Warsztaty Copernicus dla przedsiębiorców

Szanse i wyzwania związane z wykorzystywaniem danych pochodzących z satelitarnego monitoringu Ziemi były tematem warsztatów zorganizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną dla polskich instytucji i przedsiębiorstw z sektora kosmicznego z przedstawicielami Komisji Europejskiej odpowiedzialnymi za program Copernicus.
POLSA Warszawa

Warsztaty poprowadzili Andreas Veispak, szef Wydziału Danych Kosmicznych na Potrzeby Społeczeństwa i Rozwoju Komisji Europejskiej i Agnieszka Łukaszczyk, Starszy Ekspert tego wydziału.

Copernicus - to program monitorowania Ziemi realizowany przez Komisję Europejską, gromadzący i dostarczający dane pochodzące z satelitów związane z obserwacją środowiska i zjawisk naturalnych występujących na Ziemi. Dane te mogą zapewnić administracji publicznej i odbiorcom indywidualnym wiarygodne i aktualne informacje przydatne w różnych obszarach m.in. rolnictwie, rybołówstwie, ochronie środowiska czy bezpieczeństwie.

– Polski przemysł kosmiczny ma dużo do zaoferowania europejskim programom kosmicznym. Kompetencje są wysokie i tylko będą rosnąć. Polska ewidentnie jest liderem w regionie – powiedział Andreas Veispak, szef Wydziału Danych Kosmicznych na Potrzeby Społeczeństwa i Rozwoju Komisji Europejskiej. – Trzeba pamiętać, że aplikacje kosmiczne są nie tylko wykorzystywane w sektorze publicznym, ale również stanowią ważną bazę wyjściową do tworzenia produktów komercyjnych. Dane Copernicusa są darmowe i ogólnie dostępne i mogą być wykorzystywane przez różne branże: rolnictwo, rybołówstwo, leśnictwo, kartografię, ubezpieczenia, transport, budownictwo, bezpieczeństwo, obronność, meteorologię, wydobywanie surowców, turystykę oraz marketing czy media. Nie zapominajmy, że inwestując w aplikacje kosmiczne inwestujemy w gospodarkę i rozwój.

Podczas spotkania w Polskiej Agencji Kosmicznej, które odbyło się 11 lutego 2016 r., o swoich projektach związanych z wykorzystywaniem danych pochodzących z programu Copernicus rozmawiali przedstawiciele 20 polskich firm i instytucji takich, jak: Airbus Group Polska Sp. z o.o., Asseco Poland S.A., Astri Polska Sp. z o.o., Centrum Badań Kosmicznych PAN, Creotech Instruments SA, Geosystems Polska Sp. z o. o, GMV Innovating Solutions Sp. z o.o., Instytut Geodezji i Kartografii, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Oceanologii PAN, ITTI sp. z o.o., Krajowy Punkt Kontaktowy, MGGP S.A., Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ProGea Consulting, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, SmallGIS sp. z o.o., Stermedia sp. z o.o., Suntech S.A., Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Andreas Veispak mówił m.in. tym, że obserwowana obecnie zmiana postrzegania kosmosu jako przestrzeni dla danych satelitarnych otwiera szansę dla krajów, które nie są obecne na rynku związanym z wysyłaniem satelitów i statków kosmicznych. Podkreślał też, że obszarem o dużym potencjale rozwojowym jest obserwacja powierzchni ziemi.

– Systematycznie opracowujemy dane z satelitów Sentinel1 i Sentinel2 dostępne bezpłatnie w ramach programu Copernicus – powiedziała prof. dr hab. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, kierownik Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii, która wzięła udział w warsztatach. – Zbudowane na ich podstawie wskaźniki o powierzchni roślinno-glebowej pozwalają na regularne dostarczanie informacji w postaci serwisów budowanych dla monitorowania zagrożeń (pożary, powodzie, susze, osuwiska) oraz dla opracowania zmian związanych z użytkowaniem powierzchni, prognozą plonów czy niedoborem wody.

Polska Agencja Kosmiczna realizuje projekty zmierzające do coraz szerszego i efektywniejszego wykorzystania danych pochodzących z satelitarnego monitoringu Ziemi.

– W tym roku chcemy uruchomić projekty pilotażowe umożliwiające administracji publicznej korzystanie z danych z programu Copernicus – powiedział Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. – Sfinansujemy wykonanie 5 serwisów pozwalających administracji na wykorzystanie w codziennej pracy zdjęć satelitarnych i tworzonych na ich podstawie analiz czy raportów w różnych obszarach funkcjonowania państwa.

Warsztaty Copernicus dla przedsiębiorców 01

Warsztaty Copernicus dla przedsiębiorców

link
Warsztaty Copernicus dla przedsiębiorców 02

Warsztaty Copernicus dla przedsiębiorców

link
Warsztaty Copernicus dla przedsiębiorców 03

Warsztaty Copernicus dla przedsiębiorców

link
Warsztaty Copernicus dla przedsiębiorców 04

Warsztaty Copernicus dla przedsiębiorców - Agnieszka Łukaszczyk, Starszy Ekspert Wydziału Danych Kosmicznych na Potrzeby Społeczeństwa i Rozwoju Komisji Europejskiej

link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.