Piknik naukowy w Pelplinie pod patronatem POLSA

W dniu 9 maja 2016 r., w Pelplinie odbędzie się Piknik Astronomiczny. Jego organizatorami są Collegium Marianum w Pelplinie oraz Stowarzyszenie Miłośników Pelplina.
POLSA Gdańsk

Celem pikniku jest popularyzacja astronomii oraz nauk ścisłych, zainteresowanie młodzieży astronomią, obserwacjami nieba, możliwościami eksploracji kosmosu oraz prezentacja najnowszych odkryć w tym zakresie. Ponadto zamierzeniem organizatorów jest wskazanie młodzieży alternatywnych metod spędzania wolnego czasu, nawiązania nowych znajomości, integracji, realizacji własnych pasji i zainteresowań zwłaszcza w kierunku nauk ścisłych.

Piknik będzie składał się z 4 modułów:

  • Rekreacyjnego - gdzie uczniowie wraz z opiekunami będą mogli wziąć udział w grach i zabawach około-astronomicznych związanych z naukami przyrodniczymi wraz z częścią dla najmłodszych, konkursami i zabawami, także przy pomocy rozkładanego planetarium.
  • Obserwacyjnego - realizowanego przy pomocy profesjonalnego sprzętu obserwacyjnego zapewnionego przez organizatora. W programie przewiduje się obserwacje Słońca i plam słonecznych, oraz obserwacja tranzytu Merkurego przed tarczą Słońca. Chętni będą mogli wykonać własne okulary do obserwacji Słońca oraz nakładki na lornetki. W przypadku niepogody obserwacje zostaną zrealizowane za pośrednictwem łączy internetowych przy pomocy teleskopów zdalnie kierowanych.
  • Naukowego - kilku wykładów popularnonaukowych o tematyce astronomicznej, ukierunkowanych zwłaszcza na szybki start w astronomię oraz ukazujących możliwości łatwego rozpoczęcie realizacji własnych pasji astronomicznych. W trakcie pikniku odbędzie się warsztaty budowy rakiet.
  • Eksperymentalnego - połączonego z prezentacją projektów wykonanych przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz wyborami najlepszego projektu uczniowskiego. Ponadto prezentowane będą łatwe do wykonania i często zaskakujące eksperymenty fizyczne i chemiczne. Każdy uczestnik będzie miał możliwość samodzielnego wykonania eksperymentu.

Ponadto w czasie pikniku organizatorzy rozdadzą około 500 szt. przewodników dla osób chcących obserwować niebo wydanych specjalnie na tę okazję. Polska Agencja Kosmiczna objęła patronat nad tym przedsięwzięciem. Agencję będzie reprezentował dyrektor departamentu edukacji - prof. Cezary Specht, który m.in. wygłosi wykład na temat związany z systemami nawigacji satelitarnej.

Rafał Deska

Cezary Specht - POLSA Gdańsk

Piknik w Pelplinie - Informacje

Więcej:
http://www.smp-pelplin.pl/?a=1&id=109

link
Pobierz PDFPrzemysław Rudź - Tranzyt Merkurego
Przemysław Rudź - Tranzyt Merkurego

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.