Kierunek studiów: Technologie Kosmiczne i Satelitarne

Nowy międzyuczelniany kierunek studiów II stopnia jest tworzony w ramach współpracy trzech trójmiejskich uczelni: Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
POLSA Gdańsk

Rekrutacja na kierunek Technologie Kosmiczne i Satelitarne (TKiS) będzie prowadzona jednocześnie na 4 wydziałach zaangażowanych uczelni, tj. na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG (ETI), na Wydziale Mechanicznym PG, na Wydziale Elektrycznym Akademii Morskiej w Gdyni oraz na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Każdy z nich będzie oferował kierunkowe zajęcia związane z TKiS w ramach jednej specjalności. Wydział ETI na przykład będzie prowadził kształcenie na tym kierunku w ramach specjalności Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej (TITIKS). W przypadku każdej ze specjalności zajęcia będą odbywały się na wszystkich 3 uczelniach, przy czym absolwenci specjalności TITIKS otrzymają dyplom ukończenia Wydziału ETI PG.

W związku z przyspieszonym rozwojem europejskiego sektora kosmicznego, a także dzięki przystąpieniu naszego kraju do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 r. w Polsce w ostatnich latach powstaje coraz więcej podmiotów działających w branży kosmicznej, a duże międzynarodowe korporacje tego sektora zakładają tu swoje filie. Również na Pomorzu rośnie liczba firm zainteresowanych rozwojem w sektorze kosmicznym. Poszerzenie oferty kształcenia Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej w Gdyni i Akademii Marynarki Wojennej o nowy kierunek studiów wychodzi naprzeciw wzrostowi zapotrzebowania na specjalistów w elitarnej i innowacyjnej dziedzinie, jaką są technologie związane z eksploracją i wykorzystaniem przestrzenni kosmicznej.

W związku z dynamizującym się rozwojem sektora kosmicznego polskiej gospodarki w ostatnim okresie, również na Pomorzu, związanym także z przystąpieniem Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w 2012 r. roku oraz powołaniem Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) z siedzibą w Gdańsku, możliwości zatrudnienia i rozwoju zawodowego absolwentów kierunku TKiS będą szerokie. Będą mogli być oni zatrudnieni w uczelniach, jednostkach naukowych i innych podmiotach realizujących prace badawcze i badawczo-rozwojowe z zakresu technologii kosmicznych i satelitarnych, jak również w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w tej branży, w tym zarówno w korporacjach międzynarodowych z dużym doświadczeniem w branży kosmicznej na poziomie europejskim, coraz liczniej otwierających swoje oddziały w naszym kraju, jak i w mniejszych podmiotach prowadzących działalność w zakresie, w odniesieniu zwłaszcza do specjalności TITIKS, m. in. różnorakich zastosowań komunikacji, nawigacji i teledetekcji satelitarnej, w tym w branży geodezyjnej, kartograficznej, geoinformatycznej i usług telekomunikacyjnych.

Absolwenci nowego kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie w uczelniach i jednostkach naukowych realizujących prace badawczo-rozwojowe z zakresu technologii kosmicznych i satelitarnych, jak również w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w branży kosmicznej.

Inicjatywa utworzenia kierunku studiów Technologie Kosmiczne i Satelitarne została wysunięta przez prof. Andrzeja Stepnowskiego z PG i przedstawiona na zorganizowanej wspólnie przez Politechnikę Gdańską i Polską Agencję Kosmiczną pierwszej międzynarodowej konferencji IRMAST 2015 (International Conference on Innovative Research and Maritime Applications of Space Technology) w kwietniu 2015 r. Następnie w tę inicjatywę, wraz z podjęciem prac nad programem kierunku, włączyli się prof. Edmund Wittbrodt z PG i prof. Cezary Specht, Dyrektor Departamentu Edukacji POLSA, przy poparciu ówczesnego Rektora Politechniki Gdańskiej prof. Henryka Krawczyka oraz prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.

Nowy kierunek ma wystartować w lutym 2017 r.

Szczegółowe informacje

Strona Politechniki Gdańskiej:

http://eti.pg.edu.pl/katedra-systemow-geoinformatycznych/technologie-kosmiczne-i-satelitarne link

link
Pobierz PDFProgram studiów kierunku TECHNOLOGIE KOSMICZNE I SATELITARNE
Program studiów kierunku TECHNOLOGIE KOSMICZNE I SATELITARNE

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.