Wycieczka edukacyjna pod patronatem POLSA – Piwnice/Toruń

W dniu 25 maja br., Departament Edukacji POLSA zorganizował wycieczkę popularyzującą astronomię, w której wzięła udział zaproszona czterdziestoosobowa grupa licealistów z Collegium Marianum w Pelplinie.
POLSA Gdańsk

Celem wycieczki było obserwatorium astronomiczne i radioastronomiczne w Piwnicach, a po przejeździe do Torunia seans w tamtejszym planetarium. W środowy ranek, zorganizowana grupa uczniów oczekiwała na autokar, który podstawił się punktualnie o godz. 9.00 pod bazylikę WNMP w Pelplinie i zabrał wszystkich w dalszą drogę. Półtorej godziny później autokar dojechał na parking na terenie obserwatorium, gdzie ciepło wszystkich przywitał prof. Andrzej Strobel, jeden z umówionych wcześniej przewodników. Po przejściu pod budynek główny Centrum Astronomii i Katedry Radioastronomii UMK, grupę przywitał drugi przewodnik dr Marcin Gawroński, w którego towarzystwie udała się pod największy w kraju i tej części Europy radioteleskop RT-4 o średnicy czaszy 32 metrów. Uczniowie dowiedzieli się o parametrach technicznych, okolicznościach budowy instrumentu, jego możliwościach, ograniczeniach wynikających z bliskości dużych ośrodków miejskich, a także bieżących zadaniach naukowych realizowanych z jego wykorzystaniem.

Uczestników wycieczki podzielono następnie na dwie grupy, z których pierwsza pod opieka prof. Andrzeja Strobla poszła zwiedzać część optyczną obserwatorium. Celem, poza spacerem po pięknym parku botanicznym, były między innymi największy teleskop na terenie naszego kraju – kamera Schmidta o średnicy zwierciadła 90 cm, służąca do fotografowania dużych fragmentów nieba oraz spektroskopii gwiazd z wykorzystaniem pryzmatu obiektywowego, oraz jeden z najbardziej znanych na świecie teleskopów – astrograf Drapera. Był to dar Uniwersytetu Harwarda, który w 1947 roku został zainstalowany w nowo powstałym po wojnie obserwatorium. Wcześniej za jego pomocą, pod kierunkiem prof. Edwarda C. Pickeringa, opracowano słynny katalog jasności gwiazd i ich klasyfikacji widmowej. Teleskop, mimo upływu lat, wciąż jest sprawny, choć pełni już tylko funkcję zabytkową.

Druga grupa, z pomocą teleskopu z filtrem, miała w tym czasie okazję obserwować wielką plamę na Słońcu, a w międzyczasie wysłuchać pogawędki dr Marcina Gawrońskiego na temat projektów badawczych realizowanych z wykorzystaniem obserwacji metodą wysokorozdzielczej interferometrii wielkobazowej i udziału w nich polskich uczonych z Centrum Astronomii UMK.

Dziękując przewodnikom za mnóstwo ciekawych informacji, wycieczka skierowała się do czekającego autokaru, który zawiózł ją w okolice bulwaru nad Wisłą. Stamtąd, uliczkami pięknej toruńskiej Starówki, wszyscy udali się do planetarium. Przy pełnej frekwencji wyświetlony został seans zatytułowany „Meteoplanet”, w którym w atrakcyjnej multimedialnej formie opowiedziano o skrajnie różnych warunkach meteorologicznych i klimatycznych panujących na planetach i księżycach Układu Słonecznego.

Po skończonym seansie wszyscy udali się do autokaru, który zabrał ich w drogę powrotną do domu. Można uznać, że pierwsze tego typu przedsięwzięcie zrealizowane przez Departament Edukacji POLSA okazało się sukcesem nie tylko w kwestii organizacji i bogatej zawartości merytorycznej, ale także dzięki zdyscyplinowanej grupie licealistów i wsparciu jej opiekunów, w warunkach pięknej wiosennej pogody. Podobnych wycieczek z pewnością będzie w przyszłości więcej.

Wycieczka edukacyjna pod patronatem POLSA – Piwnice/Toruń 25.05.2016

Prof. Andrzej Strobel witający gości

link
Wycieczka edukacyjna pod patronatem POLSA – Piwnice/Toruń 25.05.2016

Kamera Schmidta

link
Wycieczka edukacyjna pod patronatem POLSA – Piwnice/Toruń 25.05.2016

Astrograf Drapera

link
Wycieczka edukacyjna pod patronatem POLSA – Piwnice/Toruń 25.05.2016

Budynek planetarium w Toruniu

link

Tekst i zdjęcia:

Przemysław Rudź
Polska Agencja Kosmiczna - Gdańsk
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.