4 marca br. o godzinie 17:00 Polska Agencja Kosmiczna wraz z partnerami zaprasza na webinarium online „Obserwacja Ziemi – jak zacząć?”. Celem spotkania jest dyskusja na temat budowy kompetencji związanych z obszarem downstream oraz wymagań pracodawców w tym zakresie.
Spotkanie „Obserwacja Ziemi – jak zacząć?” jest pierwszym spotkaniem z cyklu dot. ścieżek kariery. Wydarzenie skierowane jest do studentów uczelni wyższych różnych kierunków oraz uczniów szkół średnich.
W trakcie webinarium poruszony zostanie m.in. temat wykorzystania zdjęć satelitarnych i ich analizy. Postaramy się także odpowiedzieć na pytanie dla kogo w kosmosie jest miejsce?
W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutu Geodezji i Kartografii, Głównego Urzędu Statystycznego, Instytutu Oceanologii PAN a także młodzież z Koła Naukowego Geoinformatyki i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego.
Polska Agencja Kosmiczna jest członkiem projektu Future Space, który ma m.in. pomóc uczniom szkół średnich w odnalezieniu się w przedmiotach STEM i rozwoju swojej kariery w tych obszarach, a zwłaszcza w sektorze kosmicznym.
Wydarzenie transmitowane będzie na platformie YouTube, gdzie podczas dyskusji z uczestnikami eksperci z branży oraz przedstawiciele POLSA będą odpowiadać na pytania zadawane w komentarzach.
Poniżej zamieszamy link aby dołączyć do wydarzenia:
Obserwacja Ziemi – jak zacząć?
Agenda
17:00 – otwarcie spotkania
17:05 – Teledetekcja satelitarna okiem studenta – Kacper Szyjkowski, Koło Naukowe Geoinformatyki i Teledetekcji UW
17:20 – Trendy i możliwości w analizie zobrazowania satelitarnego – dr hab. inż. Stanisław Lewiński, prof. CBK PAN
17:30 – Projekty studenckie, czyli pierwsze kroki w teledetekcji satelitarnej – Alicja Płóciennik, Martyna Poławska, Tomasz Królik – KNGiT UW
17:40 – Dlaczego warto zagłębiać zagadnienia związane z obserwacją Ziemi? – dr hab. inż. Agata Hościło
Sesja Q&A + Quiz
18:00 – Wykorzystane danych satelitarnych w obserwacji Ziemi – jak to wygląda?
Jak współczesna statystyka może wykorzystywać wyniki badań teledetekcyjnych? – dr Marek Pieniążek – GUS
dr hab. Mirosław Darecki, prof. IO PAN – IO PAN
prof. dr hab. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska – IGIK
18:30 – dyskusja
18:45/19:00 – zamknięcie spotkania