Relacja z Forum Innowacji Sektora Kosmicznego w Rzeszowie

24 czerwca 2016 roku w nowo otwartym Centrum Wystawienniczo–Kongresowym Województwa Podkarpackiego, zlokalizowanym w sąsiedztwie Międzynarodowego Portu Lotniczego „Rzeszów”, odbyło się Forum Innowacji Sektora Kosmicznego.
POLSA Rzeszów

Wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Ministerstwa Rozwoju, było wspólnym przedsięwzięciem Polskiej Agencji Kosmicznej, Województwa Podkarpackiego, Miasta Rzeszowa i Politechniki Rzeszowskiej.

Tematyka forum dotyczyła przemysłu lotniczego jako inteligentnej specjalizacji województwa podkarpackiego i jego wpływu na rozwój sektora kosmicznego, edukacji kosmicznej, przedstawiono również ukraińskie doświadczenia w zakresie budowy sektora kosmicznego.

Wstępem do obrad były prezentacje: marszałka województwa Władysława Ortyla, który przedstawił Regionalna Strategię Innowacji Województwa Podkarpackiego, oraz zastępcy prezydenta Rzeszowa Marka Ustrobińskiego o wsparciu Miasta dla przedsiębiorców. Marszałek województwa podkreślił, że Regionalna Strategia Innowacji opiera się o trzy zasadnicze inteligentne specjalizacje: lotnictwo i kosmonautykę, jakość życia oraz sektor teleinformatyczny. Wiceprezydent Ustrobiński wspomniał m.in. o inwestycjach w Rzeszowie, na które Miasto w latach 2003-2015 wydało 2,7 mld zł, a także o współpracy z przedsiębiorcami, w ramach której dostosowuje się profil kształcenia zawodowego do potrzeb przemysłu, dzięki czemu młodzież łatwo znajduje zatrudnienie w przedsiębiorstwach lotniczych Rzeszowa i regionu.

W tematykę kosmiczną uczestników forum wprowadził dr inż. Karol Seweryn z Centrum Badań Kosmicznych, prezentując zagadnienia eksploracji kosmosu w warunkach obniżonej grawitacji. Dr Seweryn był również prelegentem zakończonego wcześniej I Kongresu Lotniczego i Kosmonautycznego, zorganizowanego przez Politechnikę Rzeszowską.

W dyskusji panelowej, dotyczącej potencjału polskiego sektora lotniczego, moderowanej przez prof. Zbigniewa Kłosa, uczestniczyli: dr inż. Leszek Loroch, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa; Marzena Osowska-Matasz z PZL „Warszawa Okęcie” S.A.; Marek Bujny, Wiceprezes SGPPL Dolina Lotnicza oraz spółki Ultratech; Janusz Michalcewicz, prezes spółki Eurotech z Mielca oraz Zbigniew Burdzy z Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej. Zdaniem prelegentów, kompatybilność technologii kosmicznych z lotniczymi powinna w najbliższym czasie spowodować zwiększenie udziału polskich firm w systemie dostaw ESA, a Podkarpacie w tej dziedzinie będzie mieć rolę wiodącą. Tutaj bowiem skupiona jest większość przedsiębiorstw lotniczych w Polsce, które są częściami światowych koncernów, bądź firmami z rodzimym kapitałem. Zarówno jedne jak i drugie mogą znaleźć swoje miejsce w europejskich programach kosmicznych. Dzięki temu Podkarpacie ma szansę stać się jednym z wiodących regionów polskiego sektora kosmicznego.

W panelu edukacyjnym, który poprowadził dr inż. Marek Moszyński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej, wzięli udział: Juliusz Gałkowski, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Danuta Cichoń z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego; dr hab. inż. Piotr Strzelczyk, kierownik Zakładu Termodynamiki i Mechaniki Płynów Politechniki Rzeszowskiej; dr hab. inż. Grzegorz Granosik z Instytutu Automatyki Politechniki Łódzkiej; prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl, kierownik Katedry Robotyki i Mechatroniki Akademii Górniczo-Hutniczej; Paweł Ziemnicki z Centrum Nauki Kopernik; Andrzej Hładij, redaktor Space24 oraz dr Krzysztof Kanawka, prezes spółki Blue Dot Solutions. Tematyka edukacji kosmicznej została potraktowana dwuwątkowo – pod kątem kształcenia na wyższych uczelniach, gdzie należy tak dostosować system i zakres kształcenia, aby polski przemysł kosmiczny był w stanie zatrudnić wszystkich absolwentów i nie musieli i nie chcieli oni szukać pracy za granicą; drugi z kolei aspekt edukacji kosmicznej to popularyzacja badan kosmicznych wśród różnych grup wiekowych społeczeństwa. Dużą rolę odgrywa tutaj organizacja różnych wydarzeń, jak hackatony, Galileo Masters czy European Rover Challenge.

Dużym zainteresowaniem uczestników forum cieszyła się kompleksowa prezentacja potencjału ukraińskiego sektora kosmicznego, dokonana przez Romana Fedoniuka, dyrektora Departamentu Stosunków Międzynarodowych Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy (SSAU).

Prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, w podsumowaniu forum stwierdził, że technologie kosmiczne coraz częściej są kompatybilne z wieloma technologiami lotniczymi, informatycznymi, telekomunikacyjnymi i kosmos może i powinien być jednym z wyróżników podkarpackiej działalności biznesowej. Konieczne jest więc szukanie obszarów współpracy przemysłu lotniczego i kosmicznego, wykorzystanie potencjału technologicznego firm skupionych w „Dolinie Lotniczej”, sukcesywne włączanie ich produktów i usług do łańcucha dostaw ESA. Zaś odpowiedzialnością państwa jest kreowanie popytu dla technologii kosmicznych, która powinna być wykorzystywana w celu sprawniejszej realizacji ustawowych zadań instytucji państwowych.

Forum Innowacji Sektora Kosmicznego było drugim wydarzeniem zorganizowanym w nowo otwartym Centrum Wystawienniczo–Kongresowym Województwa Podkarpackiego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele resortów, wyższych uczelni, instytutów naukowo-badawczych, władz Miasta i Województwa, przedsiębiorcy, prezesi i pracownicy Polskiej Agencji Kosmicznej. Rzeszów jest miastem, w którym od kilku lat odbywają się konferencje związane z sektorem kosmicznym, w ujęciu nie tylko technologicznym, ale również prawnym i politycznym. Jest w tym głęboki sens, chociażby z uwagi na działalność zlokalizowanego tutaj oddziału Polskiej Agencji Kosmicznej i konferencje te z pewnością będą kontynuowane w przyszłości.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.