Z Gdańska do gwiazd - porozumienie IRMAST

10 lipca 2015 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w siedzibie Polskiej Agencji Kosmicznej zawarto porozumienie o współpracy IRMAST (Innovative Research and Maritime Applications of Space), które podczas inauguracji otwarcia podpisali przedstawiciele Agencji, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i rektorzy trójmiejskich uczelni wyższych:  Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej i Akademii Marynarki Wojennej.

POLSA Gdańsk

 Gdańsk – wybór nieprzypadkowy

Już przed wiekami w Gdańsku swoją pracownię miał astronom Jan Heweliusz. Dziś - m.in. dzięki głosom gdańszczan - jeden z dwóch polskich satelitów kosmicznych projektu BRITE nosi imię Heweliusza. W Gdańsku powstał też w 2011 roku najdokładniejszy zegar na świecie – zegar pulsarowy, który odmierza czas w oparciu o niezwykle regularne impulsy radiowe odbierane z pulsarów czyli gwiazd neutronowych.

Ale Gdańsk może się poszczycić nie tylko „kosmiczną historią”. Dziś nasze miasto to przede wszystkim prężny ośrodek branży nowych technologii i IT, którego mocnym wsparciem są trójmiejskie uczelnie. Takie zaplecze będzie doskonale oddziaływać na POLSA, czego dowodem może być porozumienie o współpracy IRMAST (Innovative Research and Maritime Applications of Space), które podczas inauguracji otwarcia podpisali przedstawiciele Agencji, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i rektorzy trójmiejskich uczelni wyższych:  Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej i Akademii Marynarki Wojennej.

- Jako gdańszczanie bardzo się cieszymy, że siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej jest w naszym mieście – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas uroczystości otwarcia siedziby POLSA w Gdańsku. – Warto jednak, by nie tylko Gdańsk, ale inne ośrodki metropolitalne w naszym kraju odciążały trochę Warszawę jako stolicę i także pełniły funkcje stołeczne, centralne. Warto, by takie miasta jak Poznań, Łódź, Lublin czy Wrocław wyposażać także w urzędy czy agencje centralne. To służy rozwojowi całego kraju.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) – jedna z najdynamiczniej rozwijających się specjalnych stref ekonomicznych w Polsce, której celem jest przyśpieszanie rozwoju gospodarczego regionu północnej Polski oraz rozwoju i wykorzystania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych w gospodarce. PSSE jest właścicielem Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego im. Prof. Hilarego Koprowskiego (GPNT) oraz Bałtyckiego Portu Nowych Technologii (BPNT), które propagują rozwój przedsiębiorstw, szczególnie z obszaru Pomorza, w zakresie działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej we współpracy z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi. GPNT i BPNT są platformą dla współpracy podmiotów z różnych dziedzin, w tym szczególnie gospodarczych oraz naukowo-badawczych w zakresie budowania, kształtowania przestrzeni informacyjnej oraz promowania nowych rozwiązań technologicznych.


Źródło: artykuł na oficjalnej stronie miasta Gdańska „Z Gdańska do gwiazd: Polska Agencja Kosmiczna już w nowej siedzibie”
oraz materiały własne.

ZGdanska DoGwiazd S03

Brefing. Od lewej: prof. Marek Banaszkiewicz – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej;
Grażyna Henclewska – wiceminister gospodarki;
prof. Jerzy Buzek – przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

link
ZGdanska DoGwiazd S04

Podpisanie porozumienia o współpracy IRMAST:
prof. Marek Banaszkiewicz – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

link
ZGdanska DoGwiazd S05

Podpisanie porozumienia o współpracy IRMAST:
Teresa Kamińska – prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

link
ZGdanska DoGwiazd S06

Podpisanie porozumienia o współpracy IRMAST:
prof. Henryk Krawczyk – rektor Politechniki Gdańskiej

link
ZGdanska DoGwiazd S07

Podpisanie porozumienia o współpracy IRMAST:
prof. Janusz Mindykowski – prorektor Akademii Morskiej w Gdyni

link
ZGdanska DoGwiazd S08

Podpisanie porozumienia o współpracy IRMAST :
komandor prof. Tomasz Szubrycht – rektor – komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

link
ZGdanska DoGwiazd S09

Senator prof. Edmund Wittbrodt, były rektor Politechniki Gdańskiej
- jeden z inicjatorów lokalizacji POLSY w Gdańsku
w towarzystwie prof. Jerzego Buzka i minister Grażyny Henclewskiej

link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.