Aktualności

09 czerwca, 2025
Zmiana daty startu misji IGNIS
09 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
03 czerwca, 2025
Zmiana daty startu misji IGNIS
Zobacz wszystkie

Systemy dual use są kluczowe dla korzystania z danych satelitarnych na Ziemi

Systemy dual use są kluczowe dla korzystania z danych satelitarnych na Ziemi
24 maja, 2023

24 maja br. w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja Defence24 Day, dotycząca polityki obronnej, bezpieczeństwa i przemysłu zbrojeniowego. Wydarzenie to stanowi istotne forum dialogu dla najważniejszych decydentów krajowych i zagranicznych, przedstawicieli sił zbrojnych, ekspertów oraz przedstawicieli przemysłu.

Podczas inauguracji wydarzenia zwrócono uwagę na nowe warunki i dynamikę zmian, które nadają tempa przemianom politycznym, gospodarczym i wojskowym. Organizatorzy minutą ciszy uczcili pamięć poległych w wojnie w Ukrainie, otwierając w ten sposób przestrzeń do rozmów nad współczesnymi wyzwaniami obronności i bezpieczeństwa krajów oraz ich obywateli. 

Interdyscyplinarność konferencji Defence24 Day w znaczącym zakresie dotyka także zagadnień sektora kosmicznego, w tym wykorzystania danych satelitarnych na Ziemi, nie tylko przez wojsko, ale także przez np. administrację publiczną. Podczas debaty „Space. Znaczenie V-tej domeny w operacji obronnej w Europie” zaproszeni eksperci rozmawiali o systemach w przestrzeni kosmicznej, które mają fundamentalne znaczenie dla działań wojskowych.

– Współczesne systemy muszą spełniać funkcję dual use, ponieważ z danych satelitarnych korzysta wielu odbiorców. Polska Agencja Kosmiczna prowadzi szereg działań, które mają zwiększyć dostępność i skalę wykorzystania technologii kosmicznych na Ziemi. Ich wykorzystanie przez administrację publiczną poprawia i przyspiesza realizację powierzonych zadań – powiedział podczas debaty wiceprezes POLSA płk Marcin Mazur.

Podczas spotkania zaproszeni goście zwrócili uwagę na polski wkład w zakresie Space Surveillance and Tracking (SST) oraz na korzyści płynące z dalszego rozwoju współpracy z zagranicznymi sojusznikami w zakresie bezpieczeństwa kosmicznego. Wiceprezes POLSA płk Marcin Mazur zaznaczył, że zagadnienia te nie mogą funkcjonować w oderwaniu od szerszego kontekstu – istotny staje się zatem rozwój obszarów bezpośrednio związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej.

– Wykorzystanie danych satelitarnych nie ogranicza się tylko do infrastruktury kosmicznej. To także cały sektor nauki, badań i innowacji, o których należy pamiętać, aby te dane w sposób jak najlepszy przetwarzać i z nich korzystać – dodał.

W debacie wzięli udział:

  • gen. bryg. Marcin Górka – Dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Obrony Narodowej,
  • płk Marcin Mazur – wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej
  • Witold Witkowicz – Członek Zarządu ICEYE Polska
  • Paweł Wojtkiewicz – Prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego

Spotkanie moderował Paweł Ziemnicki ze Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Share: