Aktualności

16 lipca, 2024
Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!
12 lipca, 2024
Webinar “Wpływ środowiska kosmicznego na projektowanie elementów misji kosmicznej”
05 lipca, 2024
Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu
Zobacz wszystkie

Czworo uczniów z Polski wyjedzie na szkolenie do Space&Rocket Center w USA – rozstrzygnięcie konkursu

Czworo uczniów z Polski wyjedzie na szkolenie do Space&Rocket Center w USA – rozstrzygnięcie konkursu
10 stycznia, 2024

Ogromne emocje czekają dwudziestu finalistów programu stypendialnego Endeavour Scholarship Ala Wordena – Polska Drużyna 2024, którzy już w najbliższy poniedziałek 15 stycznia br. spotkają się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wezmą oni udział w dwóch rundach finałowych, ale nagroda główna przypadnie tylko czworgu z nich. Zwycięzcy otrzymają tytuł stypendysty programu Endeavour Scholarship i stworzą Polską Drużynę 2024, która już w lipcu br. wyjedzie na tygodniowe szkolenie w renomowanym ośrodku – Space & Rocket Center w Stanach Zjednoczonych.

Aby znaleźć się w finale programu, uczniowie musieli pozytywnie przejść etap pierwszy. Polegał na nagraniu dwuminutowego filmu wideo wg. kryteriów w danej kategorii (naukowej i pozanaukowej), a także napisać krótką motywację, dlaczego to właśnie dana osoba ma polecieć do USA. Do POLSA wpłynęło ok. 40 zgłoszeń w kategorii pozanaukowej i 140 zgłoszeń w kategorii naukowej. Warte odnotowania jest też to, że zgłoszenia przesłało 87 dziewcząt i 88 chłopców. Następnie obradowało jury. Poziom zgłoszeń był bardzo wysoki, a ocena prac i wybór najlepszych bardzo trudna. Ostatecznie, w kategorii pozanaukowej do drugiego etapu (czyli finału) przeszło 7 kandydatów, a w kategorii naukowej – 13 kandydatów. Zakwalifikowało się łącznie 12 dziewcząt i 8 chłopców.

Już w poniedziałek 15 stycznia w Centrum Nauki Kopernik finaliści będą konkurowali w dwóch rundach (o godz. 11:00-12:00 i 12:15-13:45). Będą oceniani przez jury pod kątem kreatywności, pracy w grupie, zaradności, krytycznego myślenia, umiejętności rozwiązywania problemów, koncentracji na zadaniu.

Około godziny 14:30 wszystko powinno być jasne – poznamy zwycięzców, którzy już w lipcu br. polecą do Stanów Zjednoczonych na tygodniowe szkolenie w ośrodku – Space & Rocket Center w Huntsville w stanie Alabama, USA. Ośrodek ten działa od 1982 r. Dotychczas przeszkolił ponad 900 000 osób, z których kilku zostało astronautami.

Jest to pierwsza edycja programu stypendialnego Endeavour Scholarship realizowana w Polsce. Projekt skierowany jest do uczniów w wieku 15-18 lat, którzy interesują się kosmosem. Dotychczas w programie wzięli udział uczniowie z USA, Wielkiej Brytanii, Chile, Singapuru, Australii, Bahrajnu, a w 2023 r. z Francji.

Stypendium Endeavour Scholarship Ala Wordena to międzynarodowa inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podjęcia kariery jako naukowców, inżynierów i odkrywców. Inicjatorem programu stypendialnego Endeavour był pułkownik Alfred Merrill Worden – astronauta, pilot modułu dowodzenia Endeavour podczas programu Apollo 15, światowy orędownik edukacji w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki. Program został powołany w 2019 r. W tym samym roku płk Worden był honorowym gościem MSPO w Kielcach. Podczas swojej wizyty płk Worden przekazał na ręce Prezydenta RP Andrzeja Dudy polską flagę, która znajdowała się na okołoziemskiej orbicie.

Fundatorem stypendiów jest Fundacja Endeavour Scholarship ze Stanów Zjednoczonych. Po stronie polskiej realizacja projektu jest możliwa dzięki współpracy Targów Kielce, Polskiej Agencji Kosmicznej i Centrum Nauki Kopernik.

Poniedziałkowy finał Endeavour Scholarship Ala Wordena – Polska Drużyna 2024 w całości otwarty jest dla mediów. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia na adres: magdalena.franczak@polsa.gov.pl

Skrócona agenda znajduje się poniżej.

9:00 – 10:00Rozpoczęcie, wystąpienie zaproszonych gości
10:00 – 10:45Icebreaking – zadania na „przełamanie lodów” (niepunktowane)
11:00 – 12:00I konkurencja – kategoria pozanaukowa (punktowane)
11:00 – 12:00I konkurencja – kategoria naukowej (punktowane)
12:15 – 13:45II konkurencja – wszyscy finaliści (punktowane)
13:45 – 14:30Obrady jury/lunch
14:30 – 15:00Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród

Wydarzenie: Finał programu stypendialnego Endeavour Scholarship Ala Wordena – Polska Drużyna 2024

Kiedy: 15 stycznia 2024 r.

Miejsce: Centrum Konferencyjne Centrum Nauki Kopernik (1 piętro), ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa

Zgłoszenia dla mediów: magdalena.franczak@polsa.gov.pl

Share:
Wydrukuj lub zapisz: