Spotkanie dla studentów polskich uczelni zainteresowanych technologiami i programami kosmicznymi

We wtorek, 8 października o godz. 10.00, w Centrum Wykładowych (Piotrowo 2) Politechniki Poznańskiej (sala 123) odbędzie się pierwsze z cyklu spotkań skierowanych do studentów polskich uczelni zainteresowanych technologiami i programami kosmicznymi. Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać ekspertów m.in. z NASA, Polskiej Agencji Kosmicznej i Agencji Rozwoju Przemysłu, którzy opowiedzą o skierowanych do studentów i absolwentów programach i szkoleniach NASA, ESA, POLSA i ARP, a także możliwości staży w branży kosmicznej.

Sektor kosmiczny stanowi jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie i najbardziej perspektywicznych gałęzi przemysłu. Ma rosnące znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i naukowe dla gospodarki krajowej, europejskiej i światowej. Poprzez serię spotkań prezentujących dostępne możliwości rozwoju naukowego i zawodowego chcemy przyciągnąć do sektora młodych naukowców i inżynierów, a także zintensyfikować wymianę wiedzy i doświadczeń. 

PROGRAM:

  • 10:00 Otwarcie z udziałem Jadwigi Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, prof. dr hab. inż. Tomasza Łodygowskiego, Rektora Politechniki Poznańskiej oraz Michała Szaniawskiego, Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej
  • 10:10 Programy stażowe, prezentacja ofert, Polska Agencja Kosmiczna, Agencja Rozwoju Przemysłu, ITTI Sp. z o.o.
  • 10:30 "Dlaczego Amerykanie latają w kosmos i dlaczego Polacy też powinni?” – Artur Chmielewski, NASA*
  • 11:15 Dyskusja, pytania

 *ARTUR CHMIELEWSKI – polski inżynier, menadżer i pracownik wielu misji kosmicznych w NASA Jet Propulsion Laboratory, m.in. misji Rosetta, Galileo, Ulysses, Cassini-Huygens, a także projektu marsjańskiego łazika elektrycznego.

 ***

Sektor kosmiczny stanowi jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie i najbardziej perspektywicznych gałęzi przemysłu. Ma rosnące znaczenie zarówno ekonomiczne jak i naukowe dla gospodarki krajowej, europejskiej i światowej.

Polski sektor kosmiczny jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki. Oferuje oraz zapewnia nowe miejsca pracy, zarówno dla naukowców i inżynierów, jak również dla techników (np. prace montażowe).  Stwarza także możliwość do samorealizacji dużej liczbie osób przedsiębiorczych, nieobawiających się inwestowania w nowoczesne technologie i innowacyjne przedsięwzięcia, akceptujących wyższe ryzyko biznesowe.

Działalność kosmiczna jest doskonałym przykładem praktycznym rozwoju innowacyjności. Stymuluje bliską współpracę pomiędzy sektorem naukowym, który jest jej bardzo ważnym elementem, a przedsiębiorstwami, które wdrażają opracowane innowacyjne technologie w praktyce.

Kluczową cechą branży jest wysoka jakość proponowanych rozwiązań. Opracowywane na potrzeby misji kosmicznych urządzenia muszą być niezawodne (brak możliwości naprawy na orbicie, przynajmniej na obecnym etapie rozwoju), odporne na ekstremalne warunki (np. promieniowanie, wysokie różnice temperatur, przeciążenia przy starcie), lekkie (redukcja kosztów wynoszenia) i energooszczędne (ograniczona ilość energii dostępnej na satelicie). Stworzone na potrzeby misji kosmicznych nowoczesne technologie znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu (np. obronnym, lotniczym, motoryzacyjnym). Stymulują również rozwój nowych materiałów i energooszczędnych, niskoemisyjnych technik wytwarzania (np. technologie przyrostowe).

Poczatki_kariery_w_sektorze_kosmicznym.pdf

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.