Konferencja astronomiczna w Szczecinie

Dnia 10 listopada 2016 r. przedstawiciel Departamentu Edukacji POLSA wziął udział w konferencji zorganizowanej przez Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Polskie Towarzystwo Miłosników Astronomii w Szczecinie.
POLSA Gdańsk

Tematem konferencji była „Edukacja astronomiczna dzieci i młodzieży”. W zasadniczej części wysłuchano prezentacji dotyczących sposobów realizacji treści astronomicznych w ramach istniejących programów nauczania, które w zgodnej ocenie nie przystają już do współczesnych osiągnięć i wyzwań nauki o Wszechświecie, traktując te zagadnienia w sposób wybitnie okrojony. Inne z opisywanych inicjatyw na polu edukacji kosmicznej, takie jak parki nauki (min. Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu), czy postulowana od wielu lat budowa szczecińskiego centrum astronomicznego ASTROLAB w oparciu o budżet obywatelski, wykazały zasadność powoływania i wspierania tego rodzaju oddolnych inicjatyw.

Krzysztof Czart, przedstawiciel ESO (Europejskie Obserwatorium Południowe), zachęcał do wykorzystywania w nauczaniu doskonałych jakościowo i merytorycznie materiałów multimedialnych – filmów, fotografii i grafik, dotyczących kosmosu. Mogą być one swobodnie i bezpłatnie przekształcane, wykorzystywane w części lub całości do własnych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym.

Przemysław Rudź z DE POLSA przedstawił okoliczności powołania Agencji, jej cele, zadania i bieżące inicjatywy w zakresie edukacji astronomicznej na szczeblu podstawowym i średnim. Pomysł wyposażenia wybranych szkół w teleskopy (program „Teleskop w polskiej szkole”, którego realizacja rozpocznie się w 2017 roku) wzbudził szerokie zainteresowanie zebranych nauczycieli, co potwierdza istniejące braki w tej dziedzinie, zwłaszcza w szkołach w małych miasteczkach i wsiach. W zakresie kształcenia wyższego w ramach nowopowstałego kierunku studiów „Technologie kosmiczne i satelitarne”, podkreślono inicjującą rolę POLSA, która zadbała też o odpowiedni poziom merytoryczny zajęć dla przyszłych specjalistów branży kosmicznej. Po zakończeniu konferencji uczestnicy udali się do obserwatorium astronomicznego Instytutu Fizyki ZUT (Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego), gdzie w warunkach pogodnego nieba i stabilnego powietrza, pod opieką członków szczecińskiego oddziału PTMA, podziwiali kratery, góry i inne utwory powierzchniowe na Księżycu.

Konferencja w Szczecinie 2016
Od lewej: Przemysław Rudź (POLSA), Krzysztof Czart (Urania, ESO), Tadeusz Smela (PTMA Szczecin), Andrzej Armiński (PTMA Szczecin)
link
Konferencja w Szczecinie 2016
Teleskop w obserwatorium astronomicznym IF ZUT.
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.