Aktualności

16 lipca, 2024
Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!
12 lipca, 2024
Webinar “Wpływ środowiska kosmicznego na projektowanie elementów misji kosmicznej”
05 lipca, 2024
Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu
Zobacz wszystkie

Czwartki z sektorem kosmicznym – nowa formuła dialogu POLSA z przedstawicielami przemysłu

Czwartki z sektorem kosmicznym – nowa formuła dialogu POLSA z przedstawicielami przemysłu
15 czerwca, 2022

Kontakty pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną a podmiotami sektora kosmicznego przyjmują bardziej regularny charakter. Cyklicznie, w każdy ostatni czwartek miesiąca, eksperci POLSA oraz przedstawiciele branży rozmawiać będą o wyzwaniach, przed którymi stoi polski sektor kosmiczny. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 30 czerwca br. Tematyka: robotyka i eksploracja przestrzeni kosmicznej. 

Działanie POLSA realizowane jest w ramach obchodzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii Dnia Przedsiębiorcy, którzy przypada 21 czerwca.

Przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej, którego 10-lecie przypada w 2022 r., było ważnym kamieniem milowym w rozwoju polskich firm i jednostek naukowych. W tym czasie wyraźnie wzrosła skala i zakres ich zaangażowania w stałe programy oraz kolejne misje ESA, co znajduje odzwierciedlenie w liczbie i wartości pozyskanych grantów i powierzonych zamówień.

To przełożyło się z kolei na znaczący rozwój kompetencji i gotowość do realizacji bardziej złożonych i ambitnych projektów.

Szczegółowa znajomość tego, nad czym aktualnie pracują, jakim dysponują potencjałem, a także jakie potrzeby zgłaszają polskie przedsiębiorstwa i ośrodki, pozwoli ukształtować ostateczne stanowisko krajowej delegacji na przewidzianą na listopad br. Radę Ministerialną ESA, podczas której ustalany będzie podział wieloletniego budżetu tej organizacji.

Pierwsze z czwartkowych spotkań, zaplanowane na 30 czerwca br. poświęcone będzie robotyce orbitalnej i planetarnej, załogowej i bezzałogowej eksploracji przestrzeni kosmicznej, budowie instrumentów naukowych. Kolejne, także koncentrować się będą na starannie wybranych wycinkach aktywności, charakteryzującego się przecież bardzo dużą różnorodnością, sektora kosmicznego. Eksperci POLSA oraz zaproszeniu goście, zamierzają dogłębnie przedyskutować dany obszar wraz z reprezentantami najbardziej zaangażowanych w niego 4-5 podmiotów sektora kosmicznego.

POLSA nie od dziś jest otwarta na środowiska zarówno naukowe, jak i biznesowe, które zobowiązana jest wspierać – podkreśla prezes POLSA, prof. Grzegorz Wrochna. – Jesteśmy ze sobą w stałym kontakcie, spotykamy się podczas wydarzeń branżowych. Nie możemy jednak sobie pozwolić na przegapienie jakiegokolwiek z wyzwań, przed którymi stoi polski sektor kosmiczny, stąd pomysł na te cykliczne konsultacje. Chcemy się spotykać i rozmawiać o przyszłych projektach i planach – dodał prezes POLSA.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: