Studium wykonalności dla przyszłościowych technik i technologii kosmicznych

POLSA zleci opracowanie studium wykonalności dotyczące Przyszłościowych technik i technologii kosmicznych.

Studium ma zawierać analizę kierunków i możliwości rozwoju technik i technologii kosmicznych w obszarze militarnym, naukowym, technicznym, ekonomicznym, medycznym, społecznym i prawnym w perspektywie najbliższych 5, 10 i 15 lat. Zaproszenie do składania ofert na realizację studium zostało wysłane do 37 podmiotów. Termin składania ofert upływa 15 lipca 2016 r.

Celem realizacji studium jest analiza trendów oraz przedstawienie wniosków i rekomendacji dotyczących rozwoju technik i technologii kosmicznych w dziedzinach: łączności i nawigacji satelitarnej, obserwacji Ziemi i przestrzeni kosmicznej, systemów autonomicznych i robotyki kosmicznej, eksploracji kosmosu poprzez loty załogowe i bezzałogowe, napędów i paliw kosmicznych, technik wynoszenia satelitów, biotechnologii i mikrobiologii kosmicznej. Studium ma również przynieść ocenę potencjału polskich podmiotów pod kątem możliwości ich włączenia w rozwój przyszłościowych technologii i technik kosmicznych i satelitarnych oraz sugestie dotyczące opracowania koniecznych rozwiązań prawnych w aspekcie krajowym i międzynarodowym.

- Studium powinno dostarczyć globalnej wiedzy na temat perspektyw rozwoju obecnie wykorzystywanych technik i technologii oraz powstawania nowych rozwiązań w dziewięciu najważniejszych obszarach związanych z segmentem kosmicznym - mówi płk Piotr Suszyński, p.o. Wiceprezesa ds. Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej. - Na podstawie opracowania będziemy mogli precyzyjnie określić możliwości polskiego przemysłu, wskazać obszary działalności kosmicznej, w których krajowe podmioty mają szansę zaistnieć na arenie międzynarodowej oraz efektywnie rekomendować przedsiębiorcom kierunki inwestycji, na których warto się skoncentrować, aby rozwijać swoją działalność w branży kosmicznej.

Dotychczas Polska Agencja Kosmiczna zleciła opracowanie wstępnych studiów wykonalności 3 projektów: Astronomicznego satelity obserwacyjnego w paśmie UV (w maju 2016 r. - Centrum Astronomicznemu im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk), Architektury systemu świadomości w obszarze kosmosu w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem podsystemu obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych (w marcu 2016 r. - firmie Astri Polska Sp. z o.o.) oraz Satelitarnego systemu zobrazowań radarowych (w grudniu 2015 r. - firmie PZL-„Warszawa-OKĘCIE” S.A.).

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.