Aktualności

24 maja, 2024
Porozumienie między SGH i POLSA
23 maja, 2024
POLSA podpisała Zero Debris Charter
21 maja, 2024
Zapraszamy na stoisko narodowe podczas ILA Berlin Air Show 2024
Konkurs “Nasz klasowy voyager”
5 kwietnia, 2024

W konkursie „NASZ KLASOWY VOYAGER” prosimy klasy szkół podstawowych i ponadpodstawowych (za pośrednictwem nauczycieli) o napisanie komunikatu z myślą o hipotetycznym kontakcie z cywilizacją pozaziemską. Zachęcamy jednocześnie do obejrzenia w kinach “Filmu dla kosmitów” i zobaczenia, jak z podobnym zadaniem poradził sobie 14-letni Jeremi i jego koledzy.

„Witajcie, istoty z zaświatów” – czy wiecie, że te słowa, wypowiedziane przez Marię Nowakowską-Stycos, mogą być pierwszym „polskim” głosem, jaki usłyszą przedstawiciele pozaziemskiej cywilizacji? Ponad 40 lat temu nagrano je na specjalnych, pozłacanych płytach umieszczonych następnie na sondach kosmicznych Voyager 1 i Voyager 2. Obiekty opuściły już Układ Słoneczny i mkną przez przestrzeń międzygwiezdną, miliardy kilometrów od Ziemi. Naukowcy, pomimo zmniejszonego zasilania i innych problemów technicznych, odbierają napływające z sond cenne dane pomiarowe.

A jak Wy przywitalibyście się z innymi, inteligentnymi formami życia?

Jak przedstawilibyście siebie, swoje koleżanki i kolegów z klasy – to, skąd, kim jesteście i co Was interesuje?

W konkursie „NASZ KLASOWY VOYAGER” prosimy klasy szkół podstawowych i ponadpodstawowych (za pośrednictwem nauczycieli) o napisanie komunikatu – w formie komentarza pod postem na FB – z myślą o hipotetycznym kontakcie z cywilizacją pozaziemską, odpowiadającego na następujące pytania:

  • Co ciekawego możecie powiedzieć o swojej miejscowości lub okolicy – jej ogólnych walorach oraz ewentualnie w kontekście tego, co się dzieje w zakresie możliwości poznawania Wszechświata (np. astronomii czy technologii kosmicznych)?
  • Co robicie, albo chcielibyście zrobić, by w szkole (na lekcjach i nie tylko) lepiej poznawać Wszechświat, by być w przyszłości gotowym na kontakt z pozaziemskimi cywilizacjami?
  • Co robicie, albo chcielibyście zrobić, by w szkole (na lekcjach i nie tylko) lepiej poznawać swoją planetę Ziemię i pomagać ją chronić (teraz i w przyszłości)?

Najlepszy komunikat zostanie wybrany poprzez otwarte głosowanie (lajkami i innymi reakcjami) użytkowników Facebooka. Zwycięska klasa otrzyma pamiątkowe upominki od POLSA oraz vouchery-bilety na „FILM DLA KOSMITÓW”, najnowszą produkcję TVP, wchodzącą od 5 kwietnia br. do kin.


Czternastoletni Jeremi jest Youtuberem.
Jego ojciec jest pracownikiem agencji kosmicznej i obiecał pokazać mu start prawdziwej rakiety,
ale w ostatniej chwili plany się zmieniły, wyjazd został odwołany.
Zamiast tego Jeremi zostaje wysłany do swojego dziadka, który mieszka na wsi.
Żeby odciągnąć chłopca od internetu, ojciec przygotowuje dla niego specjalne zadanie.
Pewnego poranka Jeremi dostaje tajemniczą przesyłkę,
w której znajduje się robot przekazujący mu zadania do wykonania
– musi przygotować filmowy list do kosmitów,
który pomoże uratować Świat.
Początkowo niezadowolony Jeremi stopniowo zaczyna nawiązywać przyjaźnie
z lokalnymi dziećmi, które pomogą mu zrealizować film.

W kwestii konkursu prosimy o zapoznanie się z załączonym regulaminem, a także wizytę na Facebooku, gdzie w formie komentarzy publikować należy napisane przez klasy, a zgłoszone przez nauczycieli prace konkursowe.

W razie pytań do kontaktu na adres mailowy szymon.grych@polsa.gov.pl

Regulamin konkursu Nasz klasowy voyager
Licznik pobrań

13

13

Grafika tytułowa – Credits: NASA/JPL-Caltech, Jon Lomberg, Frank Drake, National Astronomy and Ionosphere Center, Cornell University (NAIC), NASA

Share:
Wydrukuj lub zapisz: