Prezes POLSA na 53. sesji Podkomitetu ONZ

Przedstawiciele POLSA byli członkami polskiej delegacji podczas odbywającej się w Wiedniu w dniach 15-26 lutego 2016 r. sesji Podkomitetu Naukowo-Technicznego Komitetu do Spraw Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej Organizacji Narodów Zjednoczonych.
POLSA Warszawa

Wystąpienie Prezesa Marka Banaszkiewicza przed delegatami sesji poświęcone było roli Polskiej Agencji Kosmicznej w rozwoju polskiego sektora kosmicznego oraz podsumowaniu pierwszego okresu jej działalności.

Prezes POLSA rozpoczął swoją wypowiedź od przypomnienia głównych zadań Agencji. Wśród najważniejszych z nich wymienił m.in. koordynowanie aktywności polskiego sektora kosmicznego na poziomie krajowym i międzynarodowym, reprezentowanie Polski w kontaktach z międzynarodowymi organizacjami sektora kosmicznego, wspieranie krajowych projektów naukowych i biznesowych związanych z sektorem kosmicznym, jak również działania na rzecz wzrostu potencjału obronnego kraju oraz szerszego wykorzystania technologii satelitarnych w pracy administracji publicznej.

Prezes Banaszkiewicz podkreślił, że Agencja rozpoczęła tworzenie swojego zespołu i zaplecza organizacyjnego w połowie 2015 r., równolegle prowadząc intensywne działania związane z realizacją swoich zadań.

Ich efektem w obszarze współpracy międzynarodowej było m.in. zintensyfikowanie współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz podpisanie porozumień i umów o współpracy z agencjami kosmicznymi z Francji, Włoch, Brazylii i Ukrainy.

Podsumowując działania Agencji na rzecz polskiego sektora kosmicznego, prezes Banaszkiewicz wspomniał o programie usług doradczych POLSA dla małych i średnich przedsiębiorstw, który objął 6 polskich firm i którego celem było ułatwienie przedsiębiorcom startu w konkursach organizowanych przez ESA. Przypomniał również o przygotowaniach do realizacji projektów pilotażowych wspierających administrację publiczną, w ramach których w 2016 r. Agencja sfinansuje wykonanie serwisów umożliwiających administracji wykorzystanie w codziennej pracy zdjęć i danych satelitarnych. Prezes Banaszkiewicz podkreślił również zaangażowanie Agencji w działania wspierające polską edukację związaną z technologiami satelitarnymi i kosmicznymi.

W 53. sesji Podkomitetu Naukowo-Technicznego Komitetu do Spraw Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej ONZ uczestniczyli również: profesor Piotr Wolański reprezentujący Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, który przewodniczył polskiej delegacji biorącej udział w sesji, oraz przedstawiciele Grupy Parlamentarnej ds. Przestrzeni Kosmicznej, posłowie Jerzy Materna i Kazimierz Matuszny, przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju pani Elżbieta Bagińska oraz przedstawiciel Polskiej Misji przy ONZ, radca Jacek Emmel.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.