6 polskich firm przeszkolonych w ramach programu usług doradczych Polskiej Agencji Kosmicznej

Polska Agencja Kosmiczna zakończyła w styczniu 2016 r. 2. odsłonę Programu „Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego”. Jego celem jest ułatwienie przedsiębiorcom startu w konkursach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), w tym szczególnie w Polish Industry Incentive Scheme.
POLSA Warszawa

W ramach Programu „Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego” Polska Agencja Kosmiczna prowadziła bezpłatne konsultacje merytoryczne dla polskich firm. Dotyczyły one oceny technologii w kontekście planów i zamierzeń technologicznych ESA oraz podstawowego zakresu pomocy formalnej, prawnej i finansowej związanej z przygotowaniem aplikacji konkursowej wniosku do ESA.

Członkostwo Polski w ESA otworzyło przed polskimi przedsiębiorcami możliwość sięgania po znaczące środki finansowe na badania i rozwój technologii kosmicznych. Nasi przedsiębiorcy chcą realizować projekty dla ESA, ale procedury konkursowe wymagające znajomości zasad planowania projektów kosmicznych mogą ich zniechęcać. Nasz program usług doradczych ma się przyczynić do likwidacji tych barier i ułatwić polskim firmom proces aplikacji – mówi Marta Wachowicz, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej odpowiedzialnego za Program „Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego”.

Program adresowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw opracowujących i wdrażających innowacje technologiczne dla przemysłu kosmicznego oraz opracowujących nowe produkty wykorzystujące techniki satelitarne. Mogą z niego również skorzystać firmy z sektora zaawansowanych technologii, które planują rozszerzyć działalność na nowy, kosmiczny rynek zbytu.

W bezpłatnych konsultacjach Polskiej Agencji Kosmicznej wzięło udział 6 polskich firm: Blue Dot Solutions sp. z o.o., Bowman Dynamics Damian Kaniewski, Centrum Naukowo – Przemysłowe ICT S.A., GeniCore Sp. z o.o., Newind sp. z o.o. i Ultratech sp. z o.o..

Konkurs zorganizowany przez Polską Agencję Kosmiczną zbiegł się w czasie z naszymi planami wejścia w branżę kosmiczną. Centrum Naukowo-Przemysłowe ICT S.A. jest równocześnie koordynatorem Śląskiego Klastra ICT. Na co dzień analizujemy pod kątem komercjalizacji w różnych sektorach technologie i oprogramowanie opracowywane przez uczestników klastra. Możliwość ich rozwoju i zastosowania w przemyśle kosmicznym wydaje się nam szczególnie atrakcyjna – mówi Marzena Błaszczyk, Dyrektor Zarządzający CNP ICT S.A., organizacji, która wzięła udział w programie usług doradczych Agencji. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiego poziomu merytorycznego konsultacji. Naszym kolejnym celem jest złożenie wniosku do ESA. Bez usług doradczych oferowanych przez Agencję proces ten byłby z pewnością trudniejszy i bardziej pracochłonny. Obecnie otrzymujemy pytania od firm należących do klastra o to, jak wyglądały konsultacje i konkurs. Z pewnością będziemy zachęcać naszych uczestników do udziału w tego typu inicjatywach organizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną.

Firmy, które skorzystały z usług doradczych Agencji, zostały wyłonione w 2 konkursach ogłoszonych przez Polską Agencję Kosmiczną w 4. kwartale 2015 r.

Wspieranie wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw z sektora kosmicznego oraz zachęcenie firm z branż technologicznych i IT do zaangażowania w przemysł kosmiczny jest jednym z zadań Polskiej Agencji Kosmicznej. Kolejna odsłona Programu „Usługi doradcze dla polskiego przemysłu kosmicznego” planowana jest na późną wiosnę 2016 r.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.