitarne, kosmonautyka).

Część oficjalną zlotu dopełniły konkursy wiedzy o tajnikach astronomii „Adept 2016" oraz „Adepcik" dla najmłodszych, zakończone wyłonieniem zwycięzców i wręczeniem nagród ufundowanych przez sponsorów. W kuluarach zlotu, jak zwykle można było wymienić doświadczenia z innymi miłośnikami nauki o Wszechświecie. Organizator zadbał też o wieczorek integracyjny z koncertem muzyki wędrownej i grillem.

W tym roku pogoda nad wyraz dopisała, zatem jak tylko zaszło Słońce, zlotowicze udali się do rozstawionych wcześniej z teleskopów i rozpoczęli astronomiczne łowy. Tematem głównym były planety (Jowisz, Mars, Saturn) i obiekty tzw. głębokiego nieba, które wyjątkowo pięknie prezentowały się w warunkach ciemnego bieszczadzkiego nieba. Budująca jest świadomość, że są jeszcze w Polsce miejsca, gdzie po zgaszeniu świateł, zapadający mrok uniemożliwia dostrzeżenie czubka własnego nosa. Dla astronomów to prawdziwy raj i spełnienie marzeń.

Kolejny zlot w Stężnicy już za rok, a tymczasem miłośnicy astronomii szykują się na sierpniowe spotkanie w ramach Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii OZMA 2016 w Niedźwiadach k. Szubina. POLSA również weźmie w nim udział.

Przemysław Rudź

Polska Agencja Kosmiczna - Gdańsk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej o Tranzycie Merkurego:

link
Pobierz PDFPrzemysław Rudź - Tranzyt Merkurego
Przemysław Rudź - Tranzyt Merkurego

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.