Aktualności

16 lipca, 2024
Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!
12 lipca, 2024
Webinar “Wpływ środowiska kosmicznego na projektowanie elementów misji kosmicznej”
05 lipca, 2024
Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu
Zobacz wszystkie

Global Sentinel z udziałem POLSA

Global Sentinel z udziałem POLSA
5 sierpnia, 2022

Delegaci z Polskiej Agencji Kosmicznej wspólnie z reprezentantem 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego wzięli aktywny udział w tegorocznej edycji Global Sentinel – wojskowym ćwiczeniu z zakresu świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej (ang. Space Situational Awereness, SSA). 

Global Sentinel to międzynarodowe wydarzenie organizowane przez U.S. Space Command, którego celem jest wzmocnienie i rozwój partnerstwa między państwami budującymi swoje zdolności kosmiczne, poprawa współpracy operacyjnej oraz promocja odpowiedzialnego zachowania w przestrzeni kosmicznej. Pierwsza edycja tego wydarzenia miała miejsce w 2014 roku, zrzeszając przedstawicieli z siedmiu państw. W tegorocznej edycji ćwiczenia, które odbyło w dniach 25 lipca – 3 sierpnia 2022 w bazie wojskowej sił kosmicznych Stanów Zjednoczonych w Vandenberg w Kalifornii, uczestniczyło już 25 narodów: Stany Zjednoczone, Australia, Belgia, Brazylia, Kanada, Niemcy, Izrael, Hiszpania, Finlandia, Francja, Wielka Brytania, Grecja, Włochy, Japonia, Republika Korei, Niderlandy, Norwegia, Nowa Zelandia, Peru, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Tajlandia oraz Ukraina.

Podczas wydarzenia, każdy z krajów uczestniczących utrzymywał swoje lokalne Centrum Operacji Kosmicznych (Space Operations Center, SpOC), ​nadzorując pracę symulowanych sensorów monitorujących sytuację w przestrzeni kosmicznej w celu wykrywania i śledzenia sztucznych satelitów i śmieci kosmicznych pozostających na orbicie wokół Ziemi. Operatorzy realizowali scenariusze przygotowane przez organizatorów, modelując oraz analizując wydarzenia mające miejsce w przestrzeni kosmicznej. Przedstawiciele różnych państw wielokrotnie podkreślali znaczenie współpracy międzynarodowej, ponieważ żaden kraj nie jest w stanie samodzielnie zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stoją przed nami w domenie kosmicznej.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: