POLSA współorganizatorem konferencji „Udział Polski w europejskim programie SSA” w Poznaniu

Polska Agencja Kosmiczna i Instytut Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (OA UAM) zorganizowały 6 kwietnia 2016 r. w Poznaniu konferencję na temat działań związanych z udziałem Polski w programie SSA (Space Situational Awareness) - jednym z najważniejszych europejskich programów kosmicznych.
POLSA Warszawa

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz instytucji, ośrodków naukowych i firm z krajowego sektora kosmicznego. Polską Agencję Kosmiczną reprezentował prezes Marek Banaszkiewicz, wiceprezes ds. obronnych Lech Majewski oraz pracownicy Departamentu Projektów Obronnych.

Celem programu SSA realizowanego przez Komisję Europejską (KE) i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) jest monitorowanie przestrzeni wokółziemskiej oraz ochrona obiektów naziemnych i infrastruktury kosmicznej przed zagrożeniami z kosmosu. Do programu przystąpiło kilkanaście krajów europejskich, również Polska podjęła w jego ramach szereg działań.

Jednym z segmentów SSA jest Space Surveillance and Tracking (SST) – system detekcji, śledzenia i monitoringu ruchu satelitów i śmieci kosmicznych. Departament Projektów Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej, w uzgodnieniu z Ministerstwem Rozwoju (MR) i Ministerstwem Obrony Narodowej (MON), przygotowuje wniosek o przystąpienie Polski do Europejskiego Konsorcjum SST. Konsorcjum zostało zainicjowane przez Komisję Europejską w 2014 roku i składa się obecnie z pięciu krajów: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Niemcy i Włochy. W ramach działań związanych z SSA Polska Agencja Kosmiczna zleciła też opracowanie studium wykonalności projektu Architektury systemu świadomości w obszarze kosmosu w Polsce (SSA), ze szczególnym uwzględnieniem podsystemu obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych (SST).

W czasie konferencji „Udział Polski w europejskim programie SSA (Space Situational Awareness)”, która odbyła się 6 kwietnia 2016 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, rozpatrywane były warianty udziału polskiego sektora kosmicznego w programie SSA. Podsumowano dotychczasowe działania polskich podmiotów realizujących działania w obszarze SSA, określono szanse uczestnictwa w projektach szczegółowych i możliwości ich finansowania, miała też miejsce wymiana doświadczeń i nawiązanie kontaktów.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.