Trwa rejestracja na szkolenia z zakresu wykorzystania danych satelitarnych przez administrację publiczną w ramach projektu Sat4Envi.

Celem szkolenia jest budowanie świadomości korzyści płynących ze stosowania danych satelitarnych, poszerzenie wiedzy i zwiększenie kompetencji pracowników administracji publicznej w różnych obszarach. min.: gospodarowanie przestrzenią, zasobami wodnymi i leśnymi, ochrona ludności i dóbr materialnych przed zagrożeniami naturalnymi, efektywne użytkowanie przestrzeni rolniczej itp. Zapraszamy na szkolenia!

Najbliższe terminy: 26 lutego i 11 marca bieżącego roku w Warszawie jednodniowych szkoleń są przeznaczone do kadry kierowniczej. Dla specjalistów przewidziano dwudniowe zajęcia związane z zadaniami administracji publicznej działającej w danym obszarze tematycznym. Obecnie trwa elektroniczna rejestracja zarówno na szkolenia ramowe jak i specjalistyczne. Formularze rejestracyjne zostały zamieszczone na stronie internetowej Polskiej Agencji Kosmicznej pod adresem https://polsa.gov.pl/projekty/sat4envi/szkolenia.

Wobec współczesnych wyzwań społecznych i zagrożeń ekologicznych szczególnego znaczenia nabiera dostęp do wiarygodnej i aktualnej informacji o otaczającej nas przestrzeni, w tym stanu środowiska naturalnego i zachodzących w nim zmian. Współczesne technologie satelitarne dostarczają skutecznych narzędzi służących pozyskiwaniu danych niezbędnych do monitorowania zjawisk i zarządzania przestrzenią.

Polska Agencja Kosmiczna w ramach projektu Sat4Envi, podjęła prace mające na celu opracowanie i wdrożenie programu wsparcia administracji publicznej w wykorzystywaniu danych satelitarnych poprzez opracowanie programów szkoleniowych i przeprowadzenie szkoleń dla administracji publicznej oraz instytucji wykonujących zadania publiczne. Celem działań Agencjijest zwiększenie świadomości użyteczności danych satelitarnych w realizacji zadań publicznych. Uczestnicy szkoleń nabędą kompetencje w zakresie metod pozyskiwania danych satelitarnych i dostępu do nich, opracowania i analizy pozyskanych danych oraz możliwości zastosowania ich w codziennej pracy.

O projekcie

Celem projektu Sat4Envi jest budowa kompleksowego systemu pozwalającego na powszechne, łatwe korzystanie z cyfrowej informacji satelitarnej w oparciu o istniejące i modernizowane zasoby Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB), Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN), Polskiej Agencji Kosmicznej i Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH (Cyfronet). System zapewni możliwość ciągłego gromadzenia i przetwarzania danych satelitarnych, a także ich udostępniania do celów naukowych, strategicznych oraz zwiększania bezpieczeństwa państwa. System informatyczny zapewni też stały dostęp do zobrazowań satelitarnych między innymi pochodzących z satelitów Sentinel 1, 2 i 3 oraz innych satelitów środowiskowych i meteorologicznych.

Projekt  „System operacyjnego gromadzenia, udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku (Sat4Envi)” współfinansowany jest z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, II oś priorytetowa E-administracja i otwarty rząd, Działanie 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, Poddziałanie 2.3.1 Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki (typ II projektu: cyfrowe udostępnienie zasobów nauki).

 

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.