Rozstrzygnięto konkurs "Rozwój kadr sektora kosmicznego"

Pierwsza edycja programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego” to efekt współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.
POLSA Gdańsk

Ośmiu stażystów rozpocznie wkrótce praktyki w najważniejszych w Polsce firmach specjalizujących się w technologiach kosmicznych. Pierwsza edycja programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego” to efekt współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Projekt powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiej branży kosmicznej na wykwalifikowaną kadrę inżynierską i wpisuje się w założenia Polskiej Strategii Kosmicznej.

- Do spełnienia ambitnych celów zapisanych w Polskiej Strategii Kosmicznej, konieczna jest praca w wielu obszarach, wśród których niezwykle ważne jest budowanie dobrze wykwalifikowanych kadr. Dlatego też wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego objęliśmy patronatem rozstrzygany dziś program stażowy. Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów, mającym coraz większe znaczenie dla gospodarki europejskiej i światowej. Wspieranie m.in. tej branży umożliwi realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – powiedział Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z okazji zakończenia naboru do pierwszej edycji konkursu „Rozwój kadr sektora kosmicznego".

Do udziału w konkursie stażowym, zainicjowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego zgłosiło się 39 osób, spośród nich wybrano ośmiu zwycięzców, wśród nich jest m.in. Adam Dąbrowski, absolwent Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Technicznego Hamburg-Harburg, jest asystentem w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym (kierownik prof. Edmund Wittbrodt).

Laureaci konkursu odbędą sześciomiesięczne staże w renomowanych polskich firmach z branży technologii kosmicznych. Będą to: Astronika, Blue Dot Solutions, Centrum Badań Kosmicznych, Hertz Systems, Ires Technologies, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego oraz SENER. Wynagrodzenie stażowe w 60 procentach pokryje ARP S.A., pozostałe 40 procent firma przyjmująca na staż. Miesięcznie to poziom 4-6 tys. złotych brutto.

- Mamy świadomość, że sektor technologii kosmicznych będzie miał coraz większy wpływ na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. Dlatego w ARP koncentrujemy się na inwestycjach w branże przyszłości, bo to one przynoszą najwięcej zysków. Oprócz inwestycji kapitałowych, nasze wsparcie kierujemy do młodych naukowców i badaczy. W ten sposób chcemy umożliwić utalentowanym osobom zdobycie wiedzy i wykorzystanie jej w praktyce. Rozpoczynając pierwszy tego typu w Polsce program stażowy w branży technologii kosmicznych, liczymy na to, że będzie to dobra inwestycja – powiedział prezes ARP S.A. Marcin Chludziński.

Głównym założeniem staży jest kształcenie kadr sektora kosmicznego, rozwój kariery młodych naukowców oraz wsparcie transferu wiedzy pomiędzy uczelniami a firmami z sektora kosmicznego. Zainicjowany przez ARP S.A. program stażowy ma charakter merytoryczny, jego celem jest zdobycie doświadczenia oraz wykorzystanie wiedzy i umiejętności w praktyce.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.