Polski projekt wygrał międzynarodowy konkurs #ActInSpace

Polski projekt “ECODRIVING Techniques” zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Hackatonie Technologii Kosmicznych #ActInSpace organizowanym przez CNES, ESA oraz ESA BIC Sud France.
POLSA

Autorzy nagrodzonego projektu - drużyna Blue Divine I (Happy Fleet) zakwalifikowała się do międzynarodowego finału konkursu po zwycięstwach, najpierw w regionalnej polskiej odsłonie #ActInSpaceWarsaw a następnie w finale krajowym w Krakowie. Współorganizatorem i honorowym patronem obu wydarzeń była Polska Agencja Kosmiczna. POLSA ufundowała bilety lotnicze na wyjazd zwycięskiej drużyny polskiej edycji konkursu na finał w Tuluzie. Pracownicy Agencji wystąpili w roli ekspertów i jurorów warszawskiej oraz krakowskiej odsłony hackatonu.

#ActInSpace Hackathon to 24h ciągłego projektowania i prototypowania produktów, rozwiązań i biznesów wykorzystujących technologie kosmiczne do zastosowań niezwiązanych z przestrzenią kosmiczną. Wyzwania projektowe i opisy technologii przygotowały wspólnie Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Francuska Agencja Kosmiczna (CNES) oraz firma Airbus Defence&Space. Głównym organizatorem warszawskiej edycji była firma Kapitech, regionalnej edycji krakowskiej – Krakowski Park Technologiczny. Finał krajowy, który odbył się w Krakowie, współorganizowały oba podmioty.

Profesor Marek Moszyński, Wiceprezes ds. Nauki Polskiej Agnecji Kosmicznej był członkiem jury podczas finału krajowego w Krakowie, a dr Marta Wachowicz, Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej, była jednym z ekspertów wspierających uczestników edycji warszawskiej.

Międzynarodowy finał hackatonu odbył się w dniach 28-29 czerwca 2016 r. podczas Toulouse Space Show. Zwycięska drużyna Blue Divine I (Happy Fleet) rywalizowała z reprezentantami 13 państw. Polski zespół zaproponował rozwiązanie skierowane do firm logistycznych, pozwalające zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 30% rocznie przy wykorzystaniu technologii kosmicznej opatentowanej przez CNES. Rozwiązanie składa się z dotykowego sprzężenia zwrotnego sprzętu umieszczonego na pedale gazu, oprogramowania komputerowego optymizującego trasy jazdy, a także optymalnego profilu przyspieszania. Zaletą systemu jest też intuicyjność i łatwość korzystania przez użytkownika.

Polski projekt wygrał międzynarodowy konkurs #ActInSpace
Polski projekt wygrał międzynarodowy konkurs #ActInSpace

Oficjalna strona hackatonu: http://www.actinspace.org/

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.