Spotkanie dot. programu opcjonalnego ESA ARTES - Govsatcom Precursor

Zorganizowaliśmy spotkanie informacyjne na temat programu opcjonalnego ESA ARTES i jego elementu - Govsatcom Precursor.
POLSA Warszawa

Polska Agencja Kosmiczna zorganizowała spotkanie informacyjne dla przedstawicieli administracji rządowej i biznesu z udziałem reprezentantów ESA. Jego celem było omówienie działań związanych z planowanym uruchomieniem Govsatcom Precursor oraz jego fazy przygotowawczej – realizowanej przez ESA. Spotkanie odbyło się w warszawskim biurze POLSA we wtorek, 15 listopada 2016 r.

Celem inicjatywy Govsatcom podjętej przez Komisję Europejską, Europejską Agencję Kosmiczną i Europejską Agencję Obrony jest stworzenie niezależnego, autonomicznego i bezpiecznego systemu łączności satelitarnej dla rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej. Działania przygotowawcze do uruchomienia programu – Govsatcom – prowadzone są obecnie przez ESA w ramach programu opcjonalnego ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems).

W spotkaniu zorganizowanym przez Departament Projektów Obronnych wzięło udział czterech przedstawicieli administracji rządowej oraz reprezentanci polskich firm i instytucji badawczo-naukowych sektora kosmicznego, m.in.: KenBit, Assecco, Politechnika Warszawska, Orange Polska i PGZ. Podczas części prezentacyjnej przedstawiciele ESA: Hermann L. Moeller, Szef Biura Programów Instytucjonalnych i Europejskich (Head of Institutional and European Programmes Office) oraz Dr Harald Hauschildt, Szef Sekcji Govsatcom i Bezpiecznej Komunikacji (Head of the Govsatcom and Secure Communications Section) omówili elementy programu opcjonalnego ARTES: Govsatcom Precursor, SCYLIGHT oraz GlobeNET. W drugiej części spotkania, podczas konsultacji indywidualnych, reprezentanci ESA odpowiadali na pytania dotyczące możliwości włączenia polskich firm w tworzenie Govsatcom.

Organizacja spotkań informacyjnych jest jednym z działań realizowanych przez Departament Projektów Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej zmierzających do włączenia polskich podmiotów w Govsatcom Precursor. Udział w Govsatcom pozwoli rodzimym przedsiębiorstwom zwiększyć swoje kompetencje technologiczne i pozyskać cenne doświadczenie w realizacji zaawansowanych projektów satelitarnych i kosmicznych.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.