W październiku 2017 na poligonie WP Drawsko odbył się lot testowy [pułap 15km] rakiety suborbitalnej ILR-33 „Bursztyn” skonstruowanej przez Instytut Lotnictwa. Oficjalne ogłoszenie jego sukcesu odbyło się 27 listopada 2017 r. podczas otwartego posiedzenia Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN (prof. P. Wolański).
Rakieta „Bursztyn” podstawowe informacje:
We wrześniu 2018 miał się odbyć pierwszy lot ILR-33 Bursztyn na terenie CPSP Ustka na maksymalny możliwy pułap – przewidywano ponad 50 km. Przygotowania do startu w całości były po stronie ILOT i CPSP Ustka – PAK towarzyszył. Lot miał się odbywać pomiędzy ćwiczeniami OPL (zamknięty poligon morki i przestrzeń powietrzna) Do startu nie doszło ze względu na złą pogodę – występujący w tych dniach prąd strumieniowy. Na potrzeby startu przestrzeń niebezpieczna została podniesiona do wysokości „unlimited”.
Przedmiotowy lot odbył się 10 września 2019 roku na wysokość 23 km czyli znacznie niżej niż oczekiwana.
Ponadto w maju 2019 rakieta „Bursztyn” odbyła udany lot z poligonu w Drawsku, którego celem był test nowego systemu sterowania.
Rakieta Candle 2 – rakieta SpaceForest sp. z o. o. z Gdyni opracowana w ramach projektu DEWI (Dependable Embedded Wireless Infrastructure – duży projekt europejski w ramach ARTEMIS Joint Undertaking), jako lotny demonstrator bezprzewodowej sieci sensorów. Silnik główny SF1 hybrydowy 2kN, utleniacz podtlenek azotu N2O i paliwo parafina, rakieta osiągnęła pułap ok. 10km.
W listopadzie 2018 rakieta „Bigos 4” firmy SpaceForest (kolejna po Candle2) testowana w ramach projektu „SIR” z NCBiR osiągnęła na Poligonie w Drawsku pułap 15km. Projekt SIR zakłada opracowanie do 2023 roku rakiety PERUN o nośności 50 kg ładunku na pułap do 150km.
Kolejny lot odbył się w styczniu 2020 roku z poligonu w Drawsku Pomorskim. Prototyp w skali 1:1 rakiety PREUN wyposażony w silnik z rakiety Bigos 4.
Podstawowe dane rakiety PERUN:
Kolejną, rokującą na przekroczenie umownej granicy kosmosu rakietą jest opracowywany przez Polskie Towarzystwo Rakietowe projekt PTR-1. Niestety rakieta uległa zniszczeniu podczas lotu w 2020 roku. Obecnie trwa jej odbudowa.