Trwa trzeci konkurs dotyczący robotyki kosmicznej w ramach programu KE Horyzont 2020

Polska Agencja Kosmiczna przypomina, że w dalszym ciągu trwa nabór wniosków w konkursie Komisji Europejskiej na rozwój robotyki kosmicznej „SPACE-27-TEC-2020: SRC – Space robotics technologies”. Jest to już trzeci konkurs w ramach  inicjatywy KE pod nazwą Strategiczny Klaster Badawczy w Robotyce Kosmicznej (akronim projektu to PERASPERA).

Tematyka konkursu znajduje się w dokumencie Horizon Work Programme 2018-2020: Leadership in Enabling and Industrial Technologies – Space z dnia 2 lipca 2019 r. Jednocześnie informujemy, że pod linkiem: https://www.h2020-peraspera.eu/?p=859link dostępne jest szczegółowe kompendium tego konkursu - Compendium of SRC Activities Call 2020, gdzie znajdują się niezbędne wyjaśnienia i wytyczne do przygotowywania oferty. Konkurs zakończy się w dniu 5 marca 2020 r.

Tematyka trzeciego konkursu obejmie następujące zagadnienia:

  1. In-orbit Demonstrator Mission Study (do fazy B1 włącznie),
  2. Advanced Robotics Planetary Exportation.

Budżet tego konkursu to 9 mln euro. KE planuje, że w tematyce nr 1 zostaną sfinansowane co najmniej dwie propozycje, natomiast w ramach tematu nr 2 – co najmniej jedna propozycja.

Celem konkursu jest opracowanie założeń oraz podjęcie prac przygotowawczych do przyszłej misji, finansowanej z programu Horyzont Europa, demonstrującej rozwój technologii orbitalnych, np. serwisowanie na orbicie, montaż dużych elementów oraz opracowanie demonstratora w zakresie technologii planetarnych, takich jak m. in.: autonomia ruchu, pokonywanie trudnych przeszkód, pokonywanie długiego dystansu, współpraca dwóch robotów oraz pozyskiwanie i przetwarzanie danych.

PAK zachęca polskie podmioty z sektora kosmicznego do udziału w tym konkursie.

 

 

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.