POLSA szkoli nauczycieli "Pod wspólnym niebem"

W ramach patronatu POLSA nad projektem „Pod wspólnym niebem”, wykład dla nauczycieli w dniu 25 sierpnia 2016 r. wygłosił prof. Cezary Specht - Dyrektor Departamentu Edukacji.
POLSA Gdańsk

W ramach patronatu jakim projekt „Pod wspólnym niebem” objęła POLSA, z gościnną wizytą do uczestników projektu w dniu 25 sierpnia 2016 r. przyjechał prof. Cezary Specht - Dyrektor Departamentu Edukacji POLSA. W ramach wykładu nauczyciele dowiedzieli się o szczegółach funkcjonowania systemu GPS, GLONASS, Galileo, Compass oraz o perspektywach rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego. Odbyła się także bardzo interesująca dyskusja nad współpracą POLSA ze szkołami w dziedzinie edukacji i popularyzacji astronomii, jako pierwszego stopnia zainteresowania dzieci i młodzieży kosmosem, jego badaniami i rozwojem technologii.

Szkolenie dla nauczycieli z podstaw astronomii i obserwacji nieba prowadzone było ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odległej od zanieczyszczonych światłem miast agroturystyce „Koziołkowo”, k. Kościerzyny. W ramach 5 -dniowego kursu 16 nauczycieli z 4 Trójmiejskich i 4 Kaszubskich szkół podstawowych i gimnazjalnych poznawało stan wiedzy astronomicznej, uczyło się jak ciekawie i aktywnie przekazać nową wiedzę swoim uczniom oraz jak posługiwać się mapą nieba, odnajdywać gwiazdozbiory, prowadzić obserwacje różnego rodzaju teleskopami i prowadzić obserwacje Słońca. Dodatkowo, przeszkoleni zostali z obsługi programu komputerowego Stellarium.

W ramach projektu „Pod wspólnym niebem” nauczyciele od września założą w swoich szkołach kółka astronomiczne, które w ramach swoich działań mają przygotować wydarzenia dla społeczności lokalnych tak by podzielić się wiedzą astronomiczną i umiejętnościami obserwacji nieba z mieszkańcami swoich dzielnic czy też miejscowości. Dodatkowo, szkoły połączyły się w kółka partnerskie Trójmiasto-Kaszuby tak by nawiązać współpracę i spotkać się na przygotowanych przez siebie zajęciach w swoich szkołach. Głównym bowiem celem projektu prócz szerzenia wiedzy o kosmosie i zachęcania młodzieży do uczenia się przedmiotów ścisłych jest także uwrażliwianie ich na drugiego, uczenie współpracy i działania na rzecz swoich lokalnych społeczności. Astronomia to wspaniała i fascynująca dziedzina, która może stać się płaszczyzną współpracy na wielu poziomach.

Na zakończenie projektu w grudniu odbędzie się „Astroparty” w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym przygotowane przez młodzież biorącą udział w projekcie.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: http://www.podwspolnymniebem.org.pl/

POLSA szkoli nauczycieli

Prof. Cezary Specht - Dyrektor Departamentu Edukacji prezentuje możliwości współczesnych systemów nawigacyjnych

link
POLSA szkoli nauczycieli

Możliwości smartfona w zastosowaniu systemów satelitarnych - prof. Cezary Specht (z telefonem)

link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.