Aktualności

16 lipca, 2024
Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!
12 lipca, 2024
Webinar “Wpływ środowiska kosmicznego na projektowanie elementów misji kosmicznej”
05 lipca, 2024
Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu
Zobacz wszystkie

ESA ogłasza nabór na koncepcje eksperymentów na ISS

ESA ogłasza nabór na koncepcje eksperymentów na ISS
4 sierpnia, 2023

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) – we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT) oraz Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) – ogłosiła dziś nabór na koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Swoje zaproszenie ESA kieruje wyłącznie do polskiego sektora kosmicznego. Wnioski można składać od 4 sierpnia do 8 września br. Wybrane projekty zostaną zrealizowane na ISS już w 2024 r.

Proponowane pomysły zostaną ocenione wspólnie przez ekspertów ESA – z Dyrekcji Programu ds. Badania Kosmosu przez Ludzi i Roboty ESA (Human and Robotic Exploration, HRE) oraz POLSA. Obie instytucje również wspólnie zatwierdzą wybrane propozycje koncepcji. Wśród warunków jakie muszą spełnić składane wnioski jest m.in. ten dotyczący masy sprzętu wysłanego na stację – nie może przekraczać 10 kg.

– Bardzo się cieszę, że dzięki działaniom Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna uruchomiła dziś nabór na koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To bardzo dobra informacja dla polskich firm i jednostek naukowych. Realizacja misji ułatwi polskiemu przemysłowi udział w dostawach dla przyszłych lotów załogowych i zwiększy wartość dodaną polskiej gospodarki i jej konkurencyjność. Możliwość testowania produktów polskich firm, pomoże w powstaniu wielu innowacyjnych produktów i usług, konkurencyjnych na rynku międzynarodowym. ISS stanowi wyjątkową platformę inspirującą młode pokolenia do kształcenia w kierunku nauk ścisłych i technicznych, których rozwijanie jest niezbędne do eksploracji kosmosu i opracowywania przełomowych innowacji. – powiedział Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii.

Dobra informacja dla polskich firm i jednostek naukowych jest też taka, że przy spełnieniu określonych kryteriów mogą one liczyć na dofinansowanie realizacji swoich pomysłów. Złożone wnioski będą oceniane według dwóch grup kryteriów – technicznych i programowych (po 50% wagi). W związku z naborem, w drugiej połowie sierpnia planowane są warsztaty dla firm z udziałem ESA.

Dla polskich firm możliwość przetestowania swojej technologii w kosmosie to unikalna okazją do zdobycia tzw. flight heritage. To certyfikat potwierdzający, że dane rozwiązanie zostało sprawdzone w środowisku kosmicznym. Dzięki niemu polskie firmy zyskają przewagę konkurencyjną. W ramach misji na ISS planowane są eksperymenty, które przyczynią się do postępów w wielu dziedzinach nauki – od medycyny po inżynierię materiałową. Przetestowane zostaną technologie, układy, moduły, systemy i materiały, które będą niezbędne w przyszłych misjach eksploracyjnych. – podkreśliła Kamila Król, podsekretarz stanu w MRiT.

Jest to już drugie zaproszenie w ciągu miesiąca skierowane do krajowych firm i jednostek naukowych dotyczące koncepcji eksperymentów na ISS. Pierwsze z nich ogłoszone przez POLSA trwało od 14 do 31 lipca br.

– Zapraszając na lipcowe konsultacje, zależało nam przede wszystkim na zbadaniu potencjału krajowej branży kosmicznej. Musieliśmy oszacować gotowość firm oraz podmiotów naukowych do podjęcia się wyzwania jakim jest zgłoszenie koncepcji misji na ISS do ESA. Efekty napawają optymizmem. Wpłynęło do nas aż 57 zgłoszeń, większość dojrzałych i zaawansowanych, a to świadczy o tym jak duże znaczenie dla sektora ma możliwość przeprowadzania misji na ISS. Nabór ogłoszony dziś przez ESA jest otwarty dla wszystkich krajowych firm kosmicznych. Co więcej, POLSA bardzo chętnie je wesprze w przygotowaniu wniosków. – wyjaśnił prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA.

Podmioty, które uczestniczyły w konsultacjach POLSA otrzymają informację zwrotną. Złożone koncepcje nie będą automatycznie rozważane w naborze ESA.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: