Porozumienie o współpracy z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną (CNSA)

Porozumienie zostało podpisane 20 czerwca 2016 r. w Pałacu Prezydenckim w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga przez prezesa POLSA profesora Marka Banaszkiewicza i administratora Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA) Xu Dazhe.
POLSA Warszawa

Celem porozumienia jest zapewnienie prawnych i organizacyjnych ram i narzędzi umożliwiających przygotowanie i rozpoczęcie współpracy pomiędzy obu agencjami w zakresie eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych.

Przyszła współpraca PAK i CNSA może dotyczyć 3 obszarów: badań kosmicznych, w tym astrofizyki i badań Układu Słonecznego, wymiany i wykorzystania danych satelitarnych w rozwoju nauki o Ziemi, w tym prowadzenia obserwacji i monitorowania zmian klimatu i środowiska oraz rozwoju technologii kosmicznych m.in. w obszarze telekomunikacji.

- Chiny są jednym z największych graczy światowego sektora kosmicznego. Cieszymy się z podpisania porozumienia z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną, bo otwiera ono drogę do realizacji ciekawych projektów dotyczących wymiany naukowej, organizacji sympozjów i warsztatów czy wreszcie innych wspólnych projektów kosmicznych. – mówi profesor Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna jest organizacją rządową powołaną w celu implementacji cywilnych programów kosmicznych. Chiny dysponują jednym z największych budżetów przeznaczonych na eksplorację kosmosu na świecie – według raportu OECD w 2013 r. wyniósł on 6.1 mld USD*. Chińska aktywność w kosmosie koncentruje się na eksploracji przestrzeni kosmicznej (w tym Księżyca i Marsa), obserwacji Ziemi, astronomii i badaniach naukowych kosmosu oraz rozwoju technik wynoszeniowych, lotów załogowych i systemów nawigacyjnych.

Porozumienie z CNSA jest pierwszym takim dokumentem podpisanym przez Polską Agencję Kosmiczną w bieżącym roku. W 2015 r. Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienia o współpracy z agencjami kosmicznymi z Francji (CNES), Włoch (ASI), Ukrainy (NSAU) i Brazylii AEB).

* Raport “The space economy at a Glance 2014”, OECD, 2014 r., str. 44.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.